Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarovun Viseqrad və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin Xarici İşlər Nazirlərinin görüşündəki çıxışı
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarovun Viseqrad və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin Xarici İşlər Nazirlərinin görüşündəki çıxışı
4 may 2016-cı il, Praqa şəhəri, Çex Respublikası
Hörmətli Nazir Zaoralek,
Dəyərli Həmkarlar,
Xanımlar və Cənablar,
İlk növbədə Çexiyanın Vişeqrad Qrupa prezidentliyi dövründə növbəti Vişeqrad (V4) və Şərq Tərəfdaşlığı Nazirlərinin Görüşünə ev sahibliyi etdiyinə görə öz təşəkkürümüzü çatdırmaq istərdim.
Biz bu formatda ənənəvi illik görüşlərimizə böyük əhəmiyyət veririk.
Vişeqrad Qrupu ilə əməkdaşlığın uğuru bu ölkələrlə ikitərəfli əlaqələrimizin əlamətdar göstəricilərinə əsaslanır. Biz birgə maraqlarımızı əks etdirən məsələlərə dair yüksək səviyyəli siyasi dialoqun inkişafını davam etdiririk. Xatırlatmaq istərdim ki, Azərbaycan Macarıstan və bu yaxınlarda Çex Respublikası ilə strateji tərəfdaşlıq qurmuşdur. 2015-cı ilin sentyabr ayında Çex Respublikası Prezidentinin və 2016-cı ilin mart ayında Macarıstanın Baş nazirinin Azərbaycana rəsmi səfərləri ikitərəfli münasibətlərin gündəliyinin inkişafına təkan verdi.
Aİ üzv ölkələri arasında strateji tərəfdaşların sayının artması bizi eyni şərtlər altında Aİ ilə dialoqu inkişaf etdirməyə ruhlandırır. Azərbaycan Riqa Şərq Tərəfdaşlığı sammitində Aİ-Azərbaycan Strateji Tərəfdaşlıq Saziş layihəsini təqdim etmişdir. Biz əminik ki, bu saziş ikitərəfli əlaqələri keyfiyyətcə yeni strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə qaldıracaq və Aİ-Azərbaycan əməkdaşlığının gələcəyi üçün daha yaxşı platforma rolunu oynayacaq.
Bu yaxınlarda sözügedən saziş layihəsi üzrə birgə məsləhətləşmələri yekunlaşdırmışıq və hal-hazırda danışıqların tezliklə başlamasını səbirsizliklə gözləyirik. V4 ölkələri Aİ kontekstində də bizim mühüm tərəfdaşımızdır və əminik ki, bizim önəmli Vışeqrad tərəfdaşlarımız Aİ Xarici Əlaqələr Şurası tərəfindən danışıqların aparılması üçün mandatın qəbul edilməsini təşviq edəcəklər.
Aİ qonşuluğunda yeni geosiyasi inkişaf və çağırışlar, həmçinin, Aİ-nin Azərbaycanla gələcək əlaqələrini formalaşdıracaq. Ümid edirik ki, yenilənmiş Avropa Qonşuluq Siyasəti (AQS) Aİ ilə münasibətlərdə tərəfdaş ölkələrin fərqli istəklərinə uyğun olacaq. Azərbaycan əməkdaşlığın potensial sahələrinə özünün cəlb edilməsinin araşdırması məqsədilə yenilənmiş AQS-də nəzərdə tutulan birgə tematik çərçivədə Avropa İttifaqı ilə ikitərəfli məsləhətləşmələr aparmağa hazırdır.
Azərbaycan özünün Avropa İttifaqı ilə münasibətlərində praqmatizmin sadiq tərəfdarı olmuşdur. Bu yanaşma Azərbaycanın atdığı ən son addımlarda, xüsusən ikitərəfli əməkdaşlığın bərpasına yönəlmiş mövcud siyasi dialoq mexanizmində öz əksini tapır.
