Humanitar atəşkəs razılaşmasının pozulması və Gəncə şəhərinin raket atəşinə tutulmasına dair
Rusiya Federasiyasının vasitəçiliyi ilə baş tutmuş Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası Xarici İşlər nazirlərinin Moskva görüşü nəticəsində 10 oktyabr 2020-ci il tarixi saat 12.00-dan etibarən humanitar atəşkəsə riayət olunması razılığının əldə olunmasına baxmayaraq, Ermənistan silahlı qüvvələri bu razılığı kobud şəkildə pozmağa davam edir.
Humanitar atəşkəsin müəyyən olunduğu vaxtdan dərhal sonra Azərbaycanın Ağdam və Tərtər rayonları Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən artilleriya atəşinə tutulub. Bir neçə saat sonra isə Ermənistan silahlı qüvvələri cəbhənin Hadrut və Cəbrayıl istiqamətlərində hücum cəhdi göstərib.
Suqovuşan ərazisində erməni əsgərlərinin cəsədlərini yığan və üzərinə aydın şəkildə ağ bayraq sancılan sanitar maşının Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşə tutulması nəticəsində bir tibbi xidmət qulluqçusu ağır yaralanıb.
11 oktyabr gecə saatlarında Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan və cəbhə bölgəsindən xeyli kənarda yerləşən Gəncə şəhəri Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən raket atəşinə məruz qalıb. Bu hücum nəticəsində 9 mülki şəxs həlak olub, aralarında azyaşlı uşaqlar olmaqla, 34 nəfər yaralanıb.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin humanitar atəşkəs razılığından sonra dinc insanları və şəhərləri atəşə tutması barbarçılığın növbəti bariz nümunəsidir və Ermənistan rəhbərliyinin atəşkəs çağırışlarının riyakarlıqdan başqa bir şey olmadığını göstərir.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasəti çərçivəsində dinc insanları, evləri, mülki obyektləri, tibb işçilərini məqsədli atəşə tutması ölkənin beynəlxalq hüququn fundamental normalarına, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq və Cenevrə Konvensiyalarına məhəl qoymadığını, öz öhdəliklərini aşkarcasına pozduğunu və adi humanizm prinsiplərindən çox uzaq olduğunu növbəti dəfə nümayiş etdirir.
Ermənistanın bu təcavüzkar əməllərini qətiyyətlə pisləyir və beynəlxalq ictimaiyyəti işğalçı Ermənistanı beynəlxalq hüquqa və beynəlxalq öhdəliklərinə riayət etməyə məcbur etmək üçün qətiyyətli addımlar atmağa çağırırıq.

Violation of humanitarian ceasefire by Armenian side and rocket attack on Ganja city of Azerbaijan.
Despite the agreement reached during the meeting of the Foreign Ministers of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia in Moscow with the mediation of the Russian Federation, to observe a humanitarian ceasefire from 12:00 pm on October 10, 2020, the Armenian armed forces continue to grossly violate the agreement.
Immediately after the establishment of a humanitarian ceasefire, the Armenian armed forces fired on Agdam and Tartar regions of Azerbaijan. A few hours later, Armenian armed forces tried to attack in the direction of Hadrut and Jabrayil.
A medical worker was seriously injured as a result of the shooting by the Armenian armed forces of a sanitary medical vehicle, clearly marked with a white flag, collecting the bodies of Armenian soldiers in the area of Sugovushan.
On the night of October 11, Ganja, the second largest city in Azerbaijan and far beyond the frontline, came under rocket fire by the Armenian armed forces. The attack killed nine civilians and injured 34 others, including minors.
The shelling of civilians and cities by the Armenian armed forces after the humanitarian ceasefire agreement is another clear example of barbarism and shows that the ceasefire calls of the Armenian leadership are nothing but hypocrisy.
Armenia's deliberate firing on civilians, homes, civilian objects and medical personnel as part of its aggressive policy against Azerbaijan once again demonstrates the country's disregard for fundamental norms and principles of international law, including international humanitarian law and the Geneva Conventions, as well as shows that it is clearly violating its obligations and is far from the principles of humanism.
We strongly condemn these acts of aggression by Armenia and call on the international community to take decisive steps to force the aggressor Armenia to comply with international law and its international obligations.
The full responsibility for the situation in the region lies with the Armenian political and military leadership.