Azərbaycan Respublikası Prezidentinin
1.1. Bu Qayda “Rəqəmsal Ticarət Qovşağı kimi Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin gücləndirilməsi və xarici ticarət əməliyyatlarının genişləndirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 22 fevral tarixli 1255 nömrəli Fərmanının 3.1.2-ci yarımbəndinin icrası ilə əlaqədar hazırlanmışdır və Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri və konsulluqları vasitəsilə qeyri-rezidentlərə elektron imza sertifikatının verilməsi ilə bağlı münasibətləri tənzimləyir.
1.2. Bu Qaydanın məqsədləri üçün istifadə olunan əsas anlayışlar aşağıdakı mənaları ifadə edir:
1.2.1. qeyri-rezident – xarici ölkədə yaşayan əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər, xarici ölkədə daimi yaşayan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları, xarici ölkədə fəaliyyət göstərən hüquqi şəxslər;
1.2.2. elektron imza – gücləndirilmiş elektron imza olan “E-imza” və ya “ASAN imza”;
1.2.3. “E-imza” – Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyində qeydiyyatdan keçmiş və akkreditə edilmiş sertifikat xidmətləri mərkəzi tərəfindən “token” tipli məlumat daşıyıcısında verilən gücləndirilmiş elektron imza vasitəsi;
1.2.4. “ASAN imza” (mobil elektron imza) – Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyinin Asan Sertifikat Xidmətləri Mərkəzi tərəfindən verilən və elektron imza vasitəsi kimi mobil telefon və xüsusi SIM kart tələb edən gücləndirilmiş elektron imza vasitəsi;
1.2.5. portal – “Azərbaycan Respublikasında istehsal olunan malların vahid məlumat bazasının yaradılması haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 21 sentyabr tarixli 2349 nömrəli Sərəncamının 1-ci hissəsinin icrası ilə bağlı yaradılmış www.azexport.az  internet portalı;
1.2.6. “virtual FİN” – elektron imza verilməsi üçün portal vasitəsilə daxil olmuş müraciətlərlə bağlı müsbət qərar qəbul edilmiş qeyri-rezidentlərə “Giriş-çıxış və qeydiyyat” idarələrarası avtomatlaşdırılmış məlumat-axtarış sistemi ilə verilən, hərflərdən və rəqəmlərdən ibarət unikal fərdi identifikasiya nömrəsi;
1.2.7. “e-qeyri-rezident” altsistemi – “Giriş-çıxış və qeydiyyat” idarələrarası avtomatlaşdırılmış məlumat-axtarış sistemində yaradılan, qeyri-rezidentlərin elektron imza verilməsi barədə müraciətlərini qəbul və təhlil edən, onlara “virtual FİN” verən, habelə “virtual FİN” verilmiş qeyri-rezidentlərin reyestrini aparan altsistem;
1.2.8. Mərkəz – Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyində qeydiyyatdan keçmiş və akkreditə edilmiş sertifikat xidmətləri mərkəzi və Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyinin Asan Sertifikat Xidmətləri Mərkəzi;
1.2.9. sertifikat – “E-imza” və ya “ASAN imza” sertifikatı;
1.2.10. “Biznes” sertifikatı – xarici ölkədə fəaliyyət göstərən hüquqi şəxslərə verilən, elektron xidmət istifadəçisinin autentifikasiyasını, sənədin elektron imzalanmasını və imzalayan şəxsin şəxsiyyətinin müəyyən edilməsini (identifikasiyasını) təmin edən, möhür kimi istifadə edilən və əlavə olaraq imzanın xüsusi təyinatı, onun istifadə sahəsi, möhür üzərindəki mətn və bu möhürün aid olduğu vergi ödəyicisinin eyniləşdirmə nömrəsi (VÖEN) qeyd edilən gücləndirilmiş elektron imzanın təkmil sertifikatı;
1.2.11. “Şəxsi” sertifikat – xarici ölkədə yaşayan əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə, xarici ölkədə daimi yaşayan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarına verilən, yalnız elektron xidmət istifadəçisinin autentifikasiyasını, sənədin elektron imzalanmasını və imzalayan şəxsin şəxsiyyətinin müəyyən edilməsini (identifikasiyasını) təmin edən gücləndirilmiş elektron imzanın təkmil sertifikatı.
