Diplomatik pasport – Azərbaycan Respublikası vətəndaşı olan müvafiq şəxslərə Azərbaycan Respublikasından getmək və Azərbaycan Respublikasına gəlmək hüququnun həyata keçirilməsi üçün Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanı (Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi) tərəfindən verilən, Azərbaycan Respublikasının ərazisindən kənarda onların şəxsiyyətini və vətəndaşlığını təsdiq edən, bütün ölkələrə xidməti işlə əlaqədar getmək üçün etibarlı olan rəsmi sənəddir.
Azərbaycan Respublikasının “Pasportlar haqqında”  qanununun 6-ci maddəsinə əsasən diplomatik pasport aşağıdakı siyahıda göstərilən şəxslərə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən verilir:
1) öz vəzifələrinin icra etməyə başladıqdan ən geci 15 gün keçənədək Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatlarına, Azərbaycan Respublikası Hesablama Palatasının sədrinə, sədr müavininə və auditorlarına, Nazirlər Kabinetinin üzvlərinə, Konstitusiya Məhkəməsinin, Ali Məhkəmənin hakimlərinə, İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinə Azərbaycan Respublikasından seçilmiş hakimə, apellyasiya məhkəmələrinin sədrlərinə, Baş prokurora və onun müavinlərinə, Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkilinə (ombudsmana), Məhkəmə-Hüquq Şurasının üzvlərinə, Mərkəzi Bankın sədrinə və onun müavinlərinə, Mərkəzi Bank yanında Maliyyə Monitorinqi Xidmətinin direktoruna, Azərbaycan Respublikası Mərkəzi seçki komissiyasının sədrinə, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının, Azərbaycan dövlətinin başçısının fəaliyyətini bilavasitə təmin edən digər orqanların, habelə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi, Hesablama Palatası Nazirlər Kabineti, Konstitusiya Məhkəməsi aparatlarının rəhbər işçilərinə (şöbə müdirləri də daxil olmaqla yuxarı vəzifəlilərə), mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının rəhbərlərinə, diplomatik xidmət əməkdaşlarına, həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədrinə və onun müavinlərinə, Nazirlər Kabinetinin üzvlərinə, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məhkəməsinin sədrinə və sədr müavininə, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Prokuroruna;
2) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi sədrinin və istisna hallarda Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin sərəncamına əsasən beynəlxalq konfranslarda, müşavirələrdə və danışıqlarda, BMT Baş Məclisinin sessiyalarında, BMT-nin orqanlarında, beynəlxalq təşkilatların konfranslarında, dövlətlərarası görüş və əlaqələrdə Azərbaycan Respublikasını təmsil edən nümayəndə heyətlərinin üzvlərinə və xüsusi nümayəndələrə;
3) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, Milli Məclisi sədrinin, Baş nazirin, Konstitusiya Məhkəməsi sədrinin, İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinə Azərbaycan Respublikasından seçilmiş hakimin, xarici işlər nazirinin, habelə xaricə 3 aydan artıq müddətə ezam olunan, yuxarıda sadalanan digər şəxslərlə birlikdə gedən arvadına (ərinə), 18 yaşına çatmamış uşaqlarına, 18 yaşına çatmış əmək qabiliyyəti olmayan övladlarına və 18 yaşına çatmış ərdə olmayan qızına;
4) diplomatik korrespondensiyaları daşıyan feldyeger rabitəsi orqanının əməkdaşlarına;
5) Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdə və beynəlxalq təşkilatlarda fəaliyyət göstərən diplomatik nümayəndəliklərində və konsulluqlarında xidmət keçən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının zabit heyətinə;
6) Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən səfirlik və konsulluqlarında ticarət nümayəndələrinə
7) müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən təyin edilən, xarici dövlətlərdə və beynəlxalq təşkilatlarda fəaliyyət göstərən hərbi attaşelərə, hərbi nümayəndələrə, həmçinin hərbi attaşelik və hərbi nümayəndəlik aparatlarının digər zabit heyətinə;
8) müvafiq icra hakimiyyəti orqanının xarici dövlətlərdə və beynəlxalq təşkilatlarda nümayəndələrinə verilir.
