Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev dünya azərbaycanlılarını təbrik etmişdir
Əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş 31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə sizi ürəkdən təbrik edir, hər birinizə səmimi arzu və diləklərimi çatdırıram.
2020-ci ili bütün dünyada koronavirus pandemiyası ilə gərgin mübarizə şəraitində başa vururuq. Yaranmış vəziyyətdən minimum itkilərlə çıxmaq üçün Azərbaycan hökuməti ilk günlərdən ardıcıl tədbirlər həyata keçirmişdir. Bu addımlar, habelə Azərbaycanın köməyə ehtiyacı olan dövlətlərə humanitar yardımları Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir.
Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının və 120 dövlətin təmsil olunduğu Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi Azərbaycanın təşəbbüsü ilə hər iki təsisatın COVID-19-a qarşı mübarizəyə həsr olunmuş videoformatda Zirvə görüşü baş tutmuşdur.
Cari ilin dekabr ayında Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində Azərbaycanın təşəbbüsü əsasında və 150-dən artıq dövlətin dəstəklədiyi BMT Baş Assambleyasının koronavirusa qarşı dövlət və hökumət başçıları səviyyəsində Xüsusi Sessiyası keçirilmişdir. Bu, Azərbaycanın qlobal proseslərdə fəal iştirakının, ölkəmizə olan hörmətin, beynəlxalq dəstəyin əyani göstəricisidir.
Ermənistanın danışıqlar prosesini sarsıdan təhrikçi açıqlamaları və əməlləri, iyul ayında dövlət sərhədinin Tovuz istiqamətində törətdiyi hərbi təxribat, qoşunlarını təmas xəttinə cəmləşdirməsi, terror əməllərini törətmək üçün diversiya qruplarını göndərməsi onun növbəti çirkin niyyətlərindən xəbər verirdi. Bu ilin sentyabr ayında BMT Baş Assambleyasının 75-ci sessiyası zamanı beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistanın yeni müharibəyə hazırlaşması barədə xəbərdar edilmişdir.
Sentyabrın 27-də Ermənistanın ölkəmizə qarşı törətdiyi hərbi təcavüzə cavab olaraq Azərbaycan xalqı Vətən müharibəsinə qalxmışdır. Müzəffər Azərbaycan Ordusu hər anı qəhrəmanlıqlarla dolu 44 gün ərzində düşməni ağır məğlubiyyətə uğratmış və ölkəmizin ərazi bütövlüyünü bərpa etmişdir. Milli dövlətçilik tariximizdə və xalqımızın yaddaşında əbədi yaşayacaq şanlı Zəfər xalq-iqtidar birliyi, ordumuzun yüksək peşəkarlığı və gərgin siyasi-diplomatik fəaliyyət sayəsində əldə edilmişdir.
Ordumuzun ərazi-relyef baxımından son dərəcə mürəkkəb şəraitdə və qısa müddətdə həyata keçirdiyi “Dəmir yumruq” əməliyyatı dünya hərb tarixinə düşərək aparıcı hərbi mərkəzlər və mütəxəssislər tərəfindən öyrənilir.
Dekabrın 10-da Bakının Azadlıq meydanında keçirilmiş möhtəşəm Zəfər paradı Azərbaycan dövlətinin siyasi, iqtisadi və hərbi qüdrətini, xalqımızın iradəsini, ordumuzun qələbə əzmini, əsgər və zabitlərimizin sarsılmaz döyüş ruhunu nümayiş etdirmişdir.
Xalqımıza milli qürur və şərəf hissini, qələbə sevincini yaşadan, üçrəngli bayrağımızı işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda, Qarabağın tacı olan müqəddəs Şuşada dalğalandıran müzəffər ordumuzun bütün şəxsi heyətinə bir daha dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Şəhidlərimizin ölməz ruhu qarşısında baş əyərək onlara Allahdan rəhmət diləyir, yaralı hərbçilərimizin tezliklə şəfa tapmasını arzulayıram.
Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycan beynəlxalq informasiya məkanında öz sözünü deyərək ölkəmizə qarşı aparılan dezinformasiya kampaniyalarının qarşısını almış, Ermənistanın vandalizmini və mülki insanlara qarşı terror siyasətini beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmışdır.
