Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Bəyanatı
Kütləvi informasiya vasitələrində yayılmış məlumatlara əsasən, 13 sentyabr 2015-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərindəki qondarma separatçı rejimin “özünüidarə orqanları”na qanunsuz “seçkilər” keçiriləcək.
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində Ermənistan Respublikası tərəfindən yaradılmış separatçı rejimin təcavüz və irqi ayrı-seçkiliyin mütləq nəticəsi olduğunu bir daha vurğulayır. Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin 16 iyun 2015-ci il tarixli “Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı” işi üzrə çıxardığı qərarında da təsdiq edildiyi kimi, bu rejim Ermənistanın idarəçiliyi və nəzarəti altındadır və Ermənistanın hərbi, siyasi, maliyyə və digər dəstəyi sayəsində öz mövcudluğunu davam etdirir.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı müharibəyə başladığı və zordan istifadə edərək Dağlıq Qarabağ və ətraf yeddi rayon daxil olmaqla, Azərbaycan ərazisinin 20 faizini işğal etdiyi və bir milyondan artıq azərbaycanlını öz doğma torpaqlarından didərgin salaraq etnik təmizləmə həyata keçirdiyi və digər ağır cinayətlər törətdiyi hamıya yaxşı məlumdur. BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) və 884 (1993) saylı qətnamələrində təsbit olunduğu kimi, beynəlxalq ictimaiyyət Azərbaycana qarşı zor tətbiq edilməsi və bunun nəticəsində Azərbaycanın ərazilərinin işğalını kəskin şəkildə pisləyib və Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünü pozan istənilən əməlləri rədd edərək, bu əməllərin nəticəsində yaradılmış vəziyyətin qanuniliyinin tanınmaqdan imtina edib.
Qondarma “seçkilər”in keçirilməsi bir daha aydın şəkildə göstərir ki, status-kvonun saxlanılması, işğalçı siyasətinin və ilhaq niyyətlərinin möhkəmləndirilməsi üçün davamlı addımlar ataraq, Ermənistanın silahlı münaqişənin siyasi həllində həqiqətən maraqlı deyil və əksinə olaraq, təxribat və vəziyyəti gərginləşdirmək yolunu tutub.
Azərbaycan ərazilərinin hərbi işğalının və etnik təmizləmə siyasətinin davam etdiyi zəmində bu qurama “seçkilər” Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin açıq şəkildə pozulmasıdır və buna görə də bu “seçkilər”in heç bir hüquqi qüvvəsi ola bilməz.
Ermənistan işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərini ilhaq etməyə müyəssər ola bilməz. Davamlı və uzunmüddətli nizamlanmaya nail olunmasının yeganə yolu yuxarıda qeyd edilən BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrində də tələb edildiyi kimi, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionu və digər işğal olunmuş ərazilərindən qeyd-şərtsiz və tamamilə çıxarılması, məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına və mülkiyyətlərinə qayıtmaları üçün ayrılmaz hüquqlarının təmin edilməsidir. Bu münaqişə yalnız Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində suverenliyi və ərazi bütövlüyü əsasında həll edilə bilər. Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasını pozan və beynəlxalq hüquqla uyğun olmayan fəaliyyət münaqişənin sülh yolu ilə həlli yolu ola bilməz. Güc tətbiq etməklə ərazinin işğalı beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən heç zaman qanuni tanına bilməz. Azərbaycan heç zaman öz ərazilərinin işğalı ilə barışmayacaq. Azərbaycan ərazilərinin hərbi işğalı həll yolu deyil və heç zaman Ermənistanın arzuladığı siyasi nəticəni verə bilməz.
Azərbaycan Respublikası beynəlxalq cəmiyyətin bütün üzvlərini beynəlxalq hüquqdan irəli gələn öhdəliklərinə uyğun olaraq, Azərbaycan ərazilərinin işğalı nəticəsində yaranmış vəziyyətin qanuniliyini tanımamağa və bu vəziyyətin saxlanılmasına yardım və kömək göstərməməyə və bu istiqamətdə təsirli tədbirlər görməyə çağırır.