Diplomatik pasportun verilməsi və ya dəyişdirilməsi üçün dövlət rüsumu alınmır.
Diplomatik pasport onun sahibinə beş il və ya xüsusi səlahiyyətlərin yerinə yetirilməsi üçün nəzərdə tutulmuş müddətə verilir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə, Azərbaycan Respublikasının keçmiş Prezidentinə və onun arvadına (ərinə), Milli Məclisinin sədrinə, Baş nazirinə, Konstitusiya Məhkəməsinin sədrinə, xarici işlər nazirinə isə diplomatik pasport ömürlük verilir.
Həmin pasport xaricdə diplomatik immunitetdən istifadə etmək hüququ verir. Bütün səlahiyyətli şəxslər diplomatik pasport sahibinə, həmin pasportda yazılmış şəxslərə sərhədi sərbəst və təhlükəsiz keçməkdə, digər zəruri hallarda kömək və havadarlıq göstərməyə borcludurlar.
Diqqət! Azərbaycan Respublikası vətəndaşının diplomatik pasportuna sahib olan vətəndaşlar xidməti işlə əlaqədar ezam ediləcəyi xarici ölkəyə viza əldə etmək üçün (beynəlxalq müqavilələrə uyğun olaraq vətəndaşların vizasız gediş-gəlişi haqqında qarşılıqlı razılaşma olan ölkələrdən başqa) Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq İdarəsinin müvafiq notası əsasında müvafiq xarici ölkənin Azərbaycan Respublikasında yerləşən (və ya akkreditə olunmuş) diplomatik nümayəndəlik və ya konsulluğuna müraciət etməlidirlər.
Pasport verilməsi haqqında ərizəyə (vəsatətə) baxılması
• Pasport verilməsi haqqında vətəndaşın ərizəsinə (müəssisənin, idarənin, təşkilatın vəsatətinə) pasportun tipindən asılı olaraq bu Qanunun 4, 5 və ya 6-cı maddələrində nəzərdə tutulmuş müddətlərdə, əgər səfər xaricə gedən şəxsin və ya onunla gedən şəxslərin təcili müalicəsi, yaxud xaricdə yaşayan qohumunun ağır xəstəliyi və ya ölümü ilə bağlıdırsa, bu faktları təsdiqləyən sənəd təqdim edildikdən ən geci 48 saat keçənədək baxılır.
• Vətəndaşın ölkədən getmək hüququ Azərbaycan Respublikasının Miqrasiya Məcəlləsində göstərilmiş hallara əsasən müvəqqəti məhdudlaşdırıldıqda pasport verilməsi haqqında xahiş səbəbləri yazılı şəkildə ərizəçinin (vəsatət verənin) nəzərinə çatdırılmaqla rədd edilir və onların təkrar ərizəsinə (vəsatətinə) imtinanı doğuran səbəblər aradan qaldırıldıqdan sonra baxılır.
• Vətəndaş haqqında yalan məlumat yazılmış və ya qüvvədən düşmüş sənəd təqdim olunubsa, pasportun verilməsindən imtina edilir və həmin məsələyə yalnız yeni sənədlər təqdim edildikdən sonra baxıla bilər.
• Dövlət sirrinin mühafizəsi ilə əlaqədar pasportun verilməsindən imtina yalnız Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində nəzərdə tutulmuş hallarda edilir.
• Pasportun verilməsi haqqında ərizəyə (vəsatətə) baxılmasının süründürülməsindən və ya buna imtina edilməsindən vətəndaş inzibati qaydada və (və ya) məhkəməyə şikayət edə bilər.
Bu Qanunu pozmağa görə məsuliyyət
• Pasporta yalan məlumatlar daxil edildikdə, pasport oğurlandıqda, saxtalaşdırıldıqda, satıldıqda, qanunsuz hazırlandıqda və ya istifadə edildikdə təqsirli şəxslər Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində nəzərdə tutulmuş qaydada inzibati və cinayət məsuliyyəti daşıyırlar.
