Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın)31 mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı günü ilə əlaqədar Bəyanatı
Azərbaycan Respublikası müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra tarixi keçmişimizi daha yaxşı öyrənmək imkanı əldə edilmiş, uzun illər gizli qalan həqiqətlər tədricən üzə çıxmış, beləliklə təhrif edilmiş hadisələr aşkarlıq müstəvisində daha aydın görünməkdədir. Xalqımıza qarşı zaman-zaman törədilmiş və beynəlxalq miqyasda heç vaxt tarixi qiymətini almamış soyqırımı hadisələri də bu qəbildəndir.
XIX əsrin əvvəllərindən başlayaraq, tarixi Azərbaycan torpaqları olan Qarabağa, Naxçıvana, Zəngəzura, İrəvan quberniyasına və digər bölgələrə İran və Türkiyədən minlərlə erməni ailəsi köçürülmüşdür. Erməni millətçilərinin və onların havadarlarının azərbaycanlılara qarşı iki əsrdən artıq müddətdə məqsədyönlü şəkildə həyata keçirdikləri soyqırımı, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinin məqsədi soydaşlarımızı öz tarixi torpaqlarından qovmaq və bu ərazilərdə “Böyük Ermənistan” dövləti yaratmaq olmuşdur.
Bu qanlı faciələrin daha dəhşətlisi 31 mart 1918-ci il tarixdə azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırımıdır və özünün ağır nəticələri ilə seçilir. Belə ki, 1917-ci il fevral və oktyabr inqilablarından məharətlə istifadə edən ermənilər öz çirkin iddialarını bolşevik bayrağı altında reallaşdırmağa nail oldular.
1918-ci ilin mart ayından etibarən erməni millətçiləri tərəfindən dinc azərbaycanlı əhali yalnız milli mənsubiyyətinə görə məhv edilmiş, insanlar diri-diri yandırılmış, nadir tarixi abidələr, xəstəxanalar, məktəblər, məscidlər dağıdılmışdır.
Silahlı erməni-bolşevik birləşmələrinin Bakıda 31 mart və 1-2 aprel 1918-ci il tarixlərində törətdiyi qırğınlar kütləvi şəkil almış, erməni dəstələri günahsız insanları amansızcasına qətlə yetirmişlər. Həmin soyqırımın davam etdiyi dövrdə ölkəmizin ərazisində yüz minlərlə azərbaycanlı, o cümlədən Bakı və ətraf kəndlərin 30 mindən çox sakini milli mənsubiyyətinə görə qəddarlıqla öldürülmüşdür. Bu zaman ermənilər bir çox qədim binaları, o cümlədən dünya memarlığının incilərindən sayılan İsmailiyyə binasını, ziyarətgahları top atəşinə tutaraq dağıtmış, Cümə və Təzəpir məscidlərinin minarələri ağır zədə almış, habelə karvansarada vəhşicəsinə öldürülmüş insanların meyitlərini elə oradaca yandırmışdılar.
Azərbaycanlıların soyqırımı əsasən Bakı, Şamaxı, Quba, Kürdəmir və Salyan qəzalarında, Qarabağ, Zəngəzur, Naxçıvan və Lənkəranda xüsusi qəddarlıqla həyata keçirilmişdir. Mart hadisələri zamanı Şamaxının 75 kəndi ermənilər tərəfindən tamamilə məhv edilmiş, 7000 nəfər öldürülmüşdür. Şamaxı şəhəri və ona qonşu olan kəndlərdə törədilmiş soyqırımı hadisələri haqqında bu gün arxivlərdə minə yaxın səhifədən ibarət araşdırma materiallarının olması bu bölgədə baş vermiş faciələrin miqyasını bir daha göstərir. Tarixi mənbələrdə qeyd olunduğu kimi, Şamaxıya hələ mart ayının ortalarında 2000 erməni əsgərinin və 60 maşına yüklənmiş silah-sursatın göndərilməsi buradakı qırğına əvvəlcədən hazırlıq görülməsinin sübutudur.
