Aslan Aslanov: FANA-nın qlobal miqyasda müsbət təsiri KUNA agentliyinin bu təşkilata sədrliyinin uğurudur
Ərəb Xəbər Agentlikləri Federasiyasının (FANA) qlobal miqyasda müsbət təsiri Küveyt Xəbərlər Agentliyinin (KUNA) bu təşkilata sədrliyinin ən mühüm uğurudur.
Bu fikri FANA-nın 46-cı Baş Assambleyasında iştirak etmək üçün Küveytdə səfərdə olan AZƏRTAC-ın İdarə Heyətinin sədri, Asiya və Sakit Okean Ölkələri İnformasiya Agentlikləri Təşkilatının (OANA) prezidenti Aslan Aslanov KUNA agentliyinə müsahibəsində deyib. O bildirib ki, FANA-nın sədri və KUNA-nın Baş direktoru Şeyx Mübarək Duaic İbrahim əl-Sabah ərəb və beynəlxalq xəbər agentliklərinə böyük dəstək verir.
Aslan Aslanov vurğulayıb ki, o, OANA-nın prezidenti olaraq şəffaf və qərəzsiz xəbərlər yayılmasının təmin edilməsində FANA və KUNA ilə əməkdaşlıq etməyə hazırdır. Müasir dövrdə ənənəvi medianın üzləşdiyi problemlərdən danışan AZƏRTAC-ın İdarə Heyətinin sədri deyib ki, bəzi KİV-lərdə və sosial şəbəkələrdə qeyri-dəqiq, yalan xəbərlər yayılması ciddi narahatlıq doğurur.
Qeyd edək ki, FANA 1975-ci ildə yaradılıb. Mərkəzi qərargahı Livanda yerləşən bu təşkilat öz sıralarında 18 ərəb xəbər agentliyini birləşdirir. Ərəb Liqasının nəzdində fəaliyyət göstərən FANA-nın məqsədi media qurumlarının əməkdaşlığının gücləndirilməsi və üzv agentliklər arasında təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsidir.

The positive impact of the Federation of Arab News Agencies (FANA) globally represents KUNA’s success in chairing the federation, said President of the Organization of Asia-Pacific News Agencies (OANA) Aslan Aslanov.
OANA’s President Aslan Aslanov, also Chairman of the Board of Azerbaijan State News Agency (AZERTAC), made the remarks to KUNA upon his arrival in Kuwait on Saturday, to attend FANA’s 46th General Assembly on Sunday.
He noted that FANA Chairman and Director General of KUNA Sheikh Mubarak Duaij Al-Ibrahim Al-Sabah provides great support for Arab and international news agencies.
Aslanov said he is willing to cooperate with FANA and KUNA in providing transparent and neutral coverage of news. He added that inaccurate or untruthful news and social media are among the biggest challenges facing the media field now.
FANA, established in 1975, is headquartered in Lebanon and includes 18 Arab news agencies. The federation is under the Arab League and aims to boost media ties and share experience between the members.
Sheikh Mubarak was elected as FANA Chairman during the 43rd conference held in Kuwait in 2015 and was re-elected for another two-year term in Jordan last year.