Azərbaycan Respublikası vətəndaşının pasportu.
• Azərbaycan Respublikası vətəndaşının pasportu (bundan sonra — pasport) Azərbaycan Respublikasının ərazisindən kənarda vətəndaşın şəxsiyyətini təsdiq edən, habelə ona ölkədən getmək və ölkəyə gəlmək hüququnun həyata keçirilməsi üçün verilən vahid sənəddir.
• Pasport hər bir Azərbaycan Respublikası vətəndaşına bu Qanunla müəyyən edilmiş qaydada verilir və bütün ölkələrə getmək üçün etibarlıdır.
• Pasportun ümumvətəndaş, xidməti və diplomatik tipləri vardır. Pasportların təsvirini, spesifikasiyasını və nümunəsini müvafiq icra hakimiyyəti orqanı təsdiq edir.
• Pasport Azərbaycan Respublikasının mülkiyyətidir, onun vətəndaşdan alınması və ya girov götürülməsi Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində nəzərdə tutulan hallar istisna olunmaqla qəti qadağandır.
• Hər bir vətəndaş pasportu möhkəm saxlamağa borcludur. Pasport itdikdə vətəndaş pasport verən dövlət orqanlarına, belə hadisə xaricdə baş verərsə, Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliyinə və ya konsulluğuna dərhal məlumat verməlidir. Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri və ya konsulluqları Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanı ilə birlikdə belə vətəndaşları qısa müddət ərzində Azərbaycan Respublikasına qayıtmaq hüququ verən sənədlə təmin edirlər.
• Vətəndaş öldükdə onun pasportu, habelə etibarlıq müddəti qurtarmış pasport müvafiq dövlət orqanına təhvil verilir.
Diplomatik pasportun rəsmiləşdirilməsi üçün tələb olunan sənədlər
Azərbaycan Respublikası vətəndaşının diplomatik pasportunun verilməsi və ya dəyişdirilməsi üçün aşağıdakı sənədləri təqdim etmək lazımdır:
• Bir ədəd diplomatik pasportun verilməsi haqqında təmsil olunan müəssisənin (idarənin, təşkilatın) xüsusi forma üzrə doldurulmuş vəsatəti
a (vəzifəli şəxslərin özləri üçün) nümunəsi əlavə olunur
b (vəzifəli şəxslərin ailə üzvləri üçün) nümunəsi əlavə olunur
• Vəsatət tam doldurulduqdan və şəxsin təmsil etdiyi müvafiq dövlət orqanının möhürü və rəhbərin imzası ilə təsdiq edildikdən sonra onun əsli təqdim edilməlidir.
• Şəxsin 2 ədəd rəngli foto-şəkli (3x4sm ölçüdə, ağ fonda);
• Təmsil edilən müvafiq dövlət orqanı tərəfindən Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin adına ünvanlanan, şəxsin xidməti işlə əlaqədar xarici ölkəyə ezam edilməsi(ezamiyyət tarixi və zəruri hallarda şəxsin ezamiyyə vəzifələrinə münasibətdə səlahiyyət müddəti) və bu məqsədlə onun adına diplomatik pasportun rəsmiləşdirilməsi zərurəti barədə məlumatları özündə əks etdirən rəsmi məktubun əsli;
• şəxsiyyət vəsiqəsinin əsli və surəti;
• əvvəlki diplomatik pasportunun əsli və surəti;
• vəzifəli şəxsin ailə üzvləri üçün nigah haqqında şəhadətnamənin surəti
• vəzifəli şəxsin 18 yaşı tamam olmamış övladı üçün hər iki valideynin notarial qaydada təsdiq olunmuş razılıq ərizəsi
• Vəsatət vəzifəli şəxsin 15 yaşı tamam olmamış uşağı barəsində olduqda - qan qrupu haqqında tibbi arayış (uşağın fərdi identifikasiya kartının surəti təqdim edildikdə bu sənəd tələb olunmur);
• Pasportun etibarlılıq müddəti bitdikdə, yaxud vətəndaşın soyadı, adı, atasının adı dəyişdikdə və ya pasport, o cümlədən onun elektron daşıyıcısı (çip) yararsız hala düşdükdə, yaxud pasportun üzərindəki və ya elektron daşıyıcısındakı məlumatların səhv olduğu müəyyənləşdirildikdə, pasport dəyişdirilməlidir.
