Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri cənab Elmar Məmmədyarovun BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci Qlobal Forumunda Çıxışı
Qeyri-rəsmi tərcümə
Plenar Sessiya 1: Zorakı Ekstremizmin Qarşısının alınması üçün
Platformalar və Tərəfdaşlıqlar
(26 aprel 2016-cı il)
Əziz Həmkarlar,
Xanımlar və cənablar,
Sabah BMT-nin Baş Katibinin “Terrorizmə qarşı birləşmək: qlobal terrorizmlə mübarizə strategiyası üçün tövsiyələr” adlı sənədi təqdim etməsindən 10 il keçir. Biz ona nəzər saldıqda həmin sənəddəki əsas fikirlər ilə “Zorakı Ekstremizmin Qarşısının alınması üzrə Fəaliyyət Planı”na dair hesabatdakı fikirlərin üst-üstə düşdüyünü görürük. Onların hamısı əsaslıdır, lakin əksəriyyəti eyni məzmun daşıdığından bu qənaətə gəlmək olar ki, biz bəlkə də bu gün təsəvvür etdiyimizdən də geniş yayılmış zorakı ekstremizmin köklərini daha dərindən araşdıra bilməmişik. Yerli və regional problemlərlə birləşən Suriya, İraq və Liviyadakı proseslər də 11 sentyabr hadisələrindən sonrakı dövrdə regiona xarici müdaxilələrin nəticələridir. Bəzi beynəlxalq aktorlar nəcib məqsədlərə malik olsalar da, yanlış strategiya yürütmüşlər, eyni zamanda digərləri pis məqsədlər üçün düzgün strategiyaya malik olmuşlar. Nəticədə bizim əldə etdiyimiz tənəzzülə uğramış dövlətlər deyil, açıq-aşkar pozulmuş fundamental norma və prinsiplərlə sarsilan beynəlxaq sistem olmuşdur.
Biz bu barədə xəbərdarlıq etmişik. Biz bunu iyirmi ildən çoxdur ki edirik. Çünki biz bununla qarşılaşmışıq. Yalnız qabaqcadan görə bilmədiyimiz məsələ onun yayıla biləcəyi konkret coğrafiya olmuşdur.
21 il bundan əvvəl bu ay, ABŞ Dövlət Departamenti “Qlobal Terrorizm nümunələri” adlı sənəd nəşr edib və orada vurğulayıb ki, keçmiş Sovet İttifaqı ölkələrində etnik gərginliklər Qafqaz və Baltikyanı respublikalarda terrorizm aktlarına rəvac verir. Sənəddə həmçinin göstərilmişdir ki, Moskva şəhərində həbs olunmuş bəzi erməni xüsusi xidmət orqanları əməkdaşları 45 nəfərin ölümü və ən azı 130 nəfərin yaralanması ilə nəticələnmiş Bakı Metrosunda, eləcə də Rusiya və Azərbaycandakı qatarlarda bomba partladılmasında iştirakda ittiham olunmuşlar. Mənim ölkəm etnik separatizm, xarici müdaxilə, zorakı ekstremizm və terrorizmin metamorfozu və simbiozundan əziyyət çəkmişdir. Çox təəssüf ki, Azərbaycan və Ermənistan arasındakı münaqişə 25 ildir ki davam edir və münaqişə nəticəsində Azərbaycanın 20 faiz torpaqları işğal olunub və bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçünü vardır. Buna görə mən Fəaliyyət Planı ilə tam razıyam ki, “Uzadılmış və həll olunmamış münaqişələr zorakı ekstremizm üçün əlverişli zəmin yaradır, təkcə münaqişənin özünün doğurduğu əzab və idarəçiliyin olmaması səbəbindən deyil, həmçinin ona görə ki, belə münaqişələr dəstək əldə etmək, ərazi və resurslar qəsb etmək, əhaliyə nəzarət etmək məqsədilə ekstremist qruplara dərin köklü narazılıqlar yaratmağa imkan verir.”
Həmin vaxt beynəlxalq ictimaiyyət daha diqqətli olaraq bizi dinləsəydi, universal norma və prinsiplərə əsaslanaraq zorakı ekstremizm və onun bütün forma və təzahürlərini dayandırmaq üçün ciddi addımlar atsaydı, biz bu gün bu domino effektini büdrətmək və bu fenomen ilə məşğul olmaq üçün daha yaxşı vəziyyətdə olardıq.
Hələ də çox gec deyil və mənim ümumi strategiya üçün sizinlə bölüşməyə bir sıra fikirlərim vardır.
Yeri gəlmişkən, başlanğıcda qeyd etdiyim terrorizmlə mübarizəyə dair hesabatda göstərilib ki, “real strategiya sadəcə tərifəlayiq məqsədlərdən və ya aşkar olanları müşahidə etməkdən ibarət deyil. .. Yalnız bizə məqsədlərimizi yerinə yetirməkdə bələdçilik edəndə, o, adına layiq strategiya hesab olunur. “ Hamılıqla qəbul edilmiş norma və prinsiplərdən yaxşı bələdçi yoxdur və o, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini gücləndirməlidir. Bu, sanki binanın özülü kimidir; əgər o zamanla gücləndirilməzsə, sarsılır. Buna görə onu hər fürsətdə xatırlatmaq, hər sənədə daxil etmək və norma və prinsiplərin aliliyini hər bir halda tələb etmək çox vacibdir.
