“The Times Kuwait” qəzetinin 12-18 noyabr tarixli buraxılışında “Azərbaycan son iqtisadi islahatlardan nəticələr əldə edir” sərlövhəli məqalə
Küveytdə həftəlik ingilis dilində nəşr olunan və böyük oxucu auditoriyasına malik “The Times Kuwait” qəzetinin 12-18 noyabr tarixli buraxılışında “Azərbaycan son iqtisadi islahatlardan nəticələr əldə edir” sərlövhəli məqalə dərc edilimişdir.
Məqalədə Azərbaycanda son illərdə uğurlu iqtisadi islahatların aparılması nəticəsində  Davos Dünya İqtisadi Forumunun hesablamalarına əsasən Azərbaycanın bu il iki pillə irəliləyərək 37-ci yerdən 35-ci yerə qalxdığı və öz reytinqini daha da yaxşılaşdırdığı bildirilmişdir.
Strateji yol xəritələrinin icrasının başlandığından sonra Bakıda və Azərbaycanın digər böyük şəhərlərində böyük tikinti, infrastruktur layihələrinin həyata keçirildiyi və sənaye zonalarının yaradıldığı, ölkədə sənaye istehsalı və kənd təsərrüfatının inkişafı ilə yanaşı, sahibkarlığın inkişafının da əhəmiyyətli dərəcədə artdığı, investisiyanın təşviqi mexanizminin həyata keçirildiyi və 200-dən çox investisiyanın təşviqi ilə bağlı sənədlərin  verildiyi, bu layihə çərçivəsində ölkəmizə özəl sektor tərəfindən 1,7 milyard manat həcmində investisiyalar qoyulacağı, habelə Azərbaycanda mövcud ictimai və siyasi sabitliyin, xalq və hökumət arasında birliyin yerli investisiyaların iqtisadi sahəyə cəlb edilməsinə təkan verdiyi, həmçinin ölkədə əlverişli investisiya mühitnin xarici və yerli investorların Azərbaycanın gələcəyinə inam və  etimadını artıraraq, ilin ilk 9 ayında ölkə iqtisadiyyatına 8,3 milyard dollar sərmayə yatırıldığı və bunun çox hissəsinin xarici investisiyalar olduğu bildirilmişdir .
Doqquz ayda Azərbaycanın iqtisadi göstəricilərinin çox müsbət olduğu, son illərdə aparılan siyasət nəticəsində qeyri-neft iqtisadiyyatının 2,5 faiz artığı, bunun qeyri-neft iqtisadiyyatının uğurlu islahatlarının göstəricisi olduğu, ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsinin uğurla həyata keçirildiyi, ilin əvvəlindən valyuta ehtiyatlarının 4,5 milyard dollar və xarici ticarət dövriyyəsinin 7 % artdığı qeyd olunmuşdur.
Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun sənaye hissəsinin də uğurla inkişaf etdiyi qeyd olunaraq, qeyri-neft sənayesinin 9 ayda 3,1 % artdığı, eyni zamanda son illər kənd təsərrüfatında çox böyük inkişafın olduğu, bu sahəyə böyük investisiyalar qoyulduğu, kənd təsərrüfatının hərtərəfli inkişafının dövlət prioriteti olduğu və kənd təsərrüfatı sahəsinin 2,8 % artdığı, suvarlanmamış və zəif suvarlanmış 150 min hektar torpaqların suvarlanması üçün  2017-ci ilin əvvəlində yeni suvarma sistemlərinin qurulduğu oxucuların diqqətinə çatdırılmışdır.
Məqalədə bu il Azərbaycanda neft-qaz sektorunda çox əlamətdar hadisələrin baş verdiyi, xüsusilə, neft sektorunda “Azəri-Çıraq-Günəşli” yatağının gələcəkdə işlənilməsi ilə bağlı yeni kontrakt imzalandığı və bu yatağın ölkəyə daha böyük faydalar gətirəcəyi, habelə bir neçə qaz kəməri layihələri - Cənubi Qafqaz kəməri, “Şahdəniz-2” layihəsi və  TANAP layihəsinin uğurlu icrasının təmin edildiyi və yaxın zamanda başa çatdırılacağı bildirilmişdir.
Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan, Gürcüstanın Baş naziri Georgi Kvirikaşvili, Qazaxıstan Respublikasının Baş naziri Bakitzan Saqintayev, Özbəkistanın Baş naziri Abdulla Aripov və digər rəsmi şəxslərin iştirakı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən açıldığı, bu yeni dəmiryolunun Avropa ilə Asiya arasında səmərəli iqtisadi və ticari əlaqələrin yaranmasına dəstək olacağı və bunun Azərbaycana daha çox iqtisadi mənfəət və fayda gətirəcəyi qeyd olunmuşdur.

The Times Times 12-18 November 2017: Azerbaijan reaps results of recent economic reforms
Azerbaijan moved up two spots to reach 35th rank in competitiveness among 140 countries assessed by the World Economic Forum (WEF) in Davos. A major reason for the upward shift in ranking was the successful implementation of various economic reforms that Azerbaijan has undertaken recently.
Today, following the execution of strategic roadmaps, Baku and other large cities in Azerbaijan are witnessing a spate of construction activities, as large buildings, infrastructure projects and industrial zones come up around the country. In addition, the country has also seen a significant increase in industrial output and agriculture development, as well as the development of entrepreneurships.
The country has also launched an investment promotion mechanism that has seen more than 200 new investment promotion documents being issued. As part of this scheme and within the framework of this project, investments totaling over 1.7 billion manats (around $1 billion) are expected to be generated in the country by the private sector.
Underpinning this attraction of local investments to the economic sphere is the existing political stability in Azerbaijan, as well as the strong unity of the people and the government of the country. In addition, the favorable investment climate has attracted a host of foreign investors and this confidence in the future of Azerbaijan is fully justified as $8.3 billion were invested in the country’s economy in the first nine months of this year, most of this in the form of foreign investments.
Economic indicators for the nine months are also very positive. Non-oil economy grew by 2.5 percent as a result of the policies pursued by the government in prioritizing the development of the non-oil sector. In addition to being an indicator of successful reforms, this growth is also a reflection of the successful implementation of various programs aimed at economic diversification. Meanwhile, foreign trade grew by 7 percent and since the beginning of the year foreign exchange reserves have grown by $4.5 billion.
As part of the government’s policy of industrialization, the non-oil industry grew by 3.1 percent in the first nine months of the year. Also, the government’s prioritizing of the agriculture sector through major investments has resulted in significant development of the sector resulting in growth of 2.8 percent in the first nine months of 2017. At the beginning of the year, the goal was also set to install modern irrigation systems on 150,000 hectares of land which were not irrigated, or poorly irrigated before.
In the oil and gas sector, a new contract for further development of the ‘Azeri-Chirag- Gunashli’ field was signed this year and promises to bring even more lucrative dividends for the country. Several gas pipeline projects, including the Shah Deniz-2 project, the South Caucasus Pipeline and the TANAP project are nearing completion
On the transport infrastructure side, the Baku-Tbilisi-Kars railway line was recently inaugurated by the Azerbaijan President İlham Aliyev in the presence of Turkish President Recep Tayyip Erdogan, Georgian Prime Minister Giorgi Kvirikashvili, Prime Minister of the Republic of Kazakhstan Bakytzhan Sagintayev, Prime Minister of Uzbekistan Abdulla Aripov and other officials. The new railway line is expected to contribute to the creation of fruitful economic and commercial ties between Europe and Asia, while bringing greater economic profit and benefits to Azerbaijan.