Çernobıl Fəlakətinin Anım Günü (International Chernobil Disaster Remembrance Day) ilə əlaqədar XİN-in Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin şərhi
BMT Baş Assambleyasının 8 dekabr 2016-cı il tarixli A/RES/71/125 qətnaməsi ilə 26 aprel Çernobıl Fəlakətinin Anım Günü elan olunub. 26 aprel 1986-cı ildə baş vermiş Çernobıl nüvə fəlakəti insanlıq tarixində ən dəhşətli fəlakətlərdən biridir. Çernobıl qəzasından 30 ildən artıq müddətin keçməsinə baxmayaraq onun doğurduğu radioaktiv, humanitar, ekoloji, sosial-iqtisadi fəsadlar hələ də qalmaqdadır.
Bu fəlakətin nəticələrinin aradan qaldırılmasında Azərbaycandan 7000 nəfərdən artıq insan iştirak edib. Çernobil qəzası baş verən dövrdə Azərbaycan qəzadan bilavasitə əziyyət çəkən 7000-dən artıq şəxsin müvəqqəti olaraq ölkə ərazisində yerləşdirilməsi, təminatı, reabilitasiyası və müalicəsini təşkil edib.
Hal-hazırda Azərbaycanda 5000 nəfərə yaxın Çernobıl əlili vardır. Ötən müddət ərzində 2000 nəfərdən artıq Çernobil əlili vəfat edib. Dəhşətlisi odur ki, hətta Çernobil əlillərinin övladları da əksər hallarda radioaktiv şüalanmanın fəsadları və nəticələrindən əziyyət çəkirlər.
Azərbaycan Respublikası hökuməti yürütdüyü sosial xarakterli siyasət əsasında Çernobıl əlillərinə daim qayğı göstərir və onların sosial problemləri aradan qaldırır.
Çernobıl Fəlakətinin Anım Günü münasibətilə bu faciədən bilavasitə əziyyət çəkmiş Belarus, Ukrayna və Rusiya ilə həmrəyliyimizi bildirərək, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini Çernobıl AES-in texnologiyasına əsasən 1976-cı ildə tikilmiş Ermənistan ərazisindəki Metsomor atom elektrik stansiyasının (AES) doğurduğu təhlükəyə cəlb etmək istərdik.
Metsamor AES bu gün Çernobıl texnologiyası əsasında fəaliyyət göstərən yeganə stansiyadır. Tikildiyi dövrdən etibarən stansiyada ciddi və köklü təmir işləri aparılmayıb. Metsamor AES xüsusi fəallığı ilə seçilən aktiv seysmik zonada yerləşir. Ermənistanın bu AES-i texniki təhlükəsizlik tələblərinə uyğun olaraq saxlamaq və istismar etmək üçün maddi resursları çatışmır, tələb olunan ehtiyat hissələr vaxtında dəyişdirilmir. Stansiyanın istismarının tələblərə uyğun təmin edilməsi üçün Ermənistanda kadr potensialı çatışmır və SSRİ dövründə təlim görmüş mütəxəssislərin əksəriyyəti ölkəndən miqrasiya ediblər. 11 sentyabr hadisələrindən sonra təyyarələrin bu və ya digər səbəbdən AES-lərlə toqquşması zamanı yeni təhlükəsizlik standartları tətbiq edilsə də, Metsamorun bu tələblərə cavab verməsi ciddi sual altındadır. Bundan əlavə, Metsamorun fiziki mühafizəsi lazımı qaydada təşkil olunmur. Metsamor stansiyası nüvə qaçaqmalçılığı və nüvə terrorizmi üçün baza rolunu oynayır və dəfələrlə digər ölkələrin ərazisində Metsamordan çıxarılmış radioaktiv maddələr saxlanılıb. Texnologiyanın köhnə olması və stansiyanın fəaliyyətində texniki təhlükəsizlik qaydalarına lazımınca riayət olunmaması Ermənistan və region üçün ciddi ətraf mühit problemləri yaradır, su hövzələrini və transregional çayları radioaktiv çirklənməyə məruz qoyur. Həmçinin stansiyanın fəaliyyəti qeyri-şəffaf xarakter daşıyır və orada davamlı şəkildə baş verən texniki nasazlıqlar və qəzalar haqqında ictimaiyyətə məlumat verilmir.