Quba qəzasında da qanlı hadisələr eyni tərzdə cərəyan etmiş, erməni hərbi dəstələri 122 kəndi yandırmış, günahsız insanları, o cümlədən qadınları və uşaqları qətlə yetirmişlər. Lənkəran qəzasında 40-a yaxın kənd dağıdılmış, yüzlərlə günahsız insan öldürülmüş, neçə-neçə ev talan edilmiş və  yandırılmışdır.
Bütövlükdə isə həmin dövrdə Azərbaycan ərazisində yüz minlərlə soydaşımız soyqırıma məruz qalmışdır. Aradan uzun illər keçsə də, o qanlı hadisələr unudulmayıb və xalqımızın qan yaddaşında silinməz izlər qoyub.
Qeyd olunmalıdır ki, Prezident Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 26 mart 1998-ci il tarixli Fərmanda bu hadisələrə siyasi qiymət verilmiş və azərbaycanlıların ermənilər tərəfindən soyqırımına məruz qalması ilk dəfə rəsmi surətdə bəyan edilmişdir. Eyni zamanda 31 mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü hər il ölkəmizdə dövlət səviyyəsində qeyd olunur.
Son dövrdə Qubada 1918-ci il hadisələri zamanı ermənilərin törətdikləri kütləvi insan qətllərini aşkarlayan faktlar üzə çıxarılmışdır. Belə ki, tapılmış saysız-hesabsız insan sümükləri bu qırğınlar zamanı erməni qatillərinin vəhşiliyini və vandalizmini təsdiqləyən əyani dəlillərdir. Bu ərazidə on minlərlə insanın qətlə yetirilməsinin sübutu kimi və onların xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq Quba soyqırımı Memorial Kompleksi yaradılmış və ölkəmizin əhalisi, həmçinin xarici qonaqlar tərəfindən bu kompleks ziyarət olunur.
Beynəlxalq hüquqa görə, soyqırımı ən ağır beynəlxalq cinayət olmaqla, sülh və bəşəriyyətin təhlükəsizliyi əleyhinə yönələn təcavüz, insanlıq əleyhinə, müharibə və beynəlxalq terrorizm kimi cinayətlər qrupuna aid edilir. Soyqırımı cinayətinin əlamətləri BMT Baş Məclisinin 9 dekabr 1948-ci il tarixli 260 (III) saylı qətnaməsi ilə qəbul edilmiş “Genosid cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında” Konvensiyada müəyyən olunmuşdur. Konvensiyaya görə, soyqırımı hər hansı milli, etnik, irqi, yaxud dini qrupu tam və ya qismən məhv etmək məqsədilə törədilən hərəkətlərdir. İnsanlıq əleyhinə cinayətin tərkibini təşkil edən və bu sənəddə göstərilən əməllərdən hər biri 1918-ci ilin mart hadisələri zamanı ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmişdir və hüquqi baxımdan soyqırımı kimi qiymətləndirilməlidir.
Tarix göstərmişdir ki, erməni millətçiləri sonralar da öz çirkin niyyətlərindən əl çəkməmiş, dinc soydaşlarımızı qəddar üsullarla kütləvi qırğına məruz qoyaraq, cinayətlərini ört-basdır etmək üçün müxtəlif vasitələrə, hadisələri saxtalaşdırmağa və öz xeyirlərinə yazmağa əl atmışlar.
Ermənistan 1988-ci ildən başladığı növbəti təcavüz siyasəti nəticəsində Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Dağlıq Qarabağ ərazisini, eləcə də yeddi ətraf rayonu işğal etmiş, beləliklə ölkəmizin 20 faiz ərazisi zəbt edilmiş, bir milyon soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş, onların hüquqları kütləvi şəkildə kobudcasına pozulmuşdur. Bu işğal zamanı da erməni millətçiləri və terrorçuları Azərbaycanın Xocalı şəhərində, Kərkicahan, Malıbəyli, Quşçular, Qaradağlı, Ağdaban kəndlərində və digər yaşayış məntəqələrində soyqırımları törətmişlər.