Hörmətli həmkarlar,
Hazırda, Şərq Tərəfdaşlığının zəiflədiyinə və bütün potensialını itirdiyinə dair şübhələr artmaqda davam edir. Biz Aİ ilə ikitərəfli münasibətlərimizdəki irəliləyişi qiymətləndiririk, bu xüsusda Şərq Tərəfdaşlığının çoxtərəfli formatda çatdırmaq bacarığı proqramın bütöv səmərəliliyini müəyyən etməkdə böyük əhəmiyyət kəsb edir. Bu baxımdan, Azərbaycan tərəfindən irəli sürülən və həyata keçirilən böyük trans-regional layihələr Şərq Tərəfdaşlığı çoxtərəfli formatının dirçəldilməsinə perspektivli təsir göstərir.
Cənub Qaz Dəhlizi bu xüsusda Şərq Tərəfdaşlığı regionu, eləcə də Aİ üzv dövlətləri və namizəd ölkələrdən müxtəlif pay sahiblərinin daxil olduğu unikal bir layihədir. Bu yaxınlarda Bakıda keçirilmiş və Federika Moqerini və Maros Sefcovicin iştirak etdiyi Məşvərət Şurasının 2-ci Nazirlər Görüşü bu layihənin maneəsiz həyata keçirilməsinə dair birlik və həmrəylik mesajını çatdırdı. 17 may tarixində Yunanıstanın Thessaloniki şəhərində təşkil olunacaq TAP-ın təməlqoyma mərasimi bu xüsusda başqa bir mərhələnin əsasını qoyacaq. Şübhəsiz ki, Azərbaycan enerji təhlükəsizliyi sahəsində birgə strateji maraqlara cavab vermək üçün etibarlı tərəfdaşdır və belə də qalacaqdır.
Azərbaycanın çoxtərəfli əməkdaşlığa töhfəsi trans-regional neft və qaz infrastruktur layihələri ilə məhdudlaşmır. Bu ilin sonlarına qədər təhvil verilməsi gözlənilən Bakı-Tbilis-Qars dəmiryolu layihəsi bərpa edilən qədim İpək Yolunun ayrılmaz komponenti kimi qəbul edilir. Çinin İpək Yolu İqtisadi Kəməri konsepsiyasının tam realliğa çevrilməsi sözügedən dəmiryolunu regionun ən vacib infrastrukturları sırasına qoşacaqdır. Bu artıq Aİ ilə nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığı inkişaf etdirmək üçün böyük mərkəz rolunu oynayır. Azərbaycan həm də Aİ ilə Birgə Aviasiya Sazişinə dair danışıqları bərpa etmək üzərində işləyir.
Xanımlar və cənablar,
Radikallaşma, ektremizm və terrorizm kimi artan hədələr Avropa və onun tərəfdaşlarının sabitlik və təhlükəsizliyinə təhdid törədir. Bu hədələr yalnız insanların həyatını deyil, həm də dinc birgə yaşamanı təmin edən əsas universal dəyərləri hədəfə alır. Multikulturalizm və müxtəliflik müasir birgə problemlərə qalib gəlmək üçün geniş şəkildə təşviq edilməlidir. Azərbaycan öz multikultural cəmiyyəti ilə bu baxımdan öz təcrübəsini bölüşməyə hazırdır. Yeri gəlmişkən, biz Aİ-nin xarici fəaliyyətindəki Mədəniyyət Strategiyasına bu sahədə bizim təcrübi fəaliyyətlərimizin modallıqlarını müəyyən etməkdə alət kimi baxırıq.
25-27 aprel, 2016-cı il tarixlərində Bakıda keçirilmiş BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci Qlobal Forumu dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar üçün mədəniyyətlərarası dialoq və multikulturalizmi zorakılıq və ekstremizmə qarşı mübarizə aparmaq və hamı üçün sülh, təhlükəsizlik və rifah təmin etmək yolu kimi təşviq etməkdə rəhbər sənəd olacaq Bakı Bəyannaməsini qəbul etmişdir.