Qeyd: Diplomatik pasport almaq hüququ olan vəzifəli şəxsin uşaqlarına müvafiq pasport verildikdə, yalnız 15 yaşı tamam olmuş uşaqlar vəzifəli şəxslə birlikdə vəsatətdə şəxsi imzalarını qeyd edirlər;
Pasportda göstərilən məlumatlar
Tiplərindən asılı olmayaraq hər bir pasportda:
• Azərbaycan Respublikasının adı, dövlət gerbi, ölkənin kodu, pasportun tipi, nömrəsi, sahibinin soyadı, adı, atasının adı, vətəndaşlığı, doğulduğu yer və tarix, cinsi, fərdi identifikasiya nömrəsi, qan qrupu, pasportu verən orqanın adı, verilmə tarixi, etibarlılıq müddəti, pasport sahibinin şəxsi imzası, pasporta aid olan tələblər göstərilir;
• pasport sahibinin üz təsviri üçün yer, elektron daşıyıcının (çipin) mövcudluğunu göstərən xüsusi işarə və maşınla oxuna bilən iki sətirdən ibarət yazı əks olunur;
• xarici ölkəyə daxil olmaq üçün rəsmiləşdirilmiş icazələr (vizalar) və digər xüsusi (gömrük və sərhəd məntəqələrini keçməsi barədə) qeydlər edilir.
• Bundan əlavə xidməti pasportda bu Qanunun 5-ci maddəsinin üçüncü hissəsində, diplomatik pasportda isə bu Qanunun 6-cı maddəsinin beşinci hissəsində nəzərdə tutulmuş hallar göstərilir.
• Pasportdakı yazılar Azərbaycan Respublikasının dövlət dilində və ingilis dilində göstərilir.
• Pasportda elektron daşıyıcı (çip) yerləşdirilir. Elektron daşıyıcıya (çipə) bu maddənin birinci hissəsinin 1-ci bəndində göstərilən məlumatlar (pasport sahibinin imzası istisna olmaqla), pasport sahibinin üz təsviri, 15 yaşına çatmış vətəndaşın əl-barmaq izi və müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən müəyyən edildiyi halda digər məlumatlar daxil edilir.
• Bu maddədə nəzərdə tutulmuş məlumatları pasporta və ya onun elektron daşıyıcısına daxil edən vəzifəli şəxs həmin məlumatların düzgünlüyünə görə cavabdehdir.

Diplomatic passport is a document issued by the relevant executive authority of the Republic of Azerbaijan (Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan) to carry out the right of persons belonging to the Republic of Azerbaijan to leave the Republic of Azerbaijan and to come to Azerbaijan, confirming their identity and nationality outside the territory of the Republic of Azerbaijan, is an official document valid for business trips for all countries.
