Mətbuat şərhi 14 avqust 2023
Bu gün, Azərbaycan və Ermənistan arasında davamlı sülhün bərqərar edilməsi istiqamətində göstərilən səylər Ermənistanın məqsədyönlü gərginlik və revanşizm siyasətinin qurbanına çevrilib və ciddi çağırışlarla üzləşir.
2022-ci ilin dekabrında ilk uğursuzluğuna baxmayaraq, Ermənistan yenidən BMT Təhlükəsizlik Şurasını siyasi, hərbi və informasiya yönümlü manipulyasiya kampaniyası üçün alətə çevirməyə cəhd göstərir.
Bununla yanaşı, Ermənistan 30 ilə yaxın müddət ərzində BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul olunmuş dörd qətnaməsinin və Təhlükəsizlik Şurası sədrinin işğalçı qüvvələrin Azərbaycan ərazisindən tam, dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən bir sıra bəyanatlarına məhəl qoymayan bir ölkədir.
Ermənistanın bölgədə "humanitar vəziyyətin pisləşməsi" və "davam edən blokada" ilə bağlı əsassız iddialarla əlaqədar BMT Təhlükəsizlik Şurasına müraciəti növbəti dəfə beynəlxalq tərəfdaşlar vasitəsilə balanslı, beynəlxalq hüquqa əsaslanan və məqbul həll yolu tapmağa yönəlmiş səylərə Ermənistanın qəsdən və məqsədyönlü şəkildə mane olduğu bir zamanda baş verir.
Məlum olduğu kimi, son üç il ərzində Ermənistanın Laçın yolundan geniş miqyasda sui-istifadə etməsi halları Azərbaycanın öz sərhədində təhlükəsizlik və asayişi təmin etmək məqsədilə sərhəd nəzarət-buraxılış məntəqəsinin təsis olunması üçün legitim və hüquqi tədbirlər görməsini zəruri edib. Ermənistanın bu səyləri "blokada" kimi təqdim etməyə çalışmasına, nəzarət-buraxılış məntəqəsinin aradan qaldırılması barədə qərar qəbul etmək üçün Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinə müraciət etməsinə baxmayaraq, məhkəmə 6 iyul tarixli qərarında bu tələbi yekdilliklə rədd edib.
Ermənistan Azərbaycan ərazisindən tam çıxarılmamış silahlı qüvvələrin ehtiyaclarını təmin və təchiz etməkdən, habelə Azərbaycanın təbii sərvətlərini qanunsuz olaraq istismar etməkdən məhrum olması reallığı ilə barışmayıb. Bu səbəbdən, Ermənistan bütün dünyada təbliğat kampaniyasına başlayıb, sərhəd-buraxılış məntəqəsinin normal fəaliyyəti, eləcə də Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə yüklərin çatdırılması üçün “Ağdam-Xankəndi” yolu kimi digər marşrutlardan istifadə edilməsinə qarşı bir sıra hərbi və digər maneələr törədib.
Bu yaxınlarda, bir sıra intensiv məsləhətləşmələr və “məkik diplomatiyası” səylərindən sonra nəhayət Qarabağ bölgəsinə humanitar yüklərin müxtəlif marşrutlarla çatdırılması, həmçinin Azərbaycanın xüsusi nümayəndəsi ilə yerli erməni sakinlərinin nümayəndələri arasında görüşün təşkili ilə bağlı razılıq əldə edilmişdi.
Birinci məsələ üzrə, yerli sakinlərin ehtiyaclarını ödəmək məqsədilə, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi (BQXK) vasitəsilə humanitar yüklərin çatdırılmasına şərait yaratmaq üçün Ermənistan tərəfindən Ağdam-Xankəndi yolundan istifadənin qarşısının alınması məqsədilə qoyulmuş beton və bütün digər fiziki maneələr aradan qaldırılmalı idi. Bunun ardınca, 24 saat ərzində BQXK-nın Laçın yolundan istifadəsinin intensivləşməsi baş tutmalı idi. Rusiya sülhməramlı kontingenti və BQXK daxil olmaqla bütün tərəflər bu razılaşmanı praktiki olaraq həyata keçirməyə hazır idilər.