Zəbt olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlar Azərbaycan ərazisinin ayrılmaz tərkib hissəsidir. BMT Təhlükəsizlik Şurası ölkəmizin işğal olunmuş torpaqlarının qeyd-şərtsiz azad edilməsi barədə dörd məlum qətnamə, BMT Baş Məclisi “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı 14 mart 2008-ci il tarixli Qətnamə, Avropa Şurası Parlament Assambleyası (AŞPA) Azərbaycan ərazilərinin erməni hərbi qüvvələri tərəfindən işğal edildiyini və Dağlıq Qarabağ regionunun separatçı qüvvələr tərəfindən idarə olunmasını təsdiq edən 2005-ci il tarixli 1416 saylı qətnamə və 1690 saylı tövsiyə, həmçinin Avropa Parlamenti Dağlıq Qarabağla bağlı 23 oktyabr 2013-cü ildə qətnamə qəbul etsələr də, Ermənistan bunları hələ də yerinə yetirmir. Halbuki bu qətnamələrdə birmənalı olaraq, Ermənistandan öz hərbi qüvvələrini işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərindən çıxarması, bir milyon azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünün öz doğma torpaqlarına qayıtmasına imkan yaratması tələb olunmuşdur.
Ermənistan Avropa Şurasına üzv qəbul olunarkən Parlament Assambleyasının 221 saylı Rəyi əsasında öz üzərinə bir sıra öhdəliklər götürmüş, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin yalnız dinc yollarla nizamlamaq üçün səyləri davam etdirmək, beynəlxalq və yerli mübahisələri, qonşulara qarşı hər hansı güc tətbiqinə və hədələməyə yol vermədən, dinc vasitələrlə və beynəlxalq hüququn prinsipləri əsasında həll etmək öhdəliyini götürmüşdür. Lakin erməni tərəfi qeyri-konstruktiv mövqe nümayiş etdirərək, bu öhdəliklərə əməl etmir, regionda sülhün bərqərar olmasına maneçilik törədir, atəşkəs rejimini mütəmadi olaraq pozur.
Belə ki, 2 aprel 2016-cı il tarixdə işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən və Ermənistan Respublikası ərazilərindən erməni silahlı qüvvələri tərəfindən qəflətən iri miqyasda Azərbaycan Respublikasının əraziləri, cəbhəyanı bölgələrdə məskunlaşan mülki əhalinin yaşadığı çoxsaylı yaşayış məntəqələri, məktəblər və digər sosial obyektlər, habelə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin qoşunlarının təmas xətti boyunca mövqeləri ağır artilleriyadan, iri çaplı silahlardan intensiv atəşə məruz qalmışdır. Nəticədə dinc əhali, o cümlədən uşaqlar, qadınlar və ahıllar həlak olmuş və ağır yaralanmışlar. Bu təxribatlar nəticəsində beynəlxalq sənədlərin, o cümlədən Cenevrə konvensiyalarının müddəaları kobud şəkildə pozulmuş, bu da ölkəmizə səfər edən xarici jurnalistlər tərəfindən də müşahidə edilmişdir.
Bütün bunlar XXI əsrdə, yüksək mədəni, iqtisadi inkişaf səviyyəsinə nail olmuş dünya ictimaiyyətinin gözü qarşısında baş verir. Qətiyyətlə bildiririk ki,  hər bir vandalizm, separatçılıq, milliyyətçilik, terrorizm aktlarına hüquqi-siyasi qiymət verilmədikcə, bütün bəşəri cəmiyyət təhlükə qarşısında qalacaqdır.
Azərbaycan tərəfi Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə daim səy göstərir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev hər zaman bu münaqişənin yalnız ölkəmizin ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllinin, zəbt olunmuş Azərbaycan torpaqlarından işğalçı qüvvələrin çıxarılmasının zəruriliyini qətiyyətlə vurğulayır.
Son dövrlər dünya ictimaiyyəti Azərbaycanın haqlı mövqeyini getdikcə daha çox dəstəkləyir, problemin beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində dinc vasitələrlə həll edilməsində maraqlıdır. Qeyd olunmalıdır ki, ABŞ Nyu-York ştatının Senatı və Nyu-Cersi ştatının Baş Assambleyası 31 mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı gününü tanıyan qətnamələr qəbul etmişlər.