1.3. Bu Qaydada istifadə olunan digər anlayışlar “Elektron imza və elektron sənəd haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda və Azərbaycan Respublikasının digər qanunlarında müəyyənləşdirilmiş mənaları ifadə edir.
1.4. Bu Qayda qeyri-rezident anlayışı ilə əhatə olunmayan digər şəxslərə elektron imzanın verilməsi ilə bağlı münasibətlərə şamil edilmir.
1.5. Qeyri-rezidentlərə elektron imza sertifikatının verilməsi ilə bağlı bu Qaydada tənzimlənməyən məsələlər digər normativ hüquqi aktlarla müəyyən olunmuş qaydada tənzimlənir.
1.6. Elektron imzanın verilməsi ilə bağlı xərclərin maliyyələşdirilməsi məqsədilə Mərkəz, habelə mobil operator tərəfindən qarşılıqlı razılıq əsasında şərtlər və ödənişlər müəyyən edilə bilər.
2. Elektron imza sertifikatının verilməsinin təşkili, müraciətin qəbulu və sertifikatın verilməsi
2.1. Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri və konsulluqları (bundan sonra – diplomatik nümayəndəlik) vasitəsilə elektron imza sertifikatının verilməsi üçün qeyri-rezidentlərin müraciətlərinin qəbulu portal vasitəsilə “e-qeyri-rezident” altsistemində həyata keçirilir.
2.2. “E-qeyri-rezident” altsistemi “Giriş-çıxış və qeydiyyat” idarələrarası avtomatlaşdırılmış məlumat-axtarış sistemində yaradılır və portala inteqrasiya olunur.
2.3. Sertifikat almaq istəyən qeyri-rezident portala daxil olaraq, bu Qaydanın əlavəsində müəyyən olunan ərizə formasını real vaxt rejimində doldurur və bu Qaydanın 1.6-cı bəndinə uyğun müəyyən olunduğu halda, ödənişi portal vasitəsilə onlayn qaydada həyata keçirir. Ərizəyə aşağıdakı sənədlər əlavə edilir:
2.3.1. qeyri-rezidentin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədin (pasport və ya şəxsiyyət vəsiqəsi) surəti;
2.3.2. biometrik identifikasiya tələblərinə uyğun 1 ədəd rəngli fotoşəkil (3,5x4,5 sm ölçüdə);
2.3.3. müraciəti qeyri-rezidentin nümayəndəsi etdikdə, qeyri-rezident adından çıxış etmək səlahiyyəti olan şəxsə verilən etibarnamə.
2.4. Qeyri-rezident elektron ərizəsində “E-imza” və ya “ASAN imza” sertifikatı, habelə “Biznes” sertifikatı və ya “Şəxsi” sertifikat almaq istəyi ilə bağlı müvafiq xananı qeyd edir.
2.5. Qeyri-rezident elektron ərizəsində “ASAN imza” sertifikatı almaq istədiyini qeyd etdiyi təqdirdə, müvafiq mobil operatoru və mobil nömrəni seçir, habelə bu Qaydanın 1.6-cı bəndinə uyğun müəyyən olunduğu halda, bununla bağlı ödənişi portal vasitəsilə onlayn qaydada ödəyir.
2.6. Ərizə qeyri-rezident tərəfindən təsdiq edildikdən sonra portalda məlumatların tamlığı yoxlanılır və çatışmazlıq aşkar edilmədikdə, ərizə real vaxt rejimində qeydiyyata alınaraq ona əlavə olunmuş sənədlərlə birlikdə “e-qeyri-rezident” altsisteminə yönəldilir. Müraciət edən şəxsin ərizəsində qeyd olunmuş elektron poçt ünvanına ərizənin qeydiyyata alınması barədə bildiriş və (və ya) mobil nömrəsinə SMS göndərilir.