İkinci məsələ üzrə isə, Yevlaxda Azərbaycanın xüsusi nümayəndəsi və yerli erməni sakinlərinin nümayəndələri arasında görüşün keçirilməsi barədə razılıq əldə olunmuşdu.
Lakin, 5 avqust 2023-cü ildə Ermənistan öz qondarma rejimi vasitəsilə siyasi motivli, qeyri-qanuni şərtlər və müxtəlif bəhanələr irəli sürməklə əldə olunmuş hər iki razılıqdan son anda boyun qaçırdı.
Başqa sözlə, Ermənistanın bütövlükdə beynəlxalq ictimaiyyət və xüsusilə BMT Təhlükəsizlik Şurasından tələb etdiklərinə, bir neçə gün əvvəl tərəfdaşların, o cümlədən Təhlükəsizlik Şurasının üzvlərinin dəstəyi nəticəsində həqiqətən nail olmaq mümkün idi. Bu, yalnız Ermənistanın özünün imtina etməsi səbəbindən baş vermədi.
Əgər Ermənistan və onun tabeliyindəki qondarma “qurum” razılaşmaya əməl etsəydi, məsələ avqustun əvvəlində, Qarabağ bölgəsinin sakinlərinə humanitar yüklərin çatdırılması, habelə insanların, malların və nəqliyyat vasitələrinin keçməsi üçün marşrutların asanlaşdırılması ilə bağlı məqbul çərçivənin təmin edilməsi ilə həll olunardı.
Bu səbəbdən, Azərbaycanın Rusiya Federasiyası, ABŞ, Avropa İttifaqı və BQXK ilə bu vəziyyətdən çıxış yolları axtarmaq üçün apardığı intensiv qarşılıqlı fəaliyyətinə baxmayaraq, Ermənistan bu diplomatik səylərə qəsdən mane olması heç bir şübhə doğurmamalıdır.
Ermənistanın BMT Təhlükəsizlik Şurasına müraciəti bu kampaniyanın bir hissəsidir və bu baxımdan, iştirak edən tərəflərin, o cümlədən Təhlükəsizlik Şurasının üzvlərinin səylərinə ciddi zərbə vurur.
Bu gedişatla yanaşı, son həftələrdə, beynəlxalq hüququn, habelə Ermənistanın Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderlərinin 10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanatının 4-cü bəndində təsbit olunmuş öhdəliklərinin ciddi pozuntusu olan, Azərbaycan ərazisində qanunsuz yerləşdirilən Ermənistan silahlı qüvvələri hərbi-mühəndislik işlərini və digər hərbi quruculuq fəaliyyətini intensivləşdirib.
Azərbaycanın suveren ərazilərində qanunsuz yerləşdirilmiş radioelektron mübarizə vasitələrinin istifadəsi xüsusi narahatlıq doğurur. Son həftələrdə "Azərbaycan Hava Yolları"nın mülki təyyarələri ilə yanaşı, xarici ölkələrin təyyarələri də onların təhlükəsizliyi üçün ciddi təhlükə yaradan radioelektron müdaxilələrə məruz qalıb.
Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycanın suveren ərazilərində hərbi quruculuq işləri və fəaliyyətin qeyri-qanuni şəkildə artırılması ilə paralel olaraq, son günlərdə Ermənistan tərəfindən delimitasiya olunmamış dövlət sərhədi boyunca növbəti hərbi avantüra məqsədli irimiqyaslı silah, digər hərbi texnika və şəxsi heyətin toplanması da müşahidə olunub.
Yuxarıda qeyd olunanlar, 30 ilə yaxın müddət ərzində, 2020-ci ilin sentyabrınadək Ermənistana xas olan, danışıqların imitasiyası, son dəqiqələrdə əvvəlki öhdəliklərdən yayınmaq və konkret qərarlar qəbul etməkdən boyun qaçırmaq üçün danışıqların hər mərhələsində siyasi, hərbi və digər təxribatlar törətməyi ehtiva edən təcrübəni xatırladır.