Yeri gəlmişkən, artıq 14 dövlətin parlamentləri ermənilər tərəfindən 26 fevral 1992-ci il tarixdə törədilmiş Xocalı soyqırımını beynəlxalq hüquq normaları müstəvisindən tanımışlar. Habelə ABŞ-ın artıq 21 ştatının qanunverici orqanlarında da müvafiq qətnamələr qəbul olunmuşdur.
Yuxarıda göstərilənlərə əsasən, bir daha qətiyyətlə bəyan edirik ki, 31 mart – Azərbaycanlıların soyqırımına beynəlxalq miqyasda hələ də hüquqi qiymət verilməmişdir. Dünya birliyinə və mötəbər beynəlxalq qurumlara müraciət edərək, Azərbaycana qarşı aparılan uzunmüddətli erməni təcavüzünə, kütləvi şəkildə insan hüquqlarının pozulmasına son qoyulacağına, uzun müddət davam edən bu münaqişənin sülh və danışıqlar yolu ilə aradan qaldırılmasına kömək göstəriləcəyinə tam əminliyimizi ifadə edirik.
Beynəlxalq təşkilatları ikili standartlara yol vermədən haqlı mövqeyimizi dəstəkləməyi tələb edir, ədalətin tezliklə öz yerini tapacağına, insanlığa qarşı törədilən bu qatı cinayətin genosid aktı kimi beynəlxalq hüquqi qiymətini alacağına, cinayətkarların cəzasız qalmayacağına, soyqırımı törətmiş Ermənistana qarşı səlahiyyətli beynəlxalq qurumlar tərəfindən sanksiyaların tətbiq olunacağına, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün, bir milyon qaçqın və məcburi köçkün soydaşımızın kütləvi şəkildə pozulmuş hüquqlarının bərpa ediləcəyinə, əsir və girovların azad olunacağına inanırıq.
Ümid edirik ki, tolerantlıq məkanı olan Azərbaycan torpaqlarında sülhün və əmin-amanlığın bərqərar edilməsində bütün nüfuzlu beynəlxalq qurumlar, sülhməramlı insanlar imkanlarını səfərbər etməklə səylər göstərəcək, uzun illərdir Azərbaycana qarşı davam edən təcavüz siyasətinə son qoyulacaq, hər hansı bir zəmində ayrı-seçkiliyə yol verilmədən hər bir kəsin ümumbəşər miqyasda tanınmış fundamental insan hüquq və azadlıqlarının təmin olunması üçün real imkanlar yaranacaq, ölkəmizdə və bütövlükdə regionda sülh, davamlı inkişaf və işgüzar əməkdaşlıq naminə zəruri şəraitə nail olunacaqdır.
Elmira Süleymanov
17 mart 2017-ci il
Bəyanat BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, YUNESKO-ya, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına, Avropa Komissiyasına, Avropa Şurasına, ATƏT-ə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilmişdir.

THE STATEMENT of the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan (Ombudsman) on March 31 – a Day of Genocide of the Azerbaijanis
After theRepublicofAzerbaijanregained its independence, a chance occurred to learn our history better, gradually all hidden facts were disclosed and the distorted events became clearly seen. The genocide acts which have been gradually committed against our people and that have not been yet recognized are one of such examples.
From the beginning of XIX c., thousands of Armenian families were moved fromIranandTurkeyonto historical territories ofAzerbaijansuch as Karabakh, Nakhchivan, Zengezur, also Iravan and other provinces.
The purpose of genocide, ethnic cleansing and deportation policy of the Armenian nationalists and their supporters against the Azerbaijanis, lasted over two centuries, was banishing them from their historical native lands and establishing “Great Armenia” state on those territories.
The most horrible one of such tragedies against the Azerbaijanis is the genocide committed on March 31, 1918, and it differs for its severe atrocities. Thus, the Armenians masterly used the February and October Revolutions of 1917 inRussiaand managed to realize their outrages claims under the bolsheviks’ flag.