2.7. Ərizə və ona əlavə olunmuş sənədlər “e-qeyri-rezident” altsistemi daxilində Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinə, Xarici İşlər Nazirliyinə, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinə və Xarici Kəşfiyyat Xidmətinə yönəldilir.
2.8. Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyi, Xarici İşlər Nazirliyi, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti və Xarici Kəşfiyyat Xidməti 3 (üç) iş günü müddətində ərizəyə dair mənfi rəy vermədikdə, avtomatik olaraq “Giriş-çıxış və qeydiyyat” idarələrarası avtomatlaşdırılmış məlumat-axtarış sistemi tərəfindən qeyri-rezidentə “virtual FİN” verilir. Xaricdə daimi yaşayan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarına verilmiş “virtual FİN” onların şəxsiyyət vəsiqələrinin mövcud fərdi identifikasiya nömrəsi (FİN) ilə eynilik təşkil edir. Müraciət portal vasitəsilə, sertifikatın növündən asılı olaraq, müvafiq Mərkəzə göndərilir.
2.9. Təqdim olunmuş sənədlərdə çatışmazlıq aşkar edilmədikdə, Mərkəz elektron imza sertifikatının verilməsi barədə qərar qəbul edir. Həmin qərar və qeyri-rezidentlə Mərkəz arasında sertifikatın verilməsinə dair müqavilə təsdiqlənərək qeyri-rezident tərəfindən də təsdiqlənməsi üçün diplomatik nümayəndəliyə göndərilir. Bu barədə portal vasitəsilə real vaxt rejimində müraciət edən şəxsin ərizəsində qeyd olunmuş elektron poçt ünvanına bildiriş və (və ya) mobil nömrəsinə SMS göndərilir.
2.10. Diplomatik nümayəndəliyə göndərilməsi məqsədilə “E-imza” sertifikatı və “token” Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyində qeydiyyatdan keçmiş və akkreditə edilmiş sertifikat xidmətləri mərkəzi tərəfindən təqdim edilir. “ASAN imza” sertifikatı Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyinin Asan Sertifikat Xidmətləri Mərkəzi, müvafiq Sim kart və həmin Sim kartdan istifadəyə dair mobil operator tərəfindən 2 nüsxədə imzalanmış müqavilə isə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi tərəfindən müvafiq aktla Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinə təhvil verilir.
2.11. Bu Qaydanın 2.9-cu bəndində qeyd olunan qərar diplomatik nümayəndəliyə daxil olduqdan sonra 1 (bir) iş günü müddətində qeyri-rezident həmin diplomatik nümayəndəliyə dəvət edilir.
2.12. Qeyri-rezident təyin olunmuş vaxtda diplomatik nümayəndəliyə gələrək, portal vasitəsilə təqdim olunmuş sənədlərin əslini, habelə biometrik identifikasiya tələblərinə uyğun 1 ədəd rəngli fotoşəkli (3,5x4,5 sm ölçüdə) təqdim edir. Diplomatik nümayəndəlik sənədlərin əsli ilə portalda real vaxt rejimində təqdim olunmuş sənədlərin autentikliyini yoxladıqdan sonra sənədlərin əslini qeyri-rezidentə qaytarır.
2.13. Portalda real vaxt rejimində təqdim olunmuş məlumatlarla qeyri-rezidentin təqdim etdiyi məlumatlarda uyğunsuzluq aşkar edilərsə, diplomatik nümayəndəlik sertifikatın verilməsindən imtina edir və “virtual FİN”-in ləğv edilməsi ilə bağlı portal vasitəsilə “e-qeyri-rezident” altsistemində müvafiq qeyd aparır.