Ermənistanın işğalı və vəhşiliyi nəticəsində başdan-başa dağıdılmış doğma Qarabağımızı əminəm ki, biz ən qısa zamanda əsl cənnətə çevirəcəyik.
Müqəddəs Vətən müharibəsi zamanı xaricdə yaşayan soydaşlarımızın düşmənin və anti-Azərbaycan dairələrin məkrli təxribatlarına qarşı cəsarətli etirazları, Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması işində fədakar xidmətləri Qələbəmizə layiqli töhfə olmuşdur.
Əziz həmvətənlər!
Doğma Azərbaycanımızın daha da güclənməsi və çiçəklənməsi naminə fəaliyyətinizdə hər birinizə uğurlar arzulayıram.

The president İlham Alıyev congratulated all Azerbaijanis of the world on the occasion of solidarity day.
Dear fellow compatriots!
Dear fellow countrymen!
I sincerely congratulate you on the occasion of 31 December, the Day of Solidarity of World Azerbaijanis, a holiday established by great leader Heydar Aliyev, and convey my warm wishes to every one of you.
We are ending 2020 in a tense fight against the coronavirus pandemic around the world. From the first days, the Azerbaijani government has taken consistent measures to overcome the situation with minimal losses. These steps, as well as Azerbaijan's humanitarian assistance to countries in need, have been praised by the World Health Organization.
On the initiative of Azerbaijan as a country chairing the Cooperation Council of Turkic Speaking States and the Non-Aligned Movement, which brings together 120 countries, a summit of both organizations dedicated to the fight against COVID-19 was held in a video format.
On the initiative of Azerbaijan as a country chairing the Non-Aligned Movement, which was supported by more than 150 countries, a special session of the UN General Assembly on coronavirus was held at the level of heads of state and government in December this year. This is a clear indication of Azerbaijan's active participation in global processes, respect for our country and international support.
Armenia's provocative statements and actions aimed at undermining the process of negotiations, its military provocation committed at the state border in the direction of Tovuz in July, the concentration of troops on the line of contact and the sending of sabotage groups to commit acts of terror were further indications of its ugly intentions. During the 75th session of the UN General Assembly in September this year, the international community was warned about Armenia's preparations for a new war.
On 27 September, in response to Armenia’s military aggression against our country, the people of Azerbaijan went to war. The victorious Azerbaijani Army severely defeated the enemy and restored the territorial integrity of our country in 44 days filled with heroic deeds. The glorious Victory, which will live forever in the history of our national statehood and in the memory of our people, was achieved thanks to the unity of our people and government, the high professionalism of our army and intense political and diplomatic activity.
The “Iron Fist” operation carried out by our army in extremely difficult conditions in terms of territory and terrain and in a short period of time has gone down in the world’s military history and is being studied by leading military centers and specialists.
The grand Victory Parade held in Azadlig Square in Baku on 10 December demonstrated the political, economic and military power of the Azerbaijani state, the resolve of our people, the determination of our army to win and the unshakable fighting spirit of our soldiers and officers.
I once again express my deep gratitude to all the personnel of our victorious army, who gave our people a sense of national pride and joy, the joy of victory by raising our tricolor flag in our liberated lands, in the holy city of Shusha, the crown of Karabakh. I bow my head to the immortal souls of our martyrs and ask God to have mercy on them, and wish our wounded servicemen a speedy recovery.
During the Patriotic War, Azerbaijan prevented the misinformation campaign unleashed against our country in international media and informed the international community about Armenia’s vandalism and the policy of terror against civilians.
I am confident that we will soon turn our native Karabakh, which was completely destroyed as a result of Armenian occupation and savagery, into a paradise on earth.
The courageous protests of our compatriots living abroad against the insidious provocations of the enemy and anti-Azerbaijani circles during the Patriotic War, their selfless service in conveying the truth about Azerbaijan to the world community have made a sizable contribution to our victory.
I wish all of you success in your activities for the further strengthening and prosperity of our native Azerbaijan.