Eyni zamanda, Ermənistanın bu cür hərəkətləri onu göstərir ki, Ermənistan Azərbaycana qarşı ərazi iddialarına son qoymayıb və onun Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü şifahi olaraq tanıması onun yerdəki əməllərindən fərqlənir.
2020-ci ildə baş vermiş müharibədən sonra Azərbaycan Ermənistana iki ölkə tərəfindən bir-birinin suverenliyinin, ərazi bütövlüyünün və sərhədlərinin toxunulmazlığının qarşılıqlı tanınması və hörmət edilməsi əsasında hər iki tərəfin legitim maraqlarına bərabər və qarşılıqlı hörmətə əsaslanan sülh təklif edib. Digər istiqamətdə isə, Azərbaycan Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni əsilli sakinlərin Azərbaycan Konstitusiyasında və Azərbaycanın iştirak etdiyi bütün müvafiq beynəlxalq insan hüquqları mexanizmlərində nəzərdə tutulmuş hüquq və azadlıqlarını təmin etməklə bərabərhüquqlu vətəndaşlar kimi reinteqrasiya siyasətini aparır. Eyni zamanda, Azərbaycan bütün bu istiqamətlərə sadiqliyini nümayiş etdirməklə, öz suverenliyini və ərazi bütövlüyünü BMT Nizamnaməsi və beynəlxalq hüququn digər universal sənədləri ilə təmin edilmiş bütün qanuni vasitələrlə müdafiə etmək hüququnu da özündə saxlayır.
Bu kritik mərhələdə, Ermənistan və Azərbaycan arasında dövlətlərarası münasibətlərin normallaşması və yerli erməni əsilli sakinlərin Azərbaycanın siyasi, hüquqi və sosial-iqtisadi çərçivəsinə reinteqrasiyası prosesinin qarşısında duran çətinlikləri aradan qaldırmaq üçün mövcud risklərin aydın şəkildə dərk edilməsi və beynəlxalq ictimaiyyətin Ermənistanın təxribatlarına adekvat reaksiyası həmişəkindən daha önəmlidir.
Bölgədə davamlı sülhün bərqərar olması üçün yaranmış tarixi imkanın əldən verilməməsini təmin etmək vacibdir.

Press release 14 August 2023
Today, the efforts for durable peace between Azerbaijan and Armenia have become a hostage to Armenia’s policy of deliberate tension and revanchism, and face serious challenges.
Despite its first failure in December 2022, Armenia once again attempts to instrumentalize the UN Security Council for its political, military and informational manipulation campaign.
Moreover, Armenia is a country that had for almost 30 years brazenly disregarded the four resolutions of 1993 and series of Presidential Statements of the Security Council demanding full, immediate and unconditional withdrawal of occupying forces from the territory of Azerbaijan.
Armenia’s appeal to the Security Council on groundless allegations of “worsening humanitarian situation” and “continued blockade” in the region yet again comes at a time when Armenia itself deliberately and intentionally obstructs all the efforts made through international partners to find a balanced, law-based and reasonable solution on the ground.
As it is well-known, wide-range abuse of the Lachin road by Armenia over past three years necessitated Azerbaijan’s legitimate and legal action of establishing a border check-point to ensure security and order on its border. While Armenia attempted to portray these efforts as a “blockade” and requested the International Court of Justice (ICJ) to issue an order on removal of the checkpoint, the ICJ in its order of July 6 has unanimously rejected this request.
Armenia did not reconcile with the reality of being deprived of the means to supply and sustain its not fully withdrawn armed forces in the territory of Azerbaijan, and to illicitly extract Azerbaijan’s natural resources. Therefore, Armenia has started propaganda campaign worldwide, imposed series of military and other obstructions for the normal functioning of the border check-point, as well as for the use of other routes, such as Aghdam-Khankendi road for the delivery of goods to the Garabagh region of Azerbaijan.