Since March of 1918, thousands of the Azerbaijani civilians have been killed on the ground of their nationality; people were burned alive; rare historical monuments, schools, hospitals, mosques were ruined.
The massacres committed by the Armenian-Bolshevik forces inBakugained mass scale on March 31 and on April 1-2, 1918, and innocent civilians were killed mercilessly. During that genocide, 30 000 persons inBakuand in surrounding villages have been brutally murdered on the ground of nationality. During that period, the Armenians scattered shelling many old buildings, including Ismailliyya building, which is one of the pearls of the world architecture; the minarets of Juma and Tazapir mosques were severely damaged; the corps of the people killed in Karvansaray were burned on place.
The acts of genocide of the Azerbaijanis were mainly committed inBaku, Shamakhi, Guba, Kurdamir, Salyan, Karabakh, Zangezur, Nakhchivan and Lankaran provinces with special cruelty. During March events, 75 villages of Shamakhi were totally destroyed, 7,000 persons were annihilated. Research documents in 7 Volumes and 925 pages about the acts of genocide committed in Shamakhi and in neighboring villages stored in the archives once more evidenced the large scale of the massacres. According to the historical sources, 2000 Armenian armed forces and 60 trucks of ammunition sent to Shamakhi in the middle of March is a proof of preparation to this massacre in advance.
In Guba province these bloody events also occurred in the same manner, the Armenian armed groups burned 122 villages, killed innocent people including women and children. About 40 villages were destroyed in Lankaran province, hundreds of innocent people were killed, and numerous houses were destructed and burned.
In general, in that period, hundreds of thousands of our compatriots were massacred inAzerbaijan. In spite of years passed those bloody events were not forgotten and they left indelible impressions in memory of our people.
This should be noted that by the Decree signed by President Heydar Aliyev “On the Genocide of the Azerbaijani people” dated March 26, 1998, provided political recognition to these events and for the first time was officially declared the fact of genocide against the Azerbaijanis committed by the Armenians. Besides, March 31 is annually commemorated as a Day of Genocide of the Azerbaijanis at the state level.
Within last period, there were recently found evidences ascertained mass slaughters of 1918 committed by the Armenian separatists in Guba province. Innumerable human bones found, are visual evidences of their savagery and vandalism during these slaughters. Guba Genocide Memorial Complex was created as evidence and in memory of savagely murder of dozen thousands of people in this region. The complex is visited by our citizens and foreign guests.
Under international law, as a grave international crime, genocide is included to such group of crimes as aggression against the international peace and security, crime against humanity, war crimes and international terrorism. The elements of the crime of genocide were determined by the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide adopted by the UN General Assembly Resolution No. 260 (III) dated December 9, 1948.  According to the Convention, genocide is an act committed with intent to destroy, in whole or in part, a national, ethnic, religious, or racial group. Each of these elements of the crime against humanity, which are also envisaged in this international document, was committed by the Armenians against the Azerbaijanis during March events in 1918 and therefore, from the legal perspective, this should be recognized as genocide.
The history showed that the Armenian nationalists did not give up their notorious purposes, massacred civilians by cruel methods and falsified the history, converting facts to their own use to curtain the crime committed.
As a result of the next aggression policy started since 1988,Armeniaoccupied Nagorno-Karabakh which is an integral part ofAzerbaijan, as well as seven surrounding rayons, thus 20 percent of the country territories were occupied, one million of Azerbaijanis became refugees and IDPs, their rights were grossly violated. In the course of this occupation, the Armenian nationalists and terrorists committed genocides in Khojaly city, Karkichahan, Malibeyli, Gushchular, Garadagli, Agdaban villages and in other settlements ofAzerbaijan.