İkincisi, biz birləşməli və əməkdaşlıq etməliyik. BMT yeganə universal təşkilat kimi aparıcı olmalıdır, lakin digər bütün təşkilatların oynamaq üçün rolları vardır. Misal üçün, İƏT İstanbulda keçirilmiş son sammitində zorakı ekstremizmin qarşısının alınmasına dair Plana öz dəstəyini bir daha ifadə edib və bu xüsusda Üzv Dövlətlərin ekstremizm, zorakılıq, məzhəbçilik və təfriqəçiliyi rədd etdiyini vurğulayıb. İƏT həmçinin zorakı ekstremizmin səbəblərinə hərtərəfli formada baxılmanın əhəmiyyətini təsdiq edib. O, eləcə də terrorizm və ekstremizmə qarşı mübarizə aparmaq üçün hərtərəfli İslam strategiyasının qəbul edilməsinin zəruriliyini vurğulayıb. Bu, digər beynəlxalq təşkilatlar və formatların fəaliyyət göstərmək və bir-biriləri ilə əlaqədə olması üçün ən doğru yoldur.
Ümumi səylərimizdə, biz həmçinin “qutudan kənar” düşünməliyik. Bizim diplomatik səylərimiz müxtəlif dövlət institutları arasında birgə ciddi və davamlı əməkdaşlığa, həmçinin intelektual və dövlət orqanları üçün təşkil olunan qlobal forumlar arasında əməkdaşlığa əsaslanmalıdır. Azərbaycandakı beyin mərkəzləri bu sahədə geniş biliyə və təcrübəyə malikdirlər və mənim ölkəmdə keçirilən illik qlobal humanitar, mədəniyyətlərarası, gənclər və genderlə bağlı forumlar zorakı ekstremizm ilə mübarizə aparmaq üçün bizim töhfəmizdir və biz əməkdaşlığımızı bölüşməyə və müzakirə etməyə hazırıq.
Üçüncüsü, davamlı inkişaf bizim prioritetimiz olmalıdır. Düzgün təhsilsiz, sosial-iqtisadi irəliləyişsiz və gender bərabərliyinə malik olmadan bizim bütün səylərimiz iflasa məhkumdur. Azərbaycanda biz bunu müstəqilliyimizin ilk illərindən anladıq. Dövlət siyasətinin nəticəsi olaraq, son on ildə yoxsulluq dərəcəsi 50 faizdən 5 faizdən də aşağıya düşüb və işsizlik dərəcəsi 5 faizdən azdır. Azərbaycan İnkişaf Konsepsiyası-2020 zorakı ekstremizmin qarşısının alınması üçün Milli fəaliyyət planlarının çox elementini artıq özündə ehtiva edib. O, əhalini yüksək keyfiyyətli tibbi təminat, təhsil xidmətləri ilə təmin etmək, müasir təhsil sistemi yaratmaq və sosial müdafiə sistemini müasirləşdirmək, həmçinin gender bərabərliyi və ailələrin inkişaf etdirilməsi məqsədi daşıyır.
Biz həmçinin davamlı inkişafın tərkib hissəsi kimi strateji regional əməkdaşlığı təşviq edirik. Azərbaycan Xəzər regionunu Dünya ilə birləşdirən enerji və nəqliyyat layihələrinin mərkəzində yerləşir. Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolunun inşasının yaxın gələcəkdə tamamlanması, "Cənub-Şimal" layihəsinin uğurla həyata keçirilməsi təkcə yaxın qonşularımız deyil, Əfqanıstan, Hindistan, Pakistanda da inkişafın xeyrinə olacaqdır. Bu ölkədə beynəlxalq ictimaiyyətin 15 illik təhlükəsizliyin təmin olunmasına yönəlmiş səyləri müsbət nəticələr vermişdir, eyni zamanda o qənaəti gücləndirmişdir ki, düzgün inkişaf və sosial-iqtisadi imkanlar olmadan zorakı ekstremizmi dəf etmək qeyri-davamlı olacaqdır.
Əziz qonaqlar,
Siz tarixən öz tolerantlığı, multikultural cəmiyyəti və dünyəvi idarəçiliyi ilə məşhur olan bir ölkədəsiniz. 2016-cı il hətta cənab Prezident tərəfindən Azərbaycanda multikulturalizm ili elan olunmuşdur. Nümunə ilə yol göstərmək ən yaxşı yoldur. Biz öz nümunələrimizi bölüşmək və həmçinin sizin təcrübələrinizdən də öyrənmək istəyirik!

Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 7th Global Forum of the UNAOC
Statement by
H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 7th Global Forum of the UNAOC
Plenary Session 1: Platforms and Partnerships for the Prevention of Violent Extremism
(26 April 2016)
Dear Colleagues,
Tomorrow is exactly 10 years since the UN Secretary General presented a report “Uniting against terrorism: recommendations for a global counter-terrorism strategy”. When we go through it we see a lot of coinciding points with those in the recent “Plan of Action to Prevent Violent Extremism” report. All of them are valid, but since most of them are the same, it means that we have probably lacked a deeper look into the roots of the violent extremism, which is spreading beyond imagination today. Coupled with domestic and regional problems, the processes in Syria, Iraq, Libya are also consequences of foreign involvements in the region in the post 9/11 world. Some international actors definitely had noble goals but wrong strategies, while others surely had right strategies for bad causes.
What we have had as a result is not just the failing states, but also a shattered international system with fundamental norms and principles blatantly violated.We warned about it. We did it for more than two decades. Because we faced it. Only thing we couldn’t foresee was a specific geography, where it will spread.
This month, 21 years ago, U.S. Department of State published “Patterns of Global Terrorism”, where underlined that “Ethnic tensions in regions of the former Soviet Union have spawned acts of terrorism in the Caucasus and the Baltic republics.” It also mentioned that several Armenian intelligence officers apprehended in Moscow were accused of complicity in a series of bombings against the Baku Metro, as well as Azerbaijani trains in Russia and Azerbaijan that killed 45 persons and wounded at least 130.” My country suffered from the metamorphosis and symbiosis of ethnic separatism, foreign intervention, violent extremism and terrorism.
It is very unfortunate that conflict for the 25 years still exists between Azerbaijan and Armenia, resulted with 20% of occupation of Azerbaijan and one million refugees and IDPS. Therefore, I fully agree with the Plan of Action that “Prolonged and unresolved conflicts tend to provide fertile ground for violent extremism, not only because of the suffering and lack of governance resulting from the conflict itself but also because such conflicts allow violent extremist groups to exploit deep-rooted grievances in order to garner support and seize territory and resources and control populations”.
Had the international community been more attentive and listening to us then, sticking to universal norms and principles, and taking bold steps to stop violent extremism and all of its manifestations and consequences, we could have been in a much better place today to stumble a domino effect and tackle this phenomenon.
Still, it is never too late and I have some ideas to share for the common strategy.
The counter-terrorism report I mentioned in the beginning, inter alia, stated, “a real strategy is more than simply a list of laudable goals or an observation of the obvious...Only when it guides us in the accomplishment of our goals is a strategy worthy of its name.” There is no better guidance than universally accepted norms and principles and it must reinforce the norms and principles of international law. It is like the base of a building; if it is not reinforced over time, it starts crippling. That’s why, it is of paramount importance to remind in every opportunity, to insert in every document, and to demand in every case the supremacy of the norms and principles.
Secondly, we should unite and cooperate. UN should be in a lead as the only universal organisation, but all other fora have the role to play. The OIC, for example, during its recent summit in Istanbul reaffirmed its support for the Plan to prevent violent extremism and stressed in this regard Member States’ rejection of extremism, violence, sectarianism and factionalism. The OIC also reaffirmed the importance of addressing the causes of violent extremism in a comprehensive manner. It also underscored the need to adopt a comprehensive Islamic strategy to combat terrorism and extremism. This is the way for other international organisations and formats to act and interact with each other.
In our common efforts, we also need an “out of the box” thinking. Our diplomatic efforts should be substantiated with serious and continuous cooperation between various state institutions, as well as global forums for intellectuals and public authorities. Think tanks in Azerbaijan have extensive expertise and experience in this field and annual global humanitarian, intercultural, youth, gender-related forums in my country are our contributions in countering violent extremism and we are ready to share and discuss collaborations.
Thirdly, Sustainable development should become our priority. Without proper education, socio-economic progress, and gender equality all our efforts are doomed to fail. In Azerbaijan, we figured it out from the first days of our independence. As a result of the State policies, only in last 10 plus years poverty rate is down from almost 50 percent to less than 5 and unemployment rate is also less than 5 percent. Azerbaijan Development Concept 2020 already incorporates most elements of the called-for National action plans to prevent violent extremism. It aims at providing the population with quality health and education services, formation of a modern education system, modernising the social protection system, and further developing gender equality and family development.
We also encourage strategic regional cooperations as a part of sustainable development. Azerbaijan is in the center of the energy and transportation projects, which link the Caspian region with the World. Completion of the Baku-Tbilisi-Kars railroad in near future, successful implementation of the project "South-North" will bring tangible benefits to the much needed development not only in our immediate neighbourhood, but also Afghanistan, India, Pakistan and their states. 15 years of security-centric efforts in this country by international community yielded positive results, while reinforcing consensus that without proper development and socio-economic opportunities countering violent extremism there will be unsustainable.
Dear guests of Azerbaijan,
You are in a country, which has historically been known for its tolerance, multicultural society, and secular governance. 2016 is even declared a year of multiculturalism in Azerbaijan by President. There is no better way than to lead by example. In our case, we want to share by example, but not less importantly, also learn from all of you!