Aşağıdakı hallardan hər hansı biri müəyyən edildikdə, şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyəti tanınır:
- “Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun qüvvəyə mindiyi günədək (1998-ci il oktyabrın 7-dək) Azərbaycan Respublikasının (və ya Azərbaycan SSR-in) vətəndaşlığında olan şəxslər “Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu qüvvəyə mindiyi günədək Azərbaycan Respublikasında yaşayış yeri üzrə daimi qeydiyyatda olduqda;
- 1988-ci il yanvarın 1-dən 1992-ci il yanvarın 1-dək Azərbaycan Respublikasının ərazisində məskunlaşmış qaçqın olduqda;
- Azərbaycan Respublikasının ərazisində olan, hər iki valideyni naməlum olan uşaq olduqda;
- Azərbaycan Respublikasının ərazisində doğulmuş aşağıdakı şəxslərdən biri olduqda:
- doğulduğu anda valideynlərindən biri və ya hər ikisi Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olmuşdursa;
- doğulduğu anda hər iki valideyni vətəndaşlığı olmayan şəxs olmuşdursa;
- Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda Azərbaycan Respublikasının vətəndaşından (vətəndaşlarından) doğulmuş şəxs;
- əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan uşağı övladlığa götürən ər-arvadın hər ikisi Azərbaycan Respublikasının vətəndaşıdırsa, həmin uşaq;
- əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan uşağı övladlığa götürən ər-arvaddan biri Azərbaycan Respublikasının vətəndaşıdırsa, digəri isə vətəndaşlığı olmayan şəxsdirsə, həmin uşaq;
- valideynlərin vətəndaşlığı dəyişdikdə və bunun nəticəsində hər ikisi Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığını əldə etdikdə, onların uşağı;
- uşağın valideynlərindən biri məlumdursa, həmin valideyn Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığını əldə etdikdə, onun uşağı;
- Azərbaycan Respublikasının ərazisində yaşayan uşağın valideynlərindən biri Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığını əldə etmiş şəxs, digəri isə vətəndaşlığı olmayan şəxs olduqda;
- valideynlərdən birinin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına xitam verilərsə, digəri isə Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığında qalarsa, onların uşağı.
Yuxarıda nəzərdə tutulan hallarda 14 yaşından 18 yaşınadək uşaqların Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin tanınması üçün onların razılıqları tələb olunur.
“Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun qüvvəyə mindiyi günədək (1998-ci il oktyabrın 7-dək) Azərbaycan Respublikasının (və ya Azərbaycan SSR-in) vətəndaşlığında olan və Azərbaycan Respublikasının ərazisini tərk etməyən şəxslərin “Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu qüvvəyə mindiyi günədək Azərbaycan Respublikasında yaşayış yeri üzrə qeydiyyatda olmamaları onların vətəndaşsızlığına səbəb olursa, həmin şəxslərin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətləri tanınır.
“Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 18-ci maddəsinin birinci hissəsinin 1-ci, 2-ci və 3-cü bəndlərində nəzərdə tutulan əsaslar mövcud olduqda, şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyəti tanınmır.
Azərbaycan Respublikası Qanununun 18-ci maddəsinin birinci hissəsinin 1-ci, 2-ci və 3-cü bəndlərində nəzərdə tutulan hallar:
1) Azərbaycan Respublikası vətəndaşının digər dövlətin vətəndaşlığını könüllü əldə etməsi;
2) Azərbaycan Respublikası vətəndaşının xarici dövlətin dövlət və ya bələdiyyə orqanlarında, yaxud silahlı qüvvələrində və ya digər silahlı birləşmələrində könüllü xidmət etməsi;

Recognition of Citizenship of the Republic of Azerbaijan may take place provided that:
• individuals who held the citizenship of the Republic of Azerbaijan (or the Azerbaijan SSR) were registered at the place of their permanent residence therein before the date of entry into force of the Law of the Republic of Azerbaijan on Citizenship of the Republic of Azerbaijan (before October 7, 1998);
• a person residing in the territory of the Republic of Azerbaijan was a refugee from January 1, 1988 to January 1, 1992;
• a person living in the territory of the Republic of Azerbaijan is a child, whose parents are unknown;
any individual born in the territory of the Republic of Azerbaijan is :
• a person born to parents, both or, at least, one of whom was a citizen of the Republic of Azerbaijan at the time of the child’s birth;
• a person born to parents, both of whom were stateless persons at the time of the child’s birth;
• a person born outside the Republic of Azerbaijan to parents, at least, one of whom is a citizen of the Republic of Azerbaijan;
• a foreign-born child or a child without citizenship adopted by spouses who are citizens of the Republic of Azerbaijan;
• an alien child or one without citizenship adopted by a married couple, one member of which is a citizen of the Republic of Azerbaijan and the other is a stateless person;
• a child whose both parents have changed their citizenship and have acquired citizenship of the Republic of Azerbaijan;
• a child, whose, at least, one known parent has become a citizen of the Republic of Azerbaijan;
• a child living in the Republic of Azerbaijan, one of whose parents has acquired an RA citizenship and the other is a stateless person;
• a child whose one parent’s citizenship has been revoked while the other one remains a citizen of the Republic of Azerbaijan.
In all the above-mentioned cases, the consent of children aged 14 to 18 is required to get recognition of their RA citizenship.
The RA citizenship of a person is recognized if a person who had been a citizen of the Republic of Azerbaijan (or the Azerbaijan SSR) before the Law of the Republic of Azerbaijan on Citizenship of the Republic of Azerbaijan entered into force (October 7, 1998), and had never left the Republic of Azerbaijan, nevertheless, had not been registered at his/her place of residence in the Republic of Azerbaijan, and, as a result, has been deprived of his/her citizenship.
Citizenship of the Republic of Azerbaijan is not recognized if there are grounds provided for in paragraphs 1, 2 and 3 of the first part of Article 18 of the Law of the Republic of Azerbaijan on Citizenship of the Republic of Azerbaijan.
The following are cases provided for by clauses 1, 2 and 3 of the first part of Article 18 of the Law of the Republic of Azerbaijan:
1. Voluntary acquisition of citizenship of another state by a citizen of the Republic of Azerbaijan;
2. Voluntary service of a citizen of the Republic of Azerbaijan in state or municipal bodies, armed forces or other armed groups of a foreign state;