• 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasına gəlmək istəyən əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün viza prosedurlarının sadələşdirilməsi barədə məlumat
• 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər 2023-cü il sentyabrın 20-dən oktyabrın 7-dək Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında viza ala bilərlər.
Viza verilməsi üçün aşağıdakı sənədlərdən biri əsas hesab edilir:
1. 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresinin beynəlxalq təşkilatçısı olan Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının müvafiq qaydalarına uyğun olaraq elektron qeydiyyat sistemi vasitəsilə qeydiyyatdan keçməni təsdiq edən sənəd;
74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində “Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi (Azərkosmos)” publik hüquqi şəxsin rəsmi dəvət məktubu.
ASAN VİZA
• “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə verilən birdəfəlik və ya çoxdəfəlik elektron vizanın rəsmiləşdirilməsi proseduru Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən həyata keçirilir. “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə 3 iş günü müddətində verilən birdəfəlik elektron vizanın ölkədə qalma müddəti 30 günədək, çoxdəfəlik elektron vizanın ölkədə qalma müddəti 90 günədək müəyyən edilir.
• Həmçinin “ASAN Viza” sistemi üzərindən qeyri-iş və bayram günlərindən asılı olmayaraq, əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər birdəfəlik elektron vizanın sürətləndirilmiş qaydada 3 saat ərzində verilməsi məqsədilə www.evisa.gov.az internet səhifəsinə daxil olaraq müraciət edə bilərlər.
• 2018-ci ilin 15 may tarixindən etibarən Azərbaycan Respublikasının qanunlarında, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarında və Azərbaycan Respublikasının dövlətlərarası və ya hökumətlərarası müqavilələrdə nəzərdə tutulmuş hallarda əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə birdəfəlik elektron vizanın verilməsi həyata keçirilir.
• Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında vizaların “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə verilməsi, habelə viza ilə əlaqədar ödənişlərin “ASAN ödəniş” sistemi vasitəsilə həyata keçirilməsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən təmin edilir.
Qeyd: Birdəfəlik elektron viza yalnız siyahıda qeyd olunan ölkələrin vətəndaşlarına rəsmiləşdirilir.
Birdəfəlik elektron viza veriləcək ölkələrin siyahısı.
AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ BEYNƏLXALQ HAVA LİMANLARINDA VƏTƏNDAŞLARINA BİRDƏFƏLİK ELEKTRON VİZA RƏSMİLƏŞDİRİLƏN ÖLKƏLƏRİN SİYAHISI
Ölkənin adı
Rəsmiləşdirilən vizanın müddəti
1
Oman
30 gün
2
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı
3
Bəhreyn
4
Küveyt
5
Yaponiya
6
İndoneziya
7
Çin Xalq Respublikası
8
Koreya Respublikası
9
Malayziya
10
Sinqapur
11
İsrail
Aşağıda göstərilən hallarda və şəxslərə Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında ölkədə qalma müddəti 30 günədək müəyyən edilmiş viza rəsmiləşdirilir:
1. Qətər Dövləti, Oman Sultanlığı, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı, Bəhreyn Krallığı və Küveyt Dövləti vətəndaşlarını müşayiət edən və eyni zamanda həmin ölkələrin rezident kartına sahib olan şəxslərə.
2. Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində 6 aydan çox etibarlılıq müddəti olan rezident vizasına malik olan şəxslərə.
3. Yalnız Nyu-York-Bakı reysi ilə səfər edən Amerika Birləşmiş Ştatlarının vətəndaşlarına.
4. Azərbaycan Respublikasında yaşayan ailə üzvünün vəfatı ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasına gəldikdə (ailə üzvünün vəfatını təsdiq edən sənəd əsasında).
5. Ərazisində Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri, konsulluqları akkreditə olunmayan və Azərbaycan Respublikası ilə birbaşa hava əlaqəsi olan xarici ölkələrin vətəndaşları Azərbaycan Respublikasına gəldikdə.

Information on Visa Procedures for foreigners and stateless persons arriving in the Republic of Azerbaijan regarding the 74th International Astronautical Congress:
Foreigners and stateless persons arriving in the Republic of Azerbaijan to participate in the 74th International Astronautical Congress (IAC) will be able to obtain visa upon arrival at the international airports of the Republic of Azerbaijan from September 20 to October 7, 2023.
One of the following documents can be considered a basis for visa issuance:
A document confirming registration through the electronic registration system in accordance with the relevant regulations of the International Astronautical Federation (IAF), the international organizer of the 74th International Astronautical Congress;
An official invitation letter of the public legal entity “Space Agency of the Republic of Azerbaijan (Azercosmos)” under the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan.
ASAN VISA
The procedure for issuance of single or multiple electronic visas through "ASAN Visa" system is carried out by State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan. The duration for a stay in a country for a single electronic visa issued within 3 business days through "ASAN Visa" system is up to 30 days, the duration for multiple electronic visas is up to 90 days.
Foreigners and stateless persons may also apply to obtain a single electronic visa in an accelerated manner within 3 hours via www.evisa.gov.az website, regardless of non-working days and holidays bound by "ASAN Visa" system.
From May 15, 2018, the issuance of single electronic visa for foreigners and stateless persons is carried out through "ASAN Visa" system at international airports of the Republic of Azerbaijan in cases stipulated by laws of the Republic of Azerbaijan, acts of the President of the Republic of Azerbaijan and interstate or intergovernmental agreements.
The issuance of visas at international airports of the Republic of Azerbaijan through "ASAN Visa" system, as well as visa-related payments are carried out through "ASAN payment" system by State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Note: Single electronic visa is issued only for citizens of countries indicated on the list.
List of countries for issuance of a single electronic visa.
LIST OF THE COUNTRIES WHOSE CITIZENS ARE ISSUED SINGLE-ENTRY ELECTRONIC VISAS AT THE INTERNATIONAL AIRPORTS OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN
|
Country name |
Period of issued visas |
1 |
Oman |
30 days |
2 |
Kingdom of Saudi Arabia |
3 |
Bahrain |
4 |
Kuwait |
5 |
Japan |
6 |
Indonesia |
7 |
People's Republic of China |
8 |
Republic of Korea |
9 |
Malaysia |
10 |
Singapore |
11 |
Israel |
The following persons are entitled to get a visa at the international airport of the Republic of Azerbaijan with period of up to 30 days, as shown below:
Persons with resident card of the State of Qatar, the Sultanate of Oman, the Kingdom of Saudi Arabia, the Kingdom of Bahrain and the State of Kuwait accompanying citizen of the country that issued the residence card;
Holders of resident visa of the United Arab Emirates with a validity period of more than 6 months;
Citizens of the United States of America traveling by New York-Baku direct flight;
Persons visiting the Republic of Azerbaijan in the event of death of a family member- resident in the Republic of Azerbaijan (on the basis of document certifying death of a family member);
Citizens of foreign countries which have direct air connections with the Republic of Azerbaijan, wherein the diplomatic missions or consulates of the Republic of Azerbaijan are not accredited.