2.14. Portalda real vaxt rejimində təqdim olunmuş məlumatlarla qeyri-rezidentin təqdim etdiyi məlumatlarda uyğunsuzluq aşkar edilmədikdə, diplomatik nümayəndəlik tərəfindən sertifikatın verilməsi ilə bağlı müqavilə, “ASAN imza” sertifikatı əldə etdikdə isə həmçinin həmin Sim kartdan istifadəyə dair müqavilə imzalanmaq üçün qeyri-rezidentə təqdim edilir.
2.15. Qeyri-rezident tərəfindən bu Qaydanın 2.14-cü bəndində nəzərdə tutulan müqavilələr imzalandıqdan sonra həmin müqavilələrin bir nüsxəsi, “E-imza” və ya “ASAN imza” setifikatı, müvafiq “token” və ya Sim kart qeyri-rezidentə verilir.
2.16. Qeyri-rezident tərəfindən imzalanmış müqavilənin ikinci nüsxəsi müvafiq Mərkəzə və mobil operatora təqdim olunmaq üçün ildə iki dəfədən az olmayaraq diplomatik nümayəndəlik tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinə təhvil verilir.
2.17. Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi bu Qaydanın 2.16-cı bəndinə əsasən təhvil alınmış müqavilələri 1 (bir) iş günü müddətində aidiyyəti üzrə Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinə (“E-imza” sertifikatının verilməsi ilə bağlı imzalanmış müqavilələri) və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinə (“ASAN imza” sertifikatının verilməsi və Sim kartdan istifadəyə dair müqavilələri) təqdim edir.
2.18. Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi bu Qaydanın 2.17-ci bəndinə əsasən təqdim olunan müqavilələri 3 (üç) iş günü müddətində aidiyyəti üzrə göndərirlər.
2.19. Qeyri-rezidentlərə verilən elektron imza sertifikatının qüvvədəolma müddəti 3 (üç) ildir.
2.20. Sertifikat xidmətlərinin həyata keçirilməsi üçün qeyri-rezidentlər tərəfindən bu Qaydanın 1.6-cı bəndinə əsasən ödənilmiş ödənişlər heç bir halda geri qaytarılmır.
3. Elektron imza sertifikatının qüvvəsinin dayandırılması, bərpası və ləğvi
3.1. Sertifikat verildikdən sonra Mərkəz “Elektron imza və elektron sənəd haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 13-cü və 14-cü maddələrində müəyyən edilmiş hallarda onun qüvvəsini dayandıra, bərpa və ya ləğv edə bilər. Bu zaman Mərkəz “Sertifikatlar reyestri”ndə sertifikatın vəziyyətindəki dəyişiklikləri qeyd edir.
3.2. İmza sahibi sertifikatın qüvvəsinin dayandırılması, bərpası və ya ləğvi üçün portal vasitəsilə diplomatik nümayəndəliyə və ya birbaşa sertifikatı vermiş Mərkəzə müraciət etməlidir.
3.3. Diplomatik nümayəndəlik bu Qaydanın 3.2-ci bəndinə əsasən daxil olan müraciəti dərhal, sertifikatın növündən asılı olaraq, müvafiq Mərkəzə göndərir.
3.4. Mərkəz bu Qaydanın 3.3-cü bəndində nəzərdə tutulan müraciətə uyğun olaraq dərhal müvafiq tədbir görür, “Sertifikatlar reyestri”ndə sertifikatın vəziyyətindəki dəyişiklikləri qeyd edir və bu barədə diplomatik nümayəndəliyi, qeyri-rezident tərəfindən birbaşa Mərkəzə müraciət olunduğu hallarda isə həmçinin qeyri-rezidenti onun ərizəsində qeyd olunmuş elektron poçt ünvanına bildiriş və (və ya) mobil nömrəsinə SMS göndərməklə məlumatlandırır. Diplomatik nümayəndəlik bu barədə qeyri-rezidenti onun ərizəsində göstərilmiş elektron poçt ünvanına bildiriş və (və ya) mobil nömrəsinə SMS göndərməklə məlumatlandırır.