According to Article 6 of the Law of the Republic of Azerbaijan "About Passports", the diplomatic passport shall be issued to the following persons by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan:
1) to the President of the Republic of Azerbaijan no later than 15 days after the commencement of his duties, deputies of Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the Chamber of Accounts of the Republic of Azerbaijan, Deputy Chairman and Auditors, to the members of the Cabinet of Ministers, the judges of the Constitutional Court, the Supreme Court, to the judge selected from the Republic of Azerbaijan in the European Court of Human Rights, the chairmen of the appellate courts, the Attorney General and his Deputies, Attorney of the Republic of Azerbaijan for Human Rights (Ombudsman), Members of the Judicial Legal Council, Chairman of the Central Bank and his deputies, Director of the Financial Monitoring Service under the Central Bank, The Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan, the Head of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, the Head of the State of the Republic of Azerbaijan, as well as the Milli Mejlis of the Republic of Azerbaijan, the Cabinet of Ministers of the Chamber of Accounts and senior officials of the Constitutional Court (including senior managers) the heads of the authorities, the diplomatic service staff, as well as the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic and his deputies, members of the Cabinet of Ministers, the Chairman of the Supreme Court of the Nakhchivan Autonomous Republic and the Deputy Chairman, the Prosecutor of Nakhchivan Autonomous Republic;
2) In accordance with decrees of the President of the Republic of Azerbaijan, the Chairman of the Milli Mejlis of the Republic of Azerbaijan and, in exceptional cases, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan to members of delegations representing the Republic of Azerbaijan and the special representative at the international conferences, consultations and negotiations, at the sessions of the UN General Assembly, the UN bodies, at the international organizations' conferences, intergovernmental meetings and contacts;
3) To the wife (husband) accompanying the President of the Republic of Azerbaijan, the Chairman of the Milli Majlis, the Prime Minister, the Chairman of the Constitutional Court, the judge selected from the Azerbaijan Republic to the European Court of Human Rights, the Minister of Foreign Affairs and other persons abroad for more than 3 months, children under the age of 18, disabled children aged 18 and unmarried daughter under the age of 18;
4) To employees of courier service carrying diplomatic correspondence;
5) To the officers of the relevant executive authority serving in diplomatic representations and consulates of the Republic of Azerbaijan in foreign countries and international organizations;
6) To trade representatives of embassies and consulates of the Republic of Azerbaijan operating abroad;
7) military attachés, military representatives operating in foreign states and international organizations appointed by the relevant executive authority, as well as other officer staff of the military attache and military representative offices;
8) Representatives of the relevant executive authority in foreign states and international organizations.
There is no state fee for issuing or renewal a diplomatic passport.
The diplomatic passport is issued to its holder for a period of five years or for a period of time eligibility for the exercise of special powers.
The diplomatic passport is granted for life to the President of the Republic of Azerbaijan, the former President of the Republic of Azerbaijan and his wife (husband), the Chairman of the Milli Majlis, the Prime Minister, the Chairman of the Constitutional Court and the Minister of Foreign Affairs.
This passport gives the right to use diplomatic immunity abroad. All authorized persons are obliged to provide diplomatic passport holder and those inscribed in it with assistance to safely and securely cross the border and, if necessary, provide with help and advocacy.
Attention! Visa obtaining to a foreign country in connection with the service trip for the citizens of the Republic of Azerbaijan holders of a diplomatic passport (except for those countries where mutual agreement on visa-free travel in accordance with international treaties) is issued on the basis of the relevant verbal note of the Consular Office of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan to apply to diplomatic represenations or consulates located (or accredited) in the Republic of Azerbaijan.
Processing of the application form for the passport issuance
• Depending on the type of passport of the citizen (application of the enterprise, administration, organization) on the passport issuance, within the timeframe specified in Articles 4, 5 or 6 of this Law, if the trip is for immediate treatment of a person traveling abroad or accompanying him/her connected with serious illness or death these documents are considered at least the latest 48 hours after submitting the document.
• Citizen's right to go abroad is temporarily restricted by the circumstances mentioned in the Migration Code of the Republic of Azerbaijan and the reasons for the issuance of a passport shall be rejected in written form to the applicant (s) and its another application shall be considered after removal of the reasons for refusal.
• If a false or misleading information about a citizen has been submitted, the passport is denied and can only be considered after submitting new documents.
• Refusal to issue a passport in connection with the protection of state secrets is made only in the cases stipulated by the legislation of the Republic of Azerbaijan.
• Citizens may lodge an administrative complaint and (or) a complaint to the court for delay or rejection of the application for the issue of a passport.
