Şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin müəyyənləşdirilməsi Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 18 mart 2015-ci il tarixli 84 saylı Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin müəyyənləşdirilməsi Qaydası” ilə tənzimlənir.
Vətəndaşlıq mənsubiyyətinin müəyyən edilməsi ilə əlaqədar xaricdə yaşayan Azərbaycan Respublikası vətəndaşları Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və ya konsulluqlarına müraciət edə bilərlər.
Şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin müəyyənləşdirilməsi ilə əlaqədar icraat həmin şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığını təsdiq edən sənədlərə malik olmadığı və ya belə sənədləri qanunsuz əldə etmələrinə əsaslı şübhələr olduğu təqdirdə aparılır.
Şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin müəyyənləşdirilməsi üçün əsaslar aşağıdakılardır:
- “Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun qüvvəyə mindiyi günədək (1998-ci il oktyabrın 7-dək) Azərbaycan Respublikasının (və ya Azərbaycan SSR-in) vətəndaşlığında olubsa;
- Azərbaycan Respublikasının ərazisində doğulduqda (valideynlərindən hər ikisi Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olduğu hallar istisna olmaqla);
- valideynlərindən hər ikisi Azərbaycan Respublikasının vətəndaşıdırsa (doğumu Azərbaycan Respublikasının dövlət qeydiyyatına alınmış şəxs istisna olmaqla);
- valideynlərindən biri Azərbaycan Respublikasının vətəndaşıdırsa;
- valideynlərindən biri və ya hər ikisi vətəndaşlığını dəyişərək Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığını əldə etmişdirsə və ya onların Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına xitam verilmişdirsə;
- əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan uşağı övladlığa götürən ər-arvaddan biri və ya hər ikisi Azərbaycan Respublikasının vətəndaşıdırsa;
- 1988-ci il yanvarın 1-dən 1992-ci il yanvarın 1-dək Azərbaycan Respublikasının ərazisində məskunlaşmış qaçqındırsa;
- Azərbaycan Respublikasının ərazisində olan, hər iki valideyni naməlum uşaqdırsa.
Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və ya konsulluqları tərəfindən sənədlər icraata qəbul edildikdən sonra müvafiq olaraq Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidməti göndərilir. Dövlət Miqrasiya Xidməti sorğunun bu Qayda ilə müəyyən edilmiş tələblərə uyğunluğunu yoxlayır və həmin tələblərə uyğun təqdim olunmuş sorğuya qeydiyyata alındığı vaxtdan 20 günədək müddətdə baxmaqla, müvafiq qərar qəbul edir. Şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin müəyyənləşdirilməsi ilə əlaqədar sorğu bu Qaydaya uyğun təqdim edilmədikdə, habelə toplanılmış sübutlar yetərli olmadıqda və əlavə sübutların toplanılmasına ehtiyac olduqda, nəzərdə tutulmuş müddət Dövlət Miqrasiya Xidmətinin əsaslandırılmış qərarı ilə 20 günədək uzadıla bilər.
Sorğunun baxıldığı müddətdə şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin müəyyənləşdirilməsi üçün zəruri olan sübutlar aşkar edilmədikdə, şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyəti tanınmır.

Determination of citizenship of the Republic of Azerbaijan is regulated by the Rules for Determining the Citizenship of the Republic of Azerbaijan approved by Resolution 84 of the Cabinet of Ministers on March 18, 2015.
Citizens of the Republic of Azerbaijan residing abroad can apply to diplomatic missions or consulates of the Republic of Azerbaijan with respect to determination of citizenship.
The process of determination of citizenship is initiated when a person does not have documents confirming his/her RA citizenship, or when there are reasonable doubts that citizenship documents have been received illegally.
The following are the grounds for determining citizenship of the Republic of Azerbaijan:
- if a person was a citizen of the Republic of Azerbaijan (or the Azerbaijan SSR) before the date of entry into force of the Law of the Azerbaijan Republic on Citizenship of the Republic of Azerbaijan (before October 7, 1998);
- if a person was born in the territory of the Republic of Azerbaijan (except for the case when both of his/her parents are citizens of the Republic of Azerbaijan);
- if both parents of a person are citizens of the Republic of Azerbaijan (except for the person who’s birth has been officially registered in the Republic of Azerbaijan);
- if one of a person’s parents is a citizen of the Republic of Azerbaijan;
- if one or both of a person’s parents have changed their citizenship and have acquired citizenship of the Republic of Azerbaijan; or their citizenship has been revoked;
- if a married couple, or, at least, one member of it, who intents to adopt a foreign-born child or a child without citizenship is a citizen of the Republic of Azerbaijan;
- if a person is a refugee residing in the territory of the Republic of Azerbaijan from January 1, 1988 to January 1, 1992;
- if a person is a child both of whose parents are unknown.
Documents accepted for implementation by diplomatic missions or consulates of the Republic of Azerbaijan are sent to the Republic of Azerbaijan State Migration Service respectively. The State Migration Service checks the compliance of the request with the requirements set out in the above-mentioned rules and makes an appropriate decision within 20 days from the date of registration of the request submitted in accordance with these requirements. If the request for determining the citizenship of the Republic of Azerbaijan is not submitted in compliance with these rules, as well as if the collected evidence is insufficient and additional evidence needs to be collected, the period may be extended to 20 days by a reasoned decision of the State Migration Service.
The citizenship of the Republic of Azerbaijan is not recognized if in the course of consideration of the request no evidence necessary to determine the RA citizenship is found.