Forumun mövzuları və alt-mövzuları inkluziv cəmiyyətləri davamlı inkişafının əsas komponenti kimi təşviq edən və ədalət, sülh və təhlükəsizliyin yaradılmasını özündə ehtiva edən Davamlı İnkişaf üçün Gündəlik-2030-da öz əksini tapmışdır.
Forumda dövlət və hökumət başçıları, rəsmi şəxslər, akademiklər, ekspertlər və vətəndaş cəmiyyəti və media nümayəndələri də daxil olmaqla 4000-dən çox iştirakçı iştirak edib.
Aİ-nin qonşuluq siyasətində təhlükəsizlik problemlərini müzakirə edərkən, mən Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən hərbi təcavüzünü qeyd etməyə bilməzdim.
Bu ilin aprel ayında Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən cəbhə xəttində törədilmiş son təxribat aktları münaqişənin tarixində görünməmiş gərginliyə səbəb olmuşdur. Biz həmişə aydın şəkildə bildirmişik ki, Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ona bitişik 7 rayonunda Ermənistan silahlı qüvvələrinin davam edən mövcudluğu qeyri-sabitliyin və təmas xətti boyunca tez-tez baş verən ölümcül hərbi qarşıdurmaların əsas mənbəyidir.
Ermənistan münaqişənin həllində "status-kvo"nu dəyişmək üçün edilən beynəlxalq çağırışlara məhəl qoymamaqda davam edir.
Azərbaycan münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllində maraqlıdır. Onun sülh və sabitlik üçün yol xəritəsi aydındır və beynəlxalq hüquqa əsaslanır. Azərbaycan V4 və digər beş Şərq Tərəfdaşlığı ölkəsi kimi öz ərazi bütövlüyünü güzəştə getməyəcək. BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrində tələb edildiyi kimi Ermənistan silahlı qüvvələri qeyd-şərtsiz işğal olunmuş bütün Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı və məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına təhlükəsiz şəkildə qayıtması təmin edilməlidir.

Speech of Foreign Minister Elmar Mammadyarov at the meeting of Ministers of Foreign Affairs of V4 and Eastern Partnership
Speech of Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the meeting of Ministers of Foreign Affairs of V4 and Eastern Partnership
4 May 2016, Prague, Czech Republic
Dear Minister Zaorálek,
Distinguished Colleagues,
At the outset, I would like to express our gratitude to the Czech Presidency in the Visegrad Group for hosting the next Visegrad and Eastern Partnership Ministerial Meeting.
We attach great importance to our traditional annual meetings in this format.
The success of cooperation with V4 Group stems from an outstanding track record of our bilateral relations with those countries. We continue to develop a regular high-level political dialogue on issues of common interest. I am proud to recall that Azerbaijan has established strategic partnership with Hungary and recently with the Czech Republic. The official visits of the President of the Czech Republic in September 2015 and the Prime Minister of Hungary to Azerbaijan in March 2016 gave further impetus to enhancing our bilateral agenda.
The growing number of strategic partners among the EU member states inspires us to advance our dialogue with the EU on the same premises. Azerbaijan has introduced a draft EU-Azerbaijan Strategic Partnership Agreement in Riga Eastern Partnership Summit. We are confident that this agreement will upgrade our bilateral relationship to qualitatively new level of strategic partnership and provide a better platform for the future of EU-Azerbaijan cooperation.
We have recently finalized joint consultations on this agreement and now look forward to embarking on negotiations soon. V4 countries are our important partners also in the EU context and we are convinced that our Visegrad partners will promote the adoption of negotiating mandate by the EU Foreign Affairs Council.
New geopolitical developments and challenges in the EU neighborhood will also shape EU’s future relations with Azerbaijan. We hope that the revised ENP will fit into differentiated aspirations of partner countries in their relations with the EU. Azerbaijan is ready to hold bilateral consultations with the EU with a view of exploring its engagement in potential areas of cooperation and joint thematic frameworks foreseen by revised ENP.