Ermənistan öz xalqı və beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmaq məqsədi daşıyan lüzumsuz cəhdlərindən əl çəkməli, ilhaqçılıq və etnik təmizləmə siyasətinə son qoymalı, münaqişənin nizamlanması prosesində konstruktiv şəkildə iştirak etməli və beynəlxalq öhdəliklərinə əməl etməlidir.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin qeyri-qanuni mövcudluğunun davam etməsi və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qanunsuz fəaliyyətlərlə əlaqədar beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində suverenliyi və ərazi bütövlüyünü qorumaq üçün Azərbaycan Respublikasının atmaq məcburiyyətində qala biləcəyi addımların istənilən nəticələrinin məsuliyyəti tam şəkildə Ermənistan Respublikasının üzərinə düşəcəkdir.

Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
According to press reports, the so-called “elections” to the “self-governing bodies” of the puppet separatist regime in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan will be held on 13 September 2015.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan reiterates in this regard that the separatist regime established by Armenia in the occupied territories of Azerbaijan is ultimately nothing other than the product of aggression and racial discrimination; it is under Armenia’s direction and control and survives by virtue of its military, political, financial and other support, as was confirmed recently by the European Court of Human Rights in its judgment of 16 June 2015 on the case of Chiragov and others v. Armenia.
It is well known that Armenia unleashed the war and used force against Azerbaijan, occupied almost one fifth of its territory, including the Nagorno-Karabakh region and seven adjacent districts, carried out ethnic cleansing of the seized areas by expelling about one million Azerbaijanis from their homes and committed other serious crimes during the conflict. The international community has consistently deplored, in the strongest terms, the use of military force against Azerbaijan and the resulting occupation of its territories, as reflected in United Nations Security Council resolutions 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) and 884 (1993), thus rejecting any actions violating the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and refusing to recognize as legitimate the situation created through such actions.
The holding of the so-called “elections” is a yet another clear manifestation that, by undertaking consistent measures to maintain the status-quo, consolidate the results of its occupation policy and annexationist aspirations, Armenia is not genuinely interested in seeking a political settlement of the armed conflict and, instead, pursues the path of provocations and escalation.
Against the background of continuing military occupation and ethnic cleansing of the territories of Azerbaijan, this mock “election” exercise constitutes a clear violation of the Constitution of the Republic of Azerbaijan and the norms and principles of international law, and, therefore, have no legal effect whatsoever.
Armenia’s policy of attempted annexation of the occupied territories of Azerbaijan has no chance of succeeding. The only way to achieve a durable and lasting conflict settlement is to ensure the unconditional and complete withdrawal of the Armenian armed forces from the Nagorno-Karabakh region and other occupied territories of Azerbaijan, as the UN Security Council demands in its above-mentioned resolutions, and the exercise by the forcibly displaced Azerbaijani population of its inalienable right to return to their homes and properties in the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and adjacent districts. This conflict can only be resolved on the basis of the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan within its internationally recognized borders. No peace settlement of the conflict can be reached which violates the Constitution of the Republic of Azerbaijan and is inconsistent with international law. No acquisition of territory by force shall ever be recognized by the international community as lawful. Never Azerbaijan shall reconcile with the seizure of its territories. The military occupation of the territory of Azerbaijan does not represent a solution and shall never produce a political outcome desired by Armenia.
The Republic of Azerbaijan calls on all members of the international community, in line with their obligations under international law, not to recognize as lawful the situation resulting from the occupation of the territories of Azerbaijan, nor render aid or assistance in maintaining that situation and take effective measures to this end.
Armenia must drop its futile attempts to mislead its own people and the wider international community, cease its policy of annexation and ethnic cleansing, engage constructively in the conflict settlement process and comply with its international obligations.
The responsibility for the consequences of any action which the Republic of Azerbaijan may be obliged to take in connection with the continued illegal presence of the Armenian armed forces and unlawful activities in the occupied territories of Azerbaijan in order to protect its sovereignty and territorial integrity within its internationally recognized borders will lie entirely with the Republic of Armenia.