Recently, following the series of intensive consultations and shuttle diplomacy efforts, agreement was finally reached with respect to delivery of humanitarian cargo to the Garabagh region through various routes, as well as the organization of the meeting between the Special Representative of Azerbaijan and representatives of local Armenian residents.
On the first case, concrete blocks and all other physical barriers imposed by the Armenian side on the use of Aghdam-Khankendi road should have been removed to allow the delivery of humanitarian cargo by the International Committee of the Red Cross (ICRC) to meet the needs of local residents. This should have been followed by intensification of usage of the Lachin road by the ICRC within 24 hours. All the involved parties, including the Russian peacekeeping contingent and the ICRC, were prepared to realize this deal in practice.
On the second, a meeting between Azerbaijan’s Special Representative and representatives of local Armenian residents was agreed to take place in Yevlakh.
Regrettably, on August 5, 2023, Armenia, through its illegally installed puppet regime, backstepped from both agreements at a last moment by introducing politically motivated and illegitimate preconditions and various pretexts.
In other words, what Armenia cynically seeks from the international community in general, and the UN Security Council in particular, was indeed days ago within reach as a result of active support of partners, including the members of Security Council. This did not materialize only due to the rejection by Armenia itself.
Had Armenia and its subordinate illegal structure honored the agreement, the situation would have been solved in early August providing a reasonable framework for the delivery of humanitarian cargo to the residents of the Garabagh region, and facilitation of routes for the passage of persons, goods and vehicles.
Therefore, there should be no doubt that notwithstanding the intensive engagement by Azerbaijan with the Russian Federation, the United States, European Union and ICRC for finding ways out of the situation, Armenia is deliberately obstructing diplomatic efforts.
Appeal to the Security Council is a part of this campaign and is a serious blow to the efforts being made by involved actors, among them the members of Security Council.
In addition to this pattern, over past weeks, the Armenian armed forces illegally deployed in the territory of Azerbaijan in a blatant violation of international law, as well as Armenia’s commitment under paragraph 4 of the Trilateral Statement of the leaders of Azerbaijan, the Russian Federation and Armenia of 10 November, 2020, have intensified the military-engineering works and other military build-up.
The use of radio-electronic warfare equipment illegally deployed in the sovereign territory of Azerbaijan is of particular concern. Not only civilian aircrafts of the Azerbaijani Airlines, but also those of foreign countries have been target to radio-electronic interference over past weeks, posing serious risk for their safety.
In parallel to illegal military build-up and activities in the sovereign territory of Azerbaijan where the Russian peacekeeping contingent has been temporarily deployed, large-scale accumulation of weaponry and other military equipment and personnel along the undelimited state border has been also observed over past days in an apparent effort to go into another military adventure.
The above-mentioned fully resembles the pattern that had been typical to Armenia throughout almost 30 years until September 2020 to imitate talks, escape from previously undertaken commitments at the last minute, and commit political, military and other provocations at every stage of negotiation to shy away from taking concrete decisions.
Moreover, such actions of Armenia testify to the fact that Armenia didn't cease its territorial claims against Azerbaijan and her verbal recognition of Azerbaijan's territorial integrity contradict her deeds on the ground.
Following the 2020 war, Azerbaijan offered a peace to Armenia based on equal and reciprocal respect for legitimate interests of both sides through mutual recognition of and respect for each other’s sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders. On another track, Azerbaijan pursues the policy of reintegration of ethnic Armenian residents of the Garabagh region as equal citizens guaranteeing all the rights and freedoms envisaged in the Constitution of Azerbaijan and all relevant international human rights mechanisms to which Azerbaijan is a signatory. At the same time, Azerbaijan’s adherence to both these tracks is without prejudice to its right to defend its sovereignty and territorial integrity by all legitimate means safeguarded in the UN Charter and other universal international law instruments.
At this critical juncture, sober apprehension of existing risks and adequate response by international community to Armenia’s brazen provocations are more necessary than ever to overcome the challenges facing the inter-state Armenia-Azerbaijan normalization process and the reintegration of local ethnic Armenian residents into Azerbaijan’s political, legal and socio-economic framework.