3.5. İmzayaratma məlumatlarının məxfiliyinin pozulması kimi qiymətləndirilən aşağıdakı hallarda imza sahibi dərhal diplomatik nümayəndəliyi və ya sertifikatın növündən asılı olaraq birbaşa Mərkəzi məlumatlandırmalıdır:
3.5.1. imzayaratma məlumatlarının daşıyıcısı itdikdə;
3.5.2. imzayaratma məlumatlarının itmiş daşıyıcısı tapıldıqda;
3.5.3. informasiya sistemində konfidensial informasiyanın sızmasına və ya təhrif olunmasına ciddi şübhələr olduqda;
3.5.4. imzayaratma məlumatları daşıyıcılarının saxlandığı vasitələrə müdaxilə əlamətləri və ya buna dair şübhələr olduqda;
3.5.5. imzayaratma məlumatları və onların aktivləşdirilməsi kodu digər şəxslərə bəlli olduqda.
3.6. Mərkəzin imzayaratma məlumatlarının məxfiliyi pozulduqda, Mərkəz müvafiq təkmil sertifikatın ləğv edilməsi, həmçinin imzayaratma məlumatlarının dəyişdirilməsi üçün təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirir. Bu halda Mərkəz xidmət göstərdiyi imza sahiblərini məlumatlandırır və onların imzayaratma məlumatları ilə imzalanmış sertifikatlarının dəyişdirilməsini bilavasitə və ya diplomatik nümayəndəlik vasitəsilə ödənişsiz təmin edir.
4. Elektron imza sertifikatı barədə sorğular
4.1. Sertifikat xidmətlərinin istifadəçiləri verilmiş sertifikatlar barədə məlumatların təqdim olunması, imzayoxlama məlumatının imza sahibinə məxsus olmasının təsdiqlənməsi barədə sertifikatı vermiş Mərkəzə portal vasitəsilə birbaşa sorğu ilə müraciət edə bilərlər.
4.2. İmza sahibinin razılığının olmadığı hallar istisna edilməklə, sertifikatlar barədə sorğulara əsasən, Mərkəz verdiyi sertifikatın məxsus olduğu şəxs, sertifikatın statusu və sertifikat barədə digər məlumatları verə bilər.
4.3. Sertifikatlar barədə sorğular üzrə xidmət göstərilməsi Mərkəz tərəfindən reyestr məlumatları əsasında aparılır və məlumatların verilməsinə xidmət haqqı alınmır.
4.4. Mərkəz sertifikatların vəziyyətinin real vaxt rejimində də yoxlanılmasını həyata keçirə bilər.
5. Qeyri-rezidentlərə verilmiş elektron imza sertifikatlarının reyestrinin aparılması
5.1. Qeyri-rezidentlərə verilmiş elektron imza sertifikatlarının reyestri (bundan sonra – Reyestr) müvafiq Mərkəz tərəfindən “e-qeyri-rezident” altsistemində aparılan və gücləndirilmiş elektron imza ilə təsdiq edilən siyahıdır.
5.2. Reyestrə aşağıdakı məlumatlar daxil edilir:
5.2.1. sertifikatın seriya nömrəsi;
5.2.2. imza sahibi barədə məlumatlar və “virtual FİN”;
5.2.3. sertifikatın qüvvədəolma müddəti (müddətin başlandığı və qurtardığı vaxt, tarix);
5.2.4. sertifikatın qüvvəsinin dayandırılması və ya ləğv edilməsi, tarixi və səbəbi.
5.3. Həftənin 7 günü, günün 24 saatı ərzində Reyestrə müraciət imkanı təmin edilməlidir.
5.4. Mərkəz qüvvədə olan, qüvvəsi dayandırılmış və ləğv edilmiş sertifikatlar barədə məlumatların Reyestrə daxil edilməsini 1 (bir) iş günündən gec olmayaraq təmin etməlidir.
5.5. Reyestr aparılarkən aşağıdakılar təmin olunmalıdır:
5.5.1. Reyestrə məlumatları yalnız müvafiq səlahiyyətli işçilər daxil etməlidirlər;
5.5.2. məlumatlarda imza sahibinin icazəsi olmadan dəyişiklik edilməməlidir;
5.5.3. imza sahibindən icazəsiz müdaxilənin qarşısının alınması üçün tədbirlər görülməlidir.
“Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri və konsulluqları vasitəsilə qeyri-rezidentlərə elektron imza sertifikatının verilməsi Qaydası”na Əlavə  ƏRİZƏ

• This Rule was drawn up in connection with the implementation of subparagraph 3.1.2 of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on “Additional measures for strengthening Azerbaijan’s position and widening foreign trade operations as a Digital Trade Network”, dated February 22, 2017, No.1255 and regulates relations for granting electronic signature certificate to non-residents via diplomatic missions and consulates of the Republic of Azerbaijan.
• Main definitions used for purposes of this Rule are as follows:
• Non-resident – foreign and stateless persons living abroad, citizens of the Republic of Azerbaijan living permanently abroad and legal entities acting abroad;
• Electronic signature – “E-signature” or “ASAN signature” which is a strengthened electronic signature;
• “E-signature” – a strengthened electronic signature that is granted by certification services centre registered and accredited in the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan via token type data transfer;
• “ASAN signature” (mobile electronic signature) – a strengthened signature that is issued by the ASAN Certification Services Centres of the Ministry of Taxes of the Azerbaijan Republic and requiring mobile phone or special SIM card as a means of electronic signature;
• Portal – azexport.az internet portal that is created in connection with the implementation of 1st part of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan on “The establishment of the single database of goods produced in Azerbaijan” dated September 21, 2016, No.2349;
• “Virtual Personal Identification Number - Virtual PIN” – unique personal identification number that consists of letters and numbers, and given to non-residents, whose online applications for electronic signature are granted via “Entry-exit and registration” automated interagency data-search system;
• “e-non-resident” subsystem – a subsystem established in the “Entry-exit and registration” automated interagency data-search system for receiving and analyzing electronic signature applications of non-residents and giving them “Virtual PIN” as well as for registering non-residents who are granted with “Virtual PIN”;
• Centre – certification services centre, registered and accredited in the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan and “ASAN” Certification Services Centre of the Ministry of Taxes of the Republic of Azerbaijan;
• Certificate – “e-signature” or “ASAN signature” certificate;
• “Business” certificate – a complete certificate of the strengthened electronic signature that is given to legal entities acting abroad; ensures authentication of electronic service user, electronic signature of the document and identification of signatory, and that is used as a seal and that includes special appointment of a signature, area of usage, text on a seal and TPIN of a person to whom a seal belongs;
• “Personal” certificate – a complete certificate of a strengthened electronic signature that is given to foreigners and stateless persons living abroad and citizens of the Republic of Azerbaijan living permanently abroad, and that ensures authentication of electronic service user, electronically signing of the document and as well as identification of the signatory person;
• Other definitions used in this way have the same meaning defined in the Law of the Republic of Azerbaijan on “electronic signature and electronic document” and in other laws of the Republic of Azerbaijan.
• This Rule shall not apply to the matters related to granting electronic signature to other persons that are not included in the non-residents definition.
• Matters related to granting electronic signature to non-residents that are not regulated by this Rule are regulated in a way stipulated by other normative legal acts.
• Terms and payments may be determined by the Centre, as well as by mobile operator for financing electronic signature granting by mutual consent.
1. Organization of electronic signature certificate granting, acceptance of application and granting of certificate
• Non-residents’ applications for granting electronic signature certificate by means of diplomatic missions and consulates of the Republic of Azerbaijan (hereinafter referred to as diplomatic mission) are received through a portal in “e-non-resident” subsystem.
• “e-non-resident” subsystem is created in the “Entry-exit and registration” Automated Interagency Data-search System and then is integrated into the portal.
