Küveytdə Ərəb Xəbər Agentlikləri Təşkilatı Baş Assambleyasının 46-cı konfransı keçirilib
Dekabrın 2-3-də Küveyt Dövlətinin paytaxtı əl-Küveyt şəhərində Ərəb Xəbər Agentlikləri Təşkilatının (FANA) Baş Assambleyasının 46-cı konfransı keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Küveytin Baş naziri Cabir Mübarək əl-Həməd əs-Sabahın himayəsi ilə keçirilən tədbirdə üzv agentliklərin rəhbərləri, o cümlədən Asiya və Sakit Okean Ölkələri Xəbər Agentlikləri Təşkilatının (OANA) və Dünya Xəbər Agentlikləri Konqresinin prezidenti, Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin – AZƏRTAC-ın İdarə Heyətinin sədri Aslan Aslanov və agentliyin ərəb dilində informasiya bölməsinin müdiri Şıxəli Əliyev iştirak ediblər.
Konfransın açılışında çıxış edən Küveytin informasiya və gənclər üzrə dövlət naziri Məhəmməd əl-Cəbri bu gün dünyada sürətlə cərəyan edən hadisələrin, ortaya çıxan çağırışların mediaya təsirsiz ötüşmədiyini, bəzi mənfi təmayüllərin yaranmasına səbəb olduğunu bildirib. Nazir qeyd edib ki, xəbər agentlikləri cəmiyyətlərin sabitliyini pozmağa, insanlarda çaşqınlıq yaratmağa yönəlmiş yalan xəbərlərə qarşı sipər olmalıdırlar.
Küveytli nazir AZƏRTAC-ın İdarə Heyətinin sədri, OANA-nın prezidenti Aslan Aslanova dəvəti qəbul edərək konfransda iştirak etdiyinə görə təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra FANA-nın prezidenti, Küveytin KUNA xəbər agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Şeyx Mübarək Dueyc əl-İbrahim əs-Sabah və FANA-nın baş katibi Fərid Əyyar çıxış edərək konfransda müzakirə olunacaq məsələlər barədə məlumat verib, iştirakçıları fəal diskussiyalara çağırıblar.
Açılış mərasimindən sonra nümayəndələr KUNA-nın təşkil etdiyi fotosərgi ilə tanış olublar.
Sonra konfrans işçi iclaslarla davam edib.
Birinci işçi iclasda FANA-nın illik fəaliyyəti barədə məruzə təqdim edilib və qarşıda duran problemlər, o cümlədən təşkilatın büdcəsi, treninq proqramlarında iştirak məsələləri barədə müzakirələr aparılıb.
İclasda çıxış edən OANA-nın və Dünya Xəbər Agentlikləri Konqresinin prezidenti, AZƏRTAC-ın İdarə Heyətinin sədri Aslan Aslanov regional media qurumlarının səmərəli əməkdaşlığından danışıb. O, AZƏRTAC ilə Küveytin KUNA, Səudiyyə Ərəbistanının SPA agentlikləri arasında dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini vurğulayaraq əmin olduğunu bildirib ki, Küveytdə yüksək səviyyədə təşkil edilən konfrans həm FANA və OANA, həm də ərəb xəbər agentlikləri ilə AZƏRTAC arasında əməkdaşlığın daha da güclənməsinə təkan verəcək.
“KUNA agentliyinin sədrliyi dövründə FANA çox mühüm irəliləyişlərə nail olub. Bu uğurda AZƏRTAC-ın yaxın dostları KUNA xəbər agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Şeyx Mübarək Dueyc əl-İbrahim əs-Sabahın və peşəkar media mütəxəssisi, FANA-nın baş katibi Fərid Əyyarın ölçüyəgəlməz xidmətləri var. Onlar nəinki FANA-nın, habelə Dünya Xəbər Agentlikləri Konqresi Şurasının, OANA-nın və digər regional media təşkilatlarının fəaliyyətinə də dəyərli töhfələr verir”, - deyə Aslan Aslanov qeyd edib.
OANA-nın veb-saytının ərəb dünyası ilə bağlı məlumatların daha geniş coğrafiyada yayılması üçün mühüm platforma olduğunu vurğulayan Aslan Aslanov ərəb xəbər agentliklərini burada daha çox informasiya paylaşmağa çağırıb. O, AZƏRTAC-ın OANA-nın daha da təkmilləşdirilməsi, müasir tələblərə cavab verən quruma çevrilməsi üçün daimi baş katiblik ofisinin yaradılması, qurumun təlim akademiyasının təsis edilməsi, maliyyə komissiyasının formalaşdırılması və digər təkliflər irəli sürdüyünü xatırladıb, bununla bağlı ərəb xəbər agentliklərinin fikirlərinin də önəmli olacağını diqqətə çatdırıb.
