OANA-nın prezidenti, AZƏRTAC-ın İdarə Heyətinin sədri Aslan Aslanov görüşdə çıxış edib
Dekabrın 2-də Küveytin Baş naziri Cabir Mübarək əl-Həməd əs-Sabah bu ölkənin dövlət xəbər agentliyinin (KUNA) ev sahibliyi ilə keçirilən Ərəb Xəbər Agentlikləri Federasiyasının (FANA) Baş Assambleyasının 46-cı konfransının iştirakçılarını, o cümlədən konfransa müşahidəçi kimi dəvət olunmuş Asiya və Sakit Okean Ölkələri İnformasiya Agentlikləri Təşkilatının (OANA) prezidenti, AZƏRTAC-ın İdarə Heyətinin sədri Aslan Aslanovu qəbul edib.
Müasir dövrdə informasiyanın düzgün çatdırılmasında xəbər agentliklərinin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü vurğulayan Baş nazir cəmiyyətlərə mənfi təsir göstərən yanlış xəbərlərin qarşısının alınmasında jurnalistləri daha diqqətli olmağa və peşəkarlıq prinsiplərinə daim sadiq qalmağa çağırıb. Cabir Mübarək əl-Həməd əs-Sabah qeyd edib ki, hazırda dünyada islamafobiya halları və terroru İslam dini ilə bağlamaq cəhdləri geniş yayılıb. Baş nazir dezinformasiya və yanlış məlumatlandırma siyasətinə qarşı mübarizədə OANA və FANA kimi regional media təşkilatlarının fəaliyyətinin təqdirəlayiq olduğunu bildirib.
Görüşdə bir sıra ərəb dövlətlərinin xəbər agentliklərinin rəhbərləri çıxış edərək Baş nazir Cabir Mübarək əl-Həməd əs-Sabahın toxunduğu məsələlərin aktuallığını və mövcud təhdidlərin, çağırışların qarşısının alınmasında xəbər agentlikləri arasında əməkdaşlığın inkişafının əhəmiyyətindən danışıblar.
OANA-nın prezidenti, AZƏRTAC-ın İdarə Heyətinin sədri Aslan Aslanov çıxışında Azərbaycanla Küveyt arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin dövlət rəhbərlərinin müdrik siyasəti nəticəsində daim yüksələn xətlə inkişaf etdiyini, bunun da öz növbəsində xəbər agentliklərinin üzərinə böyük məsuliyyət qoyduğunu bildirib.
Müasir dövrdə qarşıya çıxan çağırışlara cavab vermək üçün agentliklər arasında əlaqələrin önəmini bir daha vurğulayan Aslan Aslanov AZƏRTAC-la KUNA-nın dostluq münasibətlərini və sıx əməkdaşlığını buna ən yaxşı nümunə adlandırıb.
Bu fikirləri bölüşən Cabir Mübarək əl-Həməd əs-Sabah Küveyt ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin inkişafında dövlət başçılarının böyük rolu olduğunu, xəbər agentliklərinin də öz ölkələrinin nailiyyətlərini təbliğ edərək dünyaya yaymaq üçün əməkdaşlığı gücləndirməsinin vacibliyini vurğulayıb.

Kuwaiti Prime Minister Sheikh Jaber Al-Mubarak Al-Hamad Al-Sabah has met with participants of the 46th conference of the Federation of Arab News Agencies (FANA), including president of the Organization of Asia-Pacific News Agencies (OANA), chairman of Board of Azerbaijan State News Agency (AZERTAC) Aslan Aslanov. The conference is hosted by Kuwait News Agency (KUNA).
The Kuwaiti Prime Minister said news agencies have a crucial role to play in delivering news to general public. He urged journalists to adhere to principles of professionalism and credibility in order to prevent the spread of fake news that negatively impact societies. Sheikh Jaber Al-Mubarak Al-Hamad Al-Sabah expressed his regret over the widespread Islamophobia and efforts to associate terror with Islam across the world. The Kuwaiti Prime Minister emphasized the role of OANA and FANA as regional media organizations in combating the policies of disinformation and fake news.
Heads of Arab news agencies echoed the Kuwaiti Prime Minister`s views, and noted the importance of deepening cooperation among news agencies in order to tackle the existing threats and challenges.
OANA President, chairman of Board of AZERTAC Aslan Aslanov made remarks at the meeting. He said that thanks to wise policies pursued by the heads of state cooperation between Azerbaijan and Kuwait is developing, and added that “this puts additional responsibility on news agencies”.
Aslan Aslanov underlined the importance of strengthening ties among news agencies to address modern challenges, and described friendly relations and close cooperation between AZERTAC and KUNA as the perfect example of such collaboration.
The Kuwaiti Prime Minister echoed Aslan Aslanov`s views, saying the heads of state play a key role in developing Kuwait-Azerbaijan ties. He said it is important that news agencies boost cooperation to promote the two countries` achievements in the world.