1 noyabr 2015-ci il tarixində keçirilmiş parlament seçkiləri ilə əlaqədar Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuata açıqlaması
03 noyabr 2015-ci il
1 noyabr 2015-ci il tarixində keçirilmiş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə 5-ci çağırış seçkilərin yerli və əcnəbi müşahidə missiyaları, o cümlədən Avropa Şurası Parlament Assambleyasının seçki müşahidə heyəti tərəfindən azad, demokratik və şəffaf şəkildə keçirildiyi, seçicilərin iradəsini əks etdirdiyi, seçkilərə hazırlıq və səsvermə prosesinin peşəkarlıq və texniki cəhətdən yüksək səviyyədə təşkil olunduğu təsbit olunub.
Seçkilərin keçirilməsi prosesində Seçki Məcəlləsinə uyğun olaraq, Mərkəzi Seçki Komissiyası və müşahidəçilər tərəfindən hər hansı xüsusi qanun pozuntusu halı qeydə alınmayıb.
Bəzi dairələr tərəfindən seçkilərin “boykot” edilməsi və ya seçici fəallığının az olması və guya Azərbaycan tərəfindən ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosuna (DTİHB) seçkiləri müşahidə etmək üçün imkanın verilməməsi barəsində əsassız iddiaların irəli sürülməsi və seçkilərin nəticələrinə kölgə salmaq, Azərbaycan seçiciləri və namizədlərin adından danışmaq cəhdləri, rəsmi mənbələrə istinad etmədən bəzi beynəlxalq kütləvi informasiya vasitələrində isə qərəzli məlumatlara yer verilməsi tamamilə qəbuledilməzdir.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının ilkin məlumatına məlumatına görə 5547 məntəqənin hamısında səsvermə vaxtında – səhər saat 8-də başlayıb və axşam saat 19.00-da başa çatıb. Ölkə üzrə ümumi seçici fəallığı 55,7 faiz olub. Yəni, 5 milyon 198 min 658 seçicidən 2 milyon 897 min 188-i səsvermədə iştirak edib. Bu, ötən parlament seçkiləri ilə müqayisədə təxminən 6 faiz çoxdur.
Seçki prosesində namizədlərin tam sərbəst şəkildə təşviqat kampaniyaları aparmaları üçün bütün lazımı şərait yaradılıb.
Səsvermə günü seçki məntəqələrində prosesin əvvəldən axıradək izlənilməsi üçün ölkə ərazisi üzrə 1000 seçki məntəqəsində web-camera-lar quraşdırılıb.
Seçkilərdə “Els” müstəqil araşdırmalar mərkəzi, “Rəy” monitorinq mərkəzi, “Opinion Way” Sosioloji tədqiqatlar İnstitutu (Fransa), Azərbaycan Gənclərinin Hüquq Müdafiəsi Mərkəzi və “AJF&Associates.İnc” (ABŞ) birlikdə Vətəndaşların Əmək Hüquqlarının Müdafiə Liqası qismində “exit poll” keçiriblər.
Seçkilər 500-dən artıq xarici, 63.000-dən artıq yerli müşahidəçi tərəfindən izlənilib. Xarici müşahidəçilər Avropa Şurası Parlament Assambleyası, Müstəqil Dövlətlər Birliyi, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası, Müstəqil Dövlətlər Birliyi, Demokratiya və İqtisadi İnkişaf naminə Təşkilat- GUAM, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Parlament Assambleyası, TürkPA- Türkdilli ölkələrin Parlament Assambleyası da daxil olmaqla, 40-dan çox beynəlxalq təşkilatı və 27 ölkəni təmsil ediblər.
Yerli kütləvi informasiya vasitələri hər hansı qeydiyyat və ya akkreditasiya tələb olunmadan seçkiləri işıqlandırıblar. Xarici İşlər Nazirliyi və Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən əlaqələndirilmiş şəkildə 27 xarici kütləvi informasiya vasitəsinin 42 nəfər üzvü seçkiləri işıqlandırmaq üçün akkreditasiya edilib.