Hazırda medianın əsas problemlərindən birinə çevrilmiş yanlış xəbərlərin yayılmasının qarşısının alınması yollarına toxunan OANA-nın prezidenti etibarlı xəbər mənbələri olan agentliklərin daha sıx əməkdaşlıq qurmasına, informasiya və təcrübə mübadiləsini gücləndirməsinə ehtiyac olduğunu bildirib.
İşçi iclaslarda bir sıra qərarlar qəbul olunub.
Qeyd edək ki, FANA 1975-ci ildə yaradılıb. Mərkəzi qərargahı Livanda yerləşən bu təşkilat öz sıralarında 18 ərəb xəbər agentliyini birləşdirir. Ərəb Liqasının nəzdində fəaliyyət göstərən FANA-nın məqsədi media qurumlarının əməkdaşlığının gücləndirilməsi və üzv agentliklər arasında təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsidir.

Kuwait hosts 46th General Assembly of Federation of Arab News Agencies
The 46th General Assembly of the Federation of Arab News Agencies (FANA) has been held in Kuwait City, capital of the State of Kuwait.
Organized under the auspices of Kuwaiti Prime Minister Sheikh Jaber Al-Mubarak Al-Hamad Al-Sabah, the event brought together heads of member agencies, including president of the Organization of Asia-Pacific News Agencies (OANA) and News Agencies World Congress, chairman of Board of Azerbaijan State News Agency (AZERTAC) Aslan Aslanov, as well as head of the agency’s Arabic language news service Shikhali Aliyev.
In his opening remarks, Kuwait's Information Minister and Minister of State for Youth Affairs Mohammed Al-Jabri noted that media outlets play a major role in promoting awareness among people while also shouldering the responsibility of addressing rumours that aim to destabilize relations, as well as confronting such immoral ideas, especially from terrorizing extremist factions.
The Kuwaiti minister thanked chairman of Board of AZERTAC, OANA president Aslan Aslanov for accepting the invitation to attend the conference.
Addressing the event, FANA Chairman Sheikh Mubarak Duaij Al-Sabah and FANA Secretary General Farid Ayar highlighted the issues to be discussed at the conference.
Following the opening ceremony, participants viewed a photo exhibition organized by KUNA.
The conference continued with breakout sessions.
The first breakout session featured a report highlighting FANA’s annual activities, as well as discussions on the challenges ahead, the organization’s budget, and its participation in training programs.
Addressing the session, president of OANA and News Agencies World Congress, chairman of Board of AZERTAC Aslan Aslanov highlighted beneficial cooperation between regional media outlets. Hailing the development of AZERTAC’s cooperation with Kuwait’s KUNA, and Saudi Arabia’s SPA agencies, Aslan Aslanov expressed his confidence that the excellently organized conference in Kuwait will give an impetus to expansion of cooperation between both FANA and OANA, and Arab news agencies and AZERTAC.
“FANA has made great strides during the presidency of KUNA agency. AZERTAC`s close friends - chairman of the board of KUNA Sheikh Mubarak Duaij Al-Sabah and professional media expert, FANA Secretary General Farid Ayar – have made invaluable contribution to these achievements. They make significant contributions to not only the activities of FANA, but also the activities of the News Agencies World Congress, OANA and other regional media organizations,” Aslan Aslanov said.
Describing OANA's website as an important platform to spread information about the Arab world in a wider geography, Aslan Aslanov called Arab news agencies to share more information here. He drew the participants’ attention to the fact that AZERTAC has put forward proposals on establishing a permanent secretariat office, the training academy of the organization, and formation of a financial commission in order to further improve OANA’s activities and turning it into an organization that meets modern requirements. He noted the importance of Arab news agencies’ views in this regard.
Pointing to the ways to prevent the spread of fake news, which has nowadays become one of the key problems facing media, the OANA president underlined the need for closer cooperation and the strengthening of the exchange of information and experience between news agencies.
The breakout sessions saw the adoption of several decisions.
FANA, established in 1975, is headquartered in Lebanon and includes 18 Arab news agencies. The federation is under the Arab League and aims to boost media ties and share experience between the members.