“National Geographic” tərəfindən Metsamor mövcud AES-lər arasında ən təhlükəli AES kimi qiymətləndirilib.
Bu kimi köklü və ciddi problemlərin olduğu halda, Ermənistanın mənəvi və texniki baxımdan öz resurslarını tükətmiş Metsamor atom elektrik stansiyasının istismarını davam etdirməsi beynəlxalq ictimaiyyət qarşısında məsuliyyətsiz davranışın növbəti nümunəsidir. Ermənistan Çernobıl faciəsinin nəticələrindən dərs çıxarmaq əvəzinə bu addımı ilə Xəzər, Qara və Aralıq dənizi hövzələri boyunca milyonlarla insanın həyatını nüvə təhlükəsi ilə üz-üzə qoyur.
Bolqarıstan və Slovakiya ərazisində eyni texnologiya ilə fəaliyyət göstərən AES-lərin fəaliyyəti Avropa İttifaqının dəstəyi ilə dayandırılıb. Avropa İttifaqı və digər təsisatlar tərəfindən Ermənistana Metsamor AES-in dayandırılması üçün dəstək təklif edilsə də Ermənistan bundan imtina edir.
Ermənistan Respublikasının bu siyasəti Nüvə Silahlarının Yayılmaması Müqaviləsi ilə bağlı təminatların tətbiq edilməsi barədə Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentlik (AEBA) ilə Ermənistan arasında imzalanmış Saziş, Nüvə Materiallarının Fiziki Mühafizəsi haqqında Konvensiya və ona Düzəliş, Nüvə Təhlükəsizliyi haqqında Konvensiya, Nüvə Terrorizmi fəaliyyətinə qarşı Beynəlxalq Konvensiya, AEBA-nın “Radioaktiv Mənbələrin Təhlükəsizliyi üzrə Davranış Məcəlləsi” və “Radioaktiv Mənbələrin İxracı və İdxalı Qaydaları”, habelə BMT Təhlükəsizlik Şurasının nüvə, kimyəvi və bioloji silahlar və onların çatdırılma vasitələrinın yayılmasının qarşısının alınması barədə 1373 və 1540 saylı qətnamələri, həmçinin Sərhədyanı ərazilər kontekstində Ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsi üzrə konvensiyanı (UN Espoo Convention) ciddi şəkildə pozulmasıdır.
Fürsətdən istifadə edərək əsasən BMT və onun müvafiq strukturları, o cümlədən AEBA başda olmaqla aidiyyəti beynəlxalq təsisatları, region dövlətlərini, ətraf mühit sahəsində ixtisaslaşan vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarını, beynəlxalq kütləvi informasiya vasitələrini, Ermənistan ictimaiyyətində olan sağlam düşüncəli insanları regionu Çernobıl kimi nüvə təhlükəsi ilə üzbəüz qoyan Metsamor AES-in dayandırılması istiqamətində səylərin artırılmasına çağırırıq.

Comments by Hikmat Hajiyev, MFA Spokesperson on the International Chernobyl Disaster Remembrance Day
On 8 December 2016 the United Nations General Assembly adopted the resolution A/RES/71/125, designating 26 April as International Chernobyl Disaster Remembrance Day. The 26 April 1986 Chernobyl nuclear disaster is one of the most terrible disasters in the history of mankind. Although more than 30 years have passed since the Chernobyl accident, its radioactive, humanitarian, environmental, social and economic consequences still persist.
