Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Küveyt Dövləti Hökuməti arasında hava əlaqəsi haqqında Saziş
2016-cı ilin 16 noyabr tarixində Azərbaycan və Küveyt mülki aviasiya şirkətləri arasında “Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Küveyt Dövləti Hökuməti arasında hava əlaqəsi haqqında Saziş”in imzalanması artıq öz nəticələrini verməyə başlamışdır.
Əldə olunmuş razılığa əsasən, 2017-ci ilin yanvar ayının 20-dən etibarən “Azərbaycan Hava Yolları”na (AZAL) QSC-ə məxsus təyyarə Azərbaycan-Küveyt arasında ilk dəfə olaraq çarter reysləri fəaliyyətə başlamışdır. “Əl-Kazimi Şirkətlər Qrupu” ilə razılaşmaya əsasən növbəti çarter reysləri cari ilin fevral, aprel, iyun, iyul və avqust aylarında bir dəfə olaraq həyata keçiriləcəkdir.
“Azərbaycan Hava Yolları”na məxsus təyyarənin cari ilin 20 yanvar tarixində Küveytə ilk uçuşu ilə bağlı təntənəli açılış mərasimi keçirilmişdir. Açılış mərasimində Küveyt mülki aviasiya şirkətinin, “Əl-Kazimi Şirkətlər Qrupu”nun nümayəndələri və Respublikamızın Küveytdəki Səfirliyin əməkdaşları iştirak etmişdir. Açılışda müvəqqəti işlər vəkili Cavid Musayev və “Əl-Kazimi Şirkətlər Qrupu”nun Prezidenti çıxış etmişlər. Çıxışlarda iki ölkə arasında birbaşa təyyarə reyslərinin fəaliyyətə başlamasının nəinki turizm sahəsində eyni zamanda ölkələr arasında iqtisadi sahədə də əlaqələrin inkişafına təkan verəcəyi vurğulanmışdır.
Eyni zamanda bildiririk ki, Küveytin “Əl-Cəzirə” aviaşirkətinə məxsus təyyarə də cari ilin 20 yanvar tarixində Azərbaycana ilk çarter reysi həyata keçirmişdir.

A plane of Azerbaijan Airlines CJSC that was implementing the first charter flight between Baku and Al Kuwait landed in the Kuwaiti capital on Jan. 20, the Azerbaijani embassy in Kuwait told Trend Jan. 21.
The flight was carried out in line with the existing agreement signed on Nov. 16, 2016, between the two countries’ governments, said the embassy.
Under the agreement between Azerbaijan Airlines CJSC and Kuwait’s Al Kazemi Group, the next charter flights will be carried out in February, April, June, July and August 2017.
A solemn ceremony was held in connection with the arrival of the first aircraft that was attended by representatives of the Civil Aviation of Kuwait, Al Kazemi Group and the staff of the Azerbaijani embassy in Kuwait.
Azerbaijan’s Chargé d’Affaires ad interim in Kuwait Javid Musayev and President of Al Kazemi Group Tarek Al Kazemi delivered speeches during the event.
It was noted that the opening of direct flights between the two countries will give a momentum to the development of relations not only in the tourism sector, but also in the economic sphere.
The embassy also said that the first charter flight from Al Kuwait to Baku was also carried out on Jan. 20 by AlJazeera Airways.
It should be recalled that starting from Feb. 1, 2016, a simplified system for issuing visas was introduced at all international airports of Azerbaijan and it led to a growth in tourist traffic from Kuwait, Qatar, Oman, Saudi Arabia, Bahrain and other countries.