Although, the UN Security Council adopted four Resolutions on territorial integrity and unconditional liberation of the occupied territories of Azerbaijan, the UNGA adopted the Resolution titled “The Situation in the occupied territories of Azerbaijan” of March 14, 2008, the Parliamentary Assembly of Council of Europe (PACE) adopted a Resolution No. 1416 and a Recommendation No. 1690 confirming the occupation of the Azerbaijani territories by the Armenian armed forces and governing the Nagorno-Karabakh by separatists, Armenia still refuses to fulfill the requirements of these documents. While, in these Resolutions, Armenia was recognized as an aggressor and was demanded to withdraw its military forces from the occupied Azerbaijani territories and to create possibilities for one million Azerbaijani refugees and IDPs to return to their native lands.
Armenia, being accepted as a member to the Council of Europe, has undertaken several international obligations according to the Opinion No. 221 of the Parliamentary Assembly, such as to pursue efforts to settle the Nagorno-Karabakh conflict by only peaceful means; according to the principles of international law to settle international and local disputes also by peaceful means by resolutely rejecting any use of force and threatening against its neighbours. However, those obligations have not been fulfilled; the Armenian side regularly violates the ceasefire regime and creates obstacles to the peace in the region demonstrating unconstructive position.
Thus, since April 2, 2016, the groups of Armenian armed forces abruptly started intensive shootings from the occupied Azerbaijani territories, as well as from the territory of the Republic of Armenia on the territories of the Republic of Azerbaijan, numerous dwellings, where civilians lived, schools and other social objects along the frontline, also the positions of the Azerbaijani Armed Forces troops on the line of contact, by heavy artillery and big caliber weapons. As a result, civilians, including women and children were killed and severely injured. Thus, international legal documents, including the provisions of the Geneva Conventions were grossly violated as a result of these provocations. This was observed by the representatives of international organizations and international journalists visiting our country.
All these happen in XXI c. before the eyes of world community that reached the high level of cultural, economic development. We state with confidence that, as long as legal-political assessment is not given to acts of vandalism, separatism, nationalism and terrorism, all the humanity will be in danger.
The Azerbaijani side always tries for peaceful solution to the conflict. The President of theRepublicofAzerbaijan, Ilham Aliyev underlines resolutely the necessity of this conflict resolution only in the frame of territorial integrity of the country, as well as emphasizes the necessity of withdrawal of occupant forces from the Azerbaijani territories.
The world community provides more support for the just position ofAzerbaijanand it is interested in peaceful settlement to this conflict within the international legal norms. This should be noted that the US New York State Senate and New Jersey State General Assembly passed Resolutions recognizing March 31 as a Day of Genocide of the Azerbaijanis.
It is noteworthy that the Parliaments of fourteen States have already recognized Khojaly genocide committed by Armenians on February 26, 1992 from the perspective of the international legal norms. Moreover, legislative bodies of twenty one States of theUSAhave passed relevant Resolutions.
We once more resolutely declare that at the international level this genocide has not been yet given legal assessment.  Requesting the world community and international organizations, we believe that the long-lasting Armenian aggression againstAzerbaijan, mass human rights violations will be ended and the conflict will be solved by peaceful and reconciliation means.
We call international organizations to support the just position of Azerbaijan without double standards and we believe that justice will be restored soon, this violent crime committed against the humanity will be given international legal assessment as an act of genocide, perpetrators will be punished, the competent international organizations will impose sanctions on Armenia, severely violated rights of one million refugees and IDPs will be restored and captives and hostages will be released.
We hope all well-known international organizations and peacemakers will join efforts for the restoration of peace and security inAzerbaijanwhich is a land of tolerance, long lasting occupation policy againstAzerbaijanwill be stopped, the necessary condition will be achieved for sustainable development in our country and cooperation in the region. Real opportunities will be created for ensuring the universally recognized fundamental human rights and freedoms of each person without discrimination on any ground.
of the Republic of Azerbaijan
17.03.2017
The Statement is addressed to the Secretary-General of the United Nations, United Nations Security Council, United Nations High Commissioner for Human Rights, UNESCO, Organization of Islamic Cooperation European Commission, Council of Europe, Organization for Security and Cooperation in Europe, International and European Ombudsman Institutes, Asian Ombudsman Association, International Peace Bureau, Ombudspersons of different countries, Embassies of Azerbaijan abroad, as well as the foreign Embassies in Azerbaijan and Azerbaijani Diaspora.