More than 7000 people from Azerbaijan took part in the liquidation of the consequences of this disaster. At the time of the Chernobyl accident Azerbaijan temporarily sheltered more than 7,000 people who suffered in the accident and provided support, rehabilitation and treatment for them.
Currently, there are approximately 5,000 disabled persons from Chernobyl in Azerbaijan. During the past period, more than 2,000 disabled persons from Chernobyl have passed away. The worst part is that, in most cases, even the children of Chernobyl disabled persons suffer from the consequences of radioactive radiation.
The Government Republic of Azerbaijan always takes care of Chernobyl disabled persons and resolves their social problems, within the basis of its social policy.
On the occasion of International Chernobil Disaster Remembrance Day we express our solidarity with Belarus, Ukraine and Russia, the countries directly affected by this tragedy and would also like to draw the attention of the international community to the danger posed by the Metsomor nuclear power plant (NPP) located in the territory of Armenia, which was built in 1976, based on the technology used in Chernobyl nuclear power plant.
Metsamor NPP is the only NPP in the world that operates in the basis of the same technology that was used in the Chernobyl nuclear power plant. Since the construction of the power plant no serious or fundamental maintenance work was carried out. Metsamor NPP is located in the active seismic zone. Armenia lacks the financial and material resources to maintain and operate the NPP in accordance with the safety procedures and is not able to provide the required spare parts in a timely manner. Armenia lacks the human resources required to ensure the operation of the power plant by the necessary requirements and most of the professionals trained during the USSR period have migrated the country. Although there are new safety standards for NPP’s to take measures against aircraft collisions after the September 11incident, it creates a serious question if the Metsamor NPP meets these requirements. In addition, the physical protection of the plant is not organized properly. Metsamor NPP serves as a base for radioactive material smuggling and nuclear terrorism and repeatedly the radioactive materials from the plant have been detained in other countries. Using outdated technology and not following safety procedures during the operation of the NPP poses serious environmental problems to Armenia and the region and causes radioactive contamination of water basins and trans-regional rivers. Also the operation of the station is non-transparent and the public is not informed about the technical problems and accidents that occur in a sustainable manner.
"National Geographic" has rated the Metsamor nuclear power plant as the most dangerous among all existing NPP’s.
Armenia’s policy of continuing to operate the Metsamor NPP which has exhausted its moral and technical resources is just another example of Armenia’s irresponsible behavior towards the international community. Instead of making lessons learned from the consequences of the Chernobyl disaster Armenia puts the lives of millions of people throughout the Caspian, Black and Mediterranean basins face to face with the nuclear threat.
Bulgaria and Slovakia, with the support of the European Union suspended the activities of nuclear power plants which operated with the same technology. Even though the European Union and other institutions offered their support to Armenia for suspending the operation of the Metsamor NPP, Armenia has refused the help.
Armenia’s policy is a serious violation of the agreement of 30 September 1993 between the Republic of Armenia and the International Atomic Energy Agency(IAEA) for the application of safeguards in connection with the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons, Convention on the Physical Protection of Nuclear Material and its amendment, Convention on Nuclear Safety, International Convention for the Suppression of Acts of Nuclear Terrorism, IAEA’s “Code of Conduct on the Safety and Security of Radioactive Sources, and supplementary Guidance on the Import and Export of Radioactive Sources”, as well as the UN Security Councils 1373 and 1540 resolutions on developing, acquiring, manufacturing, possessing, transporting, transferring or using nuclear, chemical or biological weapons and their delivery systems, also the Convention on Environmental Impact Assessment in a Transboundary Context (UN Espoo Convention).
Taking the opportunity, we call upon the United Nations and its specialized agencies, including the IAEA and other relevant international institutions, countries of the region, civil society organizations specialized in environmental issues, international media, the sensible people from the Armenian society to redouble their efforts in suspending the operation of Metsamor NPP which puts the region face to face with a nuclear threat as in Chernobyl.