ATƏT/DTİHB də seçkiləri müşahidə etmək üçün Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən 2015-ci ilin iyulunda dəvət göndərilib. 12-14 avqust 2015-ci il tarixində ATƏT/DTİHB-in Ehtiyacların Qiymətləndirilməsi Missiyası (EQM) Azərbaycana səfər edib və səfərin yekunlarına dair Qiymətləndirmə hesabatı hazırlayıb. Hesabatda, EQM əsas ekspert heyətinə əlavə olaraq, seçkilərə iştirakçı dövlətlərdən 30 uzunmüddətli və 350 qısamüddətli müşahidəçinin ezam olunmasını tövsiyə edib. Bununla əlaqədar, Azərbaycan tərəfindən ATƏT/DTHİB-ə ünvanlanmış məktubda ölkə əhalisinin sayı və müvafiq olaraq 125 seçki dairəsinə uyğun olaraq, 6 uzunmüddətli və 125 qısamüddətli müşahidəçinin təyin edilməsinin məqbul olduğu bildirilib və ATƏT/DTHİB-in EQM-in hesabatının yenidən nəzərdən keçirilməsi tövsiyə edilib. ATƏT/DTHİB nəticədə ölkə əhalisi və 125 seçki dairəsi və müşahidəçilərin sayı arasında nisbətin hansı meyarlar və metodologiya ilə müəyyən edilməsinə aydınlıq gətirmədən öz mübahisəli tövsiyələri üzrə məsləhətləşmələr təklifini rədd edib, guya Azərbaycan tərəfindən ATƏT/DTHİB-in müşahidəçilərinin sayına məhdudiyyət qoyulduğunu bəhanə gətirərək, Azərbaycanda keçiriləcək parlament seçkilərinə seçki müşahidə missiyası göndərməmək barədə bəzi dairələrin təsiri altında mandatına zidd şəkildə birtərəfli qərar qəbul edib. ATƏT/DTHİB-in birtərəfli qaydada belə bir qərar qəbul etmək səlahiyyəti yoxdur. Bu təsisat mandatına uyğun olaraq, seçkilərin təşkil edilməsində üzv dövlətlərə texniki dəstək göstərməlidir.
Azərbaycanın tərəfinin ATƏT-in Fəaliyyətdə olan sədri qismində Serbiyanın iştirakı ilə ATƏT-in Daimi Şurasında konstruktiv məsləhətləşmələr yolu ilə məsələni müzakirə edərək həllin tapılması, habelə seçki müşahidə missiyası olmasa belə, ATƏT/DTHİB tərəfindən seçkilərə texniki ekspert qrupunun göndərilməsi barəsində təklifinə də DTHİB tərəfindən qeyri-konstruktiv münasibət bildirilib.
Mandatın ciddi şəkildə pozulması ilə müşayiət olunan bu cür qərəzli və qeyri-peşəkar davranışdan sonra ATƏT/DTHİB və bəzi digər dairələrin Azərbaycanda keçirilmiş seçkilərin nəticələri barəsində hər hansı fikir söyləməyə heç bir əsası yoxdur.
Azərbaycan xalqı azad və sərbəst şəkildə öz seçki hüququnu və iradəsini ifadə edərək, bu seçkilərdə iştirak edib.
Yalnız Azərbaycan seçicilərinin iradəsi, seçici fəallığı və verdikləri səslər seçkilərin nəticələrini və legitimliyini müəyyən edir.

Press release by the Ministry of Foreign Affairs on the outcome of Parliamentary elections on the 1 November 2015
November 3, 2015
According to the conclusions by local and international observer missions, including Election Observation Mission of PACE (Parliamentary Assembly of the Council of Europe), Parliamentary elections of the fifth call to the Milli Majlis of Azerbaijan held on November 1, 2015 were affirmed as free, democratic and transparent and reflecting the free will of voters. It was also noted that the preparatory measures to the elections and voting processes met high professional and technical merits.