Responsibility for breach of this Law
• In case of incorrect passport information, theft, falsification, sale, illegal preparation or use of the passport, the guilty persons bear administrative and criminal responsibility in the manner prescribed by the legislation of the Republic of Azerbaijan.
Passport of the citizen of the Republic of Azerbaijan
• Passport of the citizen of the Republic of Azerbaijan (hereinafter - passport) is a single document proving the identity of the citizen outside of the Republic of Azerbaijan, as well as the right to leave the country and come to the country.
• The passport is issued to citizens of the Republic of Azerbaijan in the manner prescribed by this Law and is valid for travel to all countries.
• The passport has a variety of ordinary, service and diplomatic forms. The description, specification and sample of passports shall be approved by the relevant executive authority.
• Passport is the property of the Republic of Azerbaijan, its acquisition or seizure of a citizen is strictly prohibited with the exception of cases stipulated by the legislation of the Republic of Azerbaijan.
• Each citizen is obliged to keep his passport safe. When a passport is lost, the citizen must immediately inform the relavent authority issuing it and if such an event takes place abroad then the diplomatic representation or consulate of the Republic of Azerbaijan. Diplomatic representation or consulates of the Republic of Azerbaijan together with the relevant executive authority of the Republic of Azerbaijan shall provide such citizens with a document that gives them the right to return to the Republic of Azerbaijan in a short period of time.
• When a citizen dies, his passport, as well as the expired passport shall be handed over to the relevant state body.
Documents required for issuance of a diplomatic passport
To issue or renew a diplomatic passport of the citizen of the Republic of Azerbaijan it is necessary to submit the following documents:
• One filled out in a specific form application of the enterprise (administration, organization) which represents the applicant
a (for officials themselves) (sample is attached);
b (for family members of officials (sample is attached);
• Original must be submitted immediately after it has been filled out with the seal of the relevant public authority represented by the person and the signature of the head of the company.
• 2 color photographs of the person (3x4 cm in white background);
• triginal letter of the relevant state body representing the applicant with information providing the necessity for issuance of diplomatic passport addressed to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, and explaining the reason to go for a business trip to a foreign country (business trip date and, if necessary, the term of office of a person in relation to the business trips);
• original and copy of identity card;
• original and copy of previous diplomatic passport;
• copy of the marriage certificate for the official's family members;
• a notarized consent of both parents for a child under the age of 18;
• if application for a child of the official who’s under the age of 15 - a medical certificate about the blood group (this document is not required when a child's identity card is submitted);
• Passport should be renewed when it’s expired or when the citizen's last name, first name, middle name is changed, or if the passport, including its electronic chip, is unusable or if the information on the passport or electronic carrier is incorrect.
Note: When a passport is issued to the children of the official who has the right to obtain a diplomatic passport, only children who already turned the age of fifteen shall put their signature with their officials;
Information provided on the passport
Regardless of their type, each passport:
• Name of the Republic of Azerbaijan, state emblem, country code, passport type, number, last name, name, middle name, citizenship, place of birth and date, sex, personal identification number, blood group, name of issuing authority, date of issue, validity period, passport holder's personal signature, passport related requirements are indicated;
• a passport holder's face description, a specification indicating the presence of a carrier (chip), and an inscription containing two lines that can be read by a machine;
• Permissions (visas) and other special (customs and border crossing points) notes are made for entry to a foreign country.
• In addition, the service passport shall indicate in the third part of Article 5 of this Law and in the diplomatic passport the circumstances provided for in the fifth part of Article 6 of this Law.
• Passport writings are displayed in the state language of the Republic of Azerbaijan and in the English language.
• Electronic carrier (chip) is placed on the passport. The electronic carrier (chip) shall include information provided in paragraph 1 of this Article (except for the passport holder's signature), face identification of the passport holder, fingerprint of a citizen at the age of fifteen and other information provided by the relevant executive authority.
• An official who enters the information provided in this Article in the passport or in his electronic carrier is responsible for the accuracy of that information.