Azerbaijan has been the staunch advocate of pragmatism in its relations with the EU. This approach is mirrored in most recent steps taken by Azerbaijan, notably the resumption of existing political dialogue mechanism aimed at re-energizing our bilateral cooperation.
Dear Colleagues,
Nowadays, there are growing doubts that the Eastern Partnership is exhausted and has consumed its entire potential. And as we weigh the progress of our bilateral relations with the EU, the ability of the Eastern Partnership to deliver in multilateral track assumes ever greater importance in determining the overall efficiency of the programme. In this regard, huge trans-regional projects initiated and realized by Azerbaijan pledge promising effect on revitalization of Eastern Partnership multilateral track.
Southern Gas Corridor is a unique project in this regard involving diverse stakeholders from Eastern Partnership region as well as EU member states and candidate countries. The 2nd Ministerial Meeting of Advisory Council recently held in Baku and attended by Federica Mogherini and Maroš Šefčovič delivered a message of unity and solidarity on unimpeded implementation of this project. The groundbreaking ceremony of TAP which will be held in 17 May in Thessaloniki, Greece will mark another milestone in this regard. Obviously, Azerbaijan is and will remain a committed partner to meet joint strategic interests in the field of energy security.
Azerbaijan’s contribution to the multilateral cooperation is not confined to trans-regional oil and gas infrastructure projects. Baku-Tbilisi-Kars railway project which is expected to be operational by the end of this year is widely acknowledged as an inherent component of revived ancient Silk Road. This railroad will join the ranks of the region’s most critical infrastructures once China’s Silk Road Economic Belt concept comes to the full reality. This already provides a greater room for enhancing transport cooperation with the EU. Azerbaijan is also working on resumption of negotiations on Common Aviation Agreement with the EU.
Growing threats as radicalization, extremism and terrorism challenge stability and security of Europe and its partners. These threats do not only target the lives of people but also core universal values that ensure peaceful coexistence. Multiculturalism and diversity should be promoted widely in order to overcome modern common challenges. Azerbaijan with its vibrant multicultural society is ready to share its experience in this regard. Meanwhile, we regard EU Strategy of Culture in its external action instrumental in identifying the modalities of our practical engagement in this field.
The 7th Global Forum of the United Nations Alliance of Civilizations (UNAOC) held in Baku on April 25-27 2016, adopted the Baku Declaration which would serve as guidelines for states and international organizations in promotion of intercultural dialogue and multiculturalism as a way to counter violence and extremism and sustain peace, security and prosperity for all and everybody. The Forum’s themes and sub-themes reflected the 2030 Agenda for Sustainable Development, which incorporates the promotion of inclusive societies as pivotal component for sustainable development, and the creation of justice, peace, and security. The Forum was attended by more than 4000 participants, including heads of states and governments, officials, academicians, experts and representatives of civil society and media.
Debating on security challenges in the EU neighborhood, I guess it would be very remiss of us not to mention ongoing military aggression of Armenia against Azerbaijan.
The recent provocative acts by Armenian armed forces in this April along the frontline have caused unprecedented escalation in the history of conflict. We have always made clear that the persistent presence of Armenian armed forces in the occupied Nagorno-Karabakh and 7 adjacent regions is a source of instability and frequent outbreaks of deadly military confrontations along the line of contact. Armenia has continuously disregarded international calls on moving beyond “status-quo” in the resolution of the conflict.
Azerbaijan is interested in a negotiated settlement of the conflict. Its roadmap to peace and stability is clear and based on international law. Azerbaijan will not compromise its territorial integrity as it is done by V4 and other five Eastern Partnership countries. Armenian armed forces must unconditionally withdraw from all occupied territories of Azerbaijan and ensure safe return of internally displaced persons with dignity to their places of origin, as it’s required by relevant UN Security Council resolutions.