Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsman) xarici ölkələrdə yaşayan dinc azərbaycanlı aksiyaçılara qarşı erməni təxribatçıları tərəfindən törədilmiş hücumlara dair Bəyanatı
Son günlər xaricdə yaşayan azərbaycanlılar sərbəst toplaşmaq və ifadə azadlığı hüquqlarından istifadə edərək Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanla dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində əsasən mülki şəxsləri hədəfə almaqla törətdiyi hərbi təxribat xarakterli hücumlara etiraz etmək üçün müxtəlif ölkələrdə dinc aksiyalar təşkil etmişlər.
ABŞ-ın Kaliforniya ştatının Los-Anceles şəhərində yaşayan və dinc şəkildə etiraz etmək məqsədilə toplaşan az sayda azərbaycanlıya onlardan sayca dəfələrlə çox olan ermənilər tərəfindən hücum edilmişdir. Zorakılığa məruz qalaraq xəsarət almış soydaşlarımız xəstəxanaya yerləşdirilmiş, onların bir sıra hüquqları kobudcasına pozulmuşdur.
Az sayda azərbaycanlının yüzlərlə erməni tərəfindən psixoloji və fiziki zorakılığa məruz qaldığı bu insident Azərbaycan Respublikasının Los-Ancelesdəki Baş Konsulluğu qarşısında yaşanmışdır.
Bununla yanaşı, Belçikanın paytaxtı Brüssel şəhərində də analoji hadisələr baş vermiş, soydaşlarımıza ciddi xəsarətlər yetirilmişdir.
Ermənilər aqressiv hücumlar zamanı həm bir ölkə kimi Azərbaycanın, həm də xalq olaraq azərbaycanlıların ünvanına təhqiramiz ifadələr səsləndirmiş, nifrət zəminində çağırışlar etmişlər. Bu hadisə bir daha onu sübut edir ki, insan hüquqlarının davamlı pozuntularının kökündə hər zaman işğalçılıq siyasəti durur.
İnsan hüquqları sahəsində beynəlxalq sazişlərə əsasən, hər bir insan sərbəst toplaşmaq azadlığına və öz fikrini sərbəst ifadə etmək hüququna malikdir. Bu hüquq və azadlıqlar demokratiyanın təməlində durur və onun əsas tələblərindəndir. Beynəlxalq sazişlərə əsasən, dövlətlərin bu hüquqları təmin etmək və dinc aksiyaçıları müdafiə etmək öhdəliyi var.
Son bir həftə ərzində ABŞ və Belçika ilə yanaşı, Fransa, Böyük Britaniya, İsveç, Polşa, Niderland və Avstraliyada yaşayan azərbaycanlı dinc aksiyaçılara qarşı ermənilər tərəfindən törədilmiş təxribatçı hücumlardan narahat olduğumuzu bəyan edirik.
Mən bütün həmkarlarımı, Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarını və insan hüquqları üzrə ixtisaslaşmış beynəlxalq təşkilatları dinc aksiyaçılara qarşı törədilmiş erməni hücumlarını qınamağa, bu cür etnik zəmində nifrəti təbliğ edən təxribatların qarşısını almağa, bir daha baş verməməsi üçün sərt tədbirlər görməyə, ən əsası, hüquq pozuntusuna yol vermiş şəxslərin müvafiq qaydada məsuliyyətə cəlb olunmalarına çağırıram.
Səbinə Əliyeva
23 iyul 2020-ci il
Bəyanat BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, YUNİSEF-in, YUNESKO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilmişdir.

STATEMENT by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on attacks by the Armenian provocators against peaceful Azerbaijani protestors living abroad
In recent days, the Azerbaijanis living abroad, exercising their rights to freedom of assembly and freedom of expression, held peaceful protests in various countries against the sudden military provocations and attacks of the Armenian Armed Forces on the Azerbaijan-Armenia state border in the direction of Tovuz district, which mainly targeted the civilians.
A large group of the Armenians attacked on the Azerbaijanis, who were less in number and who assembled in Los-Angeles, California, to protest peacefully. Our compatriots, who were subjected to assaults and injured, have been hospitalized. A number of their rights was grossly violated.
This incident, accompanied with psychological and physical abuse of a few Azerbaijanis by hundreds of the Armenians, has occurred in front of the Consulate-General of the Republic of Azerbaijan in Los-Angeles.
Furthermore, similar incidents also took place in Brussels, Belgium and our compatriots were seriously injured.
During the aggressive Armenian attacks, the latter used degrading language and made hate speech against Azerbaijan and its people either as a state or as a nation. This provocation is also an evidence of the fact that the occupation policy always caused to constant human rights violations.
Under the international human rights treaties, every person is entitled to the right to freedom of assembly and freedom of expression. These rights and freedoms are the key elements and main requirements of democracy. According to the international conventions, the states are obliged to ensure those rights and protect the peaceful protestors.
We express our deep concern about the provocative actions committed by the Armenians against the Azerbaijani peaceful protestors, living in France, United Kingdom, Sweden, Poland, the Netherlands and Australia, along with the US and Belgium within the week.
I call all my colleagues, NHRIs, and all international organizations dealing with human rights to condemn the Armenian attacks on peaceful protestors, to prevent such provocations, propagating the hate speech, to take strict measures for not re-occurrence of such events, and particularly, to bring those breaching the law to legal responsibility in a duly manner.
Sabina Aliyeva
July 23, 2020
This Statement is addressed to the UN Secretary-General, UN Security Council, UN Office of High Commissioner for Human Rights, UN Office of High Commissioner for Refugees, UN Human Rights Council, the United Nations Children’s Fund, the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, European Union, European Council, Organization for Security and Co-operation in Europe, International and European Ombudsman Institutions, Asian Ombudsman Association, Organization of Islamic Cooperation and the Ombudsman Association of its member states, Independent Permanent Human Rights Commission of the Organization of Islamic Cooperation, European Network of Ombudspersons for Children, International Peace Bureau, different ombudsmen and national human rights institutions, embassies of the Republic of Azerbaijan in foreign countries and the foreign embassies in Azerbaijan, as well as to the Azerbaijani Diasporas.