• A non-resident applicant for the certificate fills an application form defined in the Appendix of this Rule in a real-time mode by logging in to the portal, and pays online in cases defined in paragraph 1.6 of this Rule. The following documents are attached to the application:
• A copy of non-resident’s identification document (passport or identification card);
• 1 colored photo meeting biometric identity requirements (3.5x4.5cm);
• Power of attorney granted to a person authorized to apply on behalf of a non-resident in cases when non-resident’s representative applies on behalf of him/her.
• A non-resident ticks a relevant box related to his/her intention to get “E-signature” or “ASAN signature” certificate, as well as “Business” certificate or “Personal” certificate in his/her electronic application form.
• When a non-resident ticks “ASAN signature” certificate in his/her electronic application form he/she selects relevant mobile operator and mobile number, and pays online in the portal in cases defined in paragraph 1.6 of this Rule.
• After an application form is approved by the non-resident, accuracy of information is checked in the portal, and in case of non-deficiency the application form is registered in a real-time mode and is transferred to “e-non-resident” subsystem together with attached documents. A notification about registration of the application is sent to the e-mail address of the applicant or SMS is sent to his/her cell number.
• An application form and documents attached to it are transferred to the Republic of Azerbaijan`s Ministry of Internal Affairs, Ministry of Foreign Affairs, State Security Service and Foreign Intelligence Service in “e-non-resident” subsystem.
• Virtual Personal Identification Number is automatically granted to a non-resident by the “Entry-exit and registration” Automated Interagency Data-search System unless the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Foreign Affairs, State Security Service and Foreign Intelligence Service of the Republic of Azerbaijan do not accept an application during 3 (three) working days. Virtual Personal Identification Number granted to the citizens of the Republic of Azerbaijan that are permanently living abroad is the same with the existing identification number (Personal identification number) of their identification card. An application is sent to the respective Centre through portal depending on the type of certificate.
• The Centre decides to grant an electronic signature certificate provided any deficiency is not found in submitted documents. After the approval of this decision and a contract between a non-resident and the Centre on granting a certificate documents are sent to a diplomatic mission for a non-resident`s approval. A notification is sent to the e-mail address of the applicant that applied in a real time mode through portal and/or SMS is sent to his/her cell number.
• “E-signature certificate” and “token” is provided by certification services centre registered and accredited in the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan for to send to the diplomatic mission. “ASAN signature” certificate and relevant SIM card and a contract in duplicate on using this SIM card prepared by a mobile operator are submitted to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan together with a relevant act by the ASAN Certification Services Centre of the Ministry of Taxes of the Republic of Azerbaijan and by the Center for Economic Reforms Analysis and Communication respectfully.
• After receiving the decision specified in paragraph 2.9 of this Rule by the diplomatic mission a non-resident is invited to that diplomatic mission within 1 (one) working day.
• A non-resident comes to the diplomatic mission at the appointed time and presents originals of the documents submitted via portal, as well as one colored photo meeting biometric identity requirements (3.5x4.5cm). The diplomatic mission returns original documents to the non-resident after verifying authentication of original documents with the ones submitted in a real time mode.
• If incompatibility is found between the documents submitted in a real time mode in the portal and the documents submitted by the non-resident, a diplomatic mission rejects to grant a certificate and makes relevant notes for the abolition of “virtual personal identification number” in “e-non-resident” subsystem.
• If any incompatibility is not found between the documents submitted in a real time mode in the portal and the documents submitted by a non-resident, a contract for granting a certificate, and a contract for using SIM card in cases of granting ASAN signature certificate are submitted to a nonresident by a diplomatic mission.
• After a non-resident signs the contracts defined in paragraph 2.14 of this Rule, a copy of these contracts, “E-signature” or “ASAN signature” certificate, relevant “token” or SIM card are presented to the non-resident.
• A second copy of the contract signed by the non-resident is submitted to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan by a diplomatic mission not least than two times in a year to present to the relevant centre and mobile operator.
• According to paragraph 2.16 of this Rule, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan presents the received contracts to the Ministry of Transport, Communications and High Technologies (contracts signed for granting “e-signature” certificate) and to the Center for Economic Reforms Analysis and Communication (contracts for granting “ASAN” signature certificate, and SIM card usage) within 1 (one) working day.