Any particular violations of Election Code were reported neither by Central Election Commission, nor observers in the voting process.
The groundless claims by certain circles as if the elections were “boycotted” and had lower voter turnout, as though Azerbaijan did not allow the OSCE’s Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) to observe the elections, as well as the attempts of casting shadow on the outcome of voting, to speak on behalf of Azerbaijani electorate and candidates, furthermore publishing biased information on some international mass media without referring to the official sources are unacceptable.
According to the primary information by the Central Election Commission, voting process started and ended at all polling stations on time (08:00 am, 7:00 pm). General voter turnout was 55.7 % countrywide. Thus, 2 million 897 thousands and 188 out of 5 million 198 thousand 658 voters were attended the elections. It shows about 6 % of increase in numbers comparing to previous parliamentary elections.
Furthermore, all necessary conditions were established for freely conducting promotional campaigns by candidates.
On the Election Day, for monitoring the entire process from the beginning till the end 1000 polling stations were equipped with web cameras.
“Els” Independent Research Center, “Opinion” Monitoring Center, a French Sociological Research Center of “Opinion Way”, Center of Protection of Rights of Azerbaijani Youth and a US based “AJF&Associates.Inc” jointly held exit-poll as Citizen’s Labor Rights Protection League.
Elections were monitored by more than 500 foreign and 63.000 local observers. International observers presented more than 40 international organizations, including PACE, Commonwealth of Independent States, Cooperation Council of Turkic Speaking States, Organization for Democracy and Economic Development: GUAM, Organization of Islamic Cooperation, Parliamentary Assemblies of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation and Turkic Council, as well as 27 states.
Local mass media agencies widely covered elections without any registration or accreditation. At the same time, 42 members from 27 foreign mass media have been accredited by the Ministry of Foreign Affairs and Central Election Commission for the coverage of the election process.
OSCE/ODIHR had also been invited by the Ministry of Foreign Affairs to observe the elections in July, 2015. OSCE/ODIHR Needs Assessment Mission (NAM) were in Azerbaijan from 12-14 August, 2015 and issued Report on the outcome of the visit. In Report, NAM recommended, in addition to a core team of experts, the deployment by OSCE participating States of 30 long term observers and 350 short-term observers. In this regard, Azerbaijani side addressed the letter to OSCE/ODIHR and pointed out that Azerbaijan would welcome deployment of 6 long term and 125 short term observers in accordance with the ratio between number of population and 125 constituencies and also asked to reconsider NAM’s Report. As a result, without any clarifications about the criteria and methodology in identifying the ratio between the number of population and 125 constituencies and number of observers, OSCE/ODIHR refused holding consultations on its questionable recommendations. Furthermore, OSCE/ODIHR, under the pressure of certain circles and contrary to its mandate, unilaterally decided not to deploy an election observer mission to Azerbaijan to monitor parliamentary elections, as though Azerbaijani side put a limit on the number OSCE/ODIHR observers. OSCE/ODIHR doesn’t have authority to make such kind of decision unilaterally itself. This institution, according to its mandate, should provide technical assistance in organizing elections in the participating States.
In an unconstructive manner ODIHR also rejected Azerbaijan’s proposal on holding constructive consultations in attendance with Serbia, OSCE’s Chairperson-in Office, at the OSCE’s Permanent Council, for discussion of the issue, as well as deployment of technical support expert group.
After demonstration of such biased and unprofessional attitude, which reflected grave violation of its mandate, OSCE/ODIHR and also certain circles do not hold any right to make a judgment on the results of the elections held in Azerbaijan.
People of Azerbaijan freely attended the elections, excising their right to vote and expressing their free will.
Only the will of Azerbaijani voters, their turnout and casted votes determine the results and legitimacy of elections.