• According to paragraph 2.17 of this Rule, the Ministry of Transport, Communications and High Technologies and the Center for Economic Reforms Analysis and Communication send these contracts accordingly within 3 (three) working days.
• Validity period of the electronic signature certificate granted to non-residents is 3 (three) years.
• Payments made by non-residents according to paragraph 1.6 of this Rule for carrying out certificate service, shall not repaid in no cases.
1. Termination, restoration and revoke of an electronic signature certificate
3.1. After a certificate is granted, the Centre may terminate, restore and revoke an electronic signature certificate in cases stipulated by articles 13 and 14 of the Law of the Republic of Azerbaijan on “electronic signature and electronic document”.  In this case, the Centre makes relevant notes in “certificates register” about current changes in the certificate.
3.2. Signatory person must apply to a diplomatic mission or directly to the Centre that granted a certificate through portal for termination, restoration and revoke of a certificate.
3.3. A diplomatic mission immediately transfers this appeal to the relevant Centre depending on the type of a certificate according to paragraph 3.2 of this Rule.
3.4. The Centre immediately takes relevant measures according to appeal defined in paragraph 3.3 of this Rule, makes relevant notes in “certificates register” on current changes in the certificate and informs diplomatic mission, and a non-resident by sending a notification to his/her e-mail address or SMS to his/her cell phone in cases a non-resident directly appealed to the Centre. A diplomatic mission informs a non-resident about it by sending a notification to his/her e-mail address or SMS to his/her cell phone.
3.5. In following violation cases of confidentiality of signature creating data, the signatory person must immediately inform diplomatic mission or directly the Centre depending on the type of a certificate:
3.5.1. In cases when signature creating data carrier is lost;
3.5.2. In cases when lost signature creating data carrier is found;
3.5.3. In cases when there is serious doubt on the existence of confidential data leakage or distortion in the information system;
3.5.4. In cases of signs or doubts of intervention on signature creating data carrier storage;
3.5.5. In cases when signature creating data or their activating code is revealed to other persons;
3.6. When the Centre `s confidentiality of signature creating data is violated, the Centre takes immediate actions for the revocation of complete certificate as well as for changing signature creating data. In this case the Centre informs the owners of signature about it and ensures for free of charge the change of certificates signed via their signature creating data directly or by a diplomatic mission.
1. Requests about electronic signature certificate
4.1. Certification services users may directly apply through portal to the Centre that grants certificate with requests about submitting certificate data and confirming whether signature controlling data belongs to signature owner or not.
4.2. According to the requests about certificates the Centre may give information about a person that possess a certificate, status of the certificate and other information about the certificate, except for cases that there is no signature owner`s consent;
4.3. Services related to certificate requests are carried out by the Centre according to register information, and a service is free of charge;
4.4. The Centre may perform real time certificate status check.
1. Register of electronic signature certificate granted to non-residents
5.1. Register of electronic signature certificate granted to non-residents (hereinafter referred to as - Register) is a list that is carried out in “e-non-resident” subsystem by the relevant Centre and that is approved by a strengthened electronic signature.
5.2. The following information is included to the registry:
5.2.1. Certificate serial number;
5.2.2. Information about signature owner and “virtual personal identification number”;
5.2.3. Validity period of a certificate (beginning and ending date, time);
5.2.4. Termination or revocation of a certificate; date and reason.
5.3. Register shall be available for applying 7/24.
5.4. The Centre shall ensure entry of information on valid, terminated and revoked certificates in the register within not later than 1 (one) working day.
5.5. The followings must be ensured during registration:
5.5.1. Only relevant authorized persons should enter information into the register;
5.5.2. Information should not be changed without consent of a signature owner;
5.5.3. Relevant measures should be taken for preventing interference without consent of a signature owner.
Application form of the appendix to the Rule of granting Electronic signature certificate to non-residents via Diplomatic Missions and Consulates of the Republic of Azerbaijan.