Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin “Human Rights Watch” təşkilatının məruzəsində erməni əsirləri ilə pis rəftar halları barədə iddialara dair şərhi
Azərbaycan beynəlxalq humanitar hüquq və insan haqqları hüququ daxil olmaqla, beynəlxalq normalara riayət olunmasına sadiqdir. Biz “Human Rights Watch” (HRW) təşkilatının hərbi əsirlərlə Cenevrə Konvensiyalarına uyğun rəftar olunmaması ilə bağlı iddialarını rədd edirik.
Təəssüf edirik ki, HRW tərəfindən erməni əsirlərinə qarşı pis rəftar hallarının olduğunu iddia edən son hesabat birtərəfli xarakter daşıyır, obyektiv vəziyyəti əks etdirmir. Əsassız dəlillərə və yoxlanılmayan faktlara əsaslanan bu cür hesabatların sistematik olması onların etibarlılığını şübhə altına alır.
Azərbaycanda saxlanılan bütün erməni hərbi əsirlər və mülki şəxslərlə 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarının tələblərinə uyğun olaraq rəftar edilib. Onlar işgəncə, alçaldıcı və pis rəftara məruz qalmayıblar, onlara lazımi tibbi yardım göstərilib və hər biri saxlanıldıqları müddətdə tibbi müayinədən keçirilib. Müayinə zamanı xəsarət izləri aşkar olunmayıb (döyüş əməliyyatlarında alınan zədələr istisna olmaqla).
Azərbaycanda hərbi əsirlərin olması iddialarına gəldikdə isə vurğulamaq istərdik ki, Azərbaycan bütün hərbi əsirləri Ermənistana qaytarıb. Bu, 10 noyabr 2020-ci il üçtərəfli bəyanatı ilə razılaşdırılıb.
2020-ci ilin oktyabr ayından etibarən erməni hərbi əsir və mülki şəxslərə Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin nümayəndələri tərəfindən müntəzəm baş çəkilib və ailə üzvləri ilə telefon və video danışıqlarına icazə verilib.
Əlavə olaraq, Azərbaycan Respublikası Ombudsman Aparatının nümayəndələri hərbi əsirlərin və mülki şəxslərin saxlandıqları yerləri ziyarət edərək onların şəraiti ilə tanış olublar.
Azərbaycanda sui-istifadə halları ilə əlaqəli olduğu iddia edilən şəxslərə qarşı cinayət işləri açılıb. Xatırladaq ki, dəfələrlə edilən müraciətlərə və çoxsaylı iddialara baxmayaraq, Ermənistan azərbaycanlı əsirlərə və həbsdə saxlanılan mülki şəxslərə qarşı alçaldıcı rəftar halları ilə bağlı hər hansı bir araşdırmaya başlamayıb.
Ermənistan hökuməti, həbslərin edildiyi konteksti qarışdırmağa çalışır. Qarşıdurmanın bitməsini ehtiva edən 10 Noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatın imzalanmasından sonra Azərbaycanda saxlanılan şəxslər hərbi əsir hesab edilmirlər. Sözügedən üçtərəfli bəyanatın imzalanmasından sonrakı dövrdə Ermənistan tərəfindən təxribat və terror fəaliyyəti ilə məşğul olmaq məqsədi ilə Azərbaycan ərazisinə göndərilənlər beynəlxalq humanitar hüquqa uyğun olaraq hərbi əsir deyillər və hesab edilə bilməzlər. Saxlanılanlar Azərbaycan Respublikasının cinayət məcəlləsinə görə məsuliyyət daşıyırlar. Saxlanılanlarla beynəlxalq insan hüquqları hüququ və Azərbaycan qanunvericiliyinə uyğun şəkildə davranılır.
Bir daha vurğulayırıq ki, Azərbaycan hərbi əsir kimi təsnif edilən bütün məhbusları geri qaytarıb.
Azərbaycan hökuməti, HRW təşkilatını diqqətini Ermənistan tərəfindən azərbaycanlı hərbi əsirlərə və mülki məhbuslara, habelə itkin düşən minlərlə azərbaycanlıya qarşı pis rəftar faktlarına yönəltməyə çağırır.
Birinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində 3890 azərbaycanlı itkin düşüb və onların taleyi hələ də məlum deyil. İtkin düşənlərin 3171-i hərbçi, 719 mülki şəxsdir (o cümlədən 71 uşaq, 267 qadın, 326 yaşlı).1480 keçmiş Azərbaycan əsirinin şahid ifadələrinə görə, 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları da daxil olmaqla, beynəlxalq humanitar hüququn kobud şəkildə pozulması ilə Azərbaycan əsirləri işgəncə görüb, onlara qarşı pis rəftar edilib və onlar alçaldıcı şəraitdə saxlanılıb. Azərbaycan əsirləri və saxlanılan şəxslərə qarşı alçaldıcı rəftar və işgəncə etdiyi sübuta yetirilən 35 nəfər barəsində cinayət işi açılıb. Məsuliyyət daşıyan şəxslərin adları İnterpola təqdim edilib.
Son hərbi əməliyyatlar zamanı Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan əsirlərinə qarşı pis rəftarı göstərən və sosial mediada geniş yayılmış video materiallar da daxil olmaqla çoxsaylı dəlillər var.
Əvvəllər Ermənistanda saxlanılan və daha sonra Azərbaycana qaytarılan bütün əsir və mülki şəxslər məhkəmə tibbi ekspertizasından keçirilib və saxlanma şəraitləri barədə sorğu ediliblər. Mütəxəssis rəyləri, şəxsi ifadələr və digər materiallar məhbusların böyük əksəriyyətinin fiziki işgəncə və qeyri-insani rəftara məruz qaldıqlarını təsdiqləyib.
Qeyd etmək istərdik ki, Azərbaycandan fərqli olaraq, Ermənistan hökuməti bu iddiaları araşdırmaqdan imtina edib.
Biz müvafiq beynəlxalq institutları qərəzli mövqedən çəkinməyə və bölgədəki münaqişədən sonrakı vəziyyətlə bağlı hesabatlar tərtib edərkən tam qərəzsizliyi və peşəkar münasibəti təmin etməyə çağırırıq.

Commentary by the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan on the alleged cases of mistreatment with Armenian POWs as reported by Human Rights Watch
Azerbaijan is committed to upholding international norms including international humanitarian and human rights law. As such, we reject the claims from Human Rights Watch that POWs were not treated in accordance with the Geneva Conventions.
We regret that the recent report by HRW on alleged cases of mistreatment of Armenian POWs is one-sided, and falls short of providing an objective situation. The systematic nature of such reports based on unsubstantiated arguments and unchecked facts casts doubt on their validity.
Armenian POWs and civilians detained in Azerbaijan were treated in accordance with the requirements of the 1949 Geneva Conventions, they were not subjected to torture, humiliation and inhuman treatment, and they were provided with the necessary medical care. Each of them underwent a medical examination during their detention. The examination did not reveal any traces of injuries (except for injuries received in combat operations).
Contrary to claims that POWs remain in custody, Azerbaijan has returned all Armenian prisoners of war to Armenia. This was agreed under the Trilateral Statement of 10 November 2020.
While detained, beginning from October 2020, Armenian POWs and civilians were provided with regular visits by representatives of the International Committee of the Red Cross and telephone and video calls with family members were facilitated.
In addition, representatives of the Ombudsman's Office of the Republic of Azerbaijan regularly reviewed the conditions of POWs by visiting their places of detention.
Azerbaijan has opened criminal investigations against those allegedly linked to cases of abuse. It should be noted that despite repeated requests and numerous allegations Armenia has not launched any investigations into the cases of degrading treatment of Azerbaijani prisoners of war and detained civilians.
The Government of Armenia has attempted to confuse the context in which arrests have been made. Following the end of the conflict, marked by the signing of the Trilateral Statement of 10 November 2020, anyone detained in Azerbaijan cannot be considered POWs.
Those sent by Armenia to the territory of Azerbaijan with the aim of engaging in sabotage and terrorist activities in the period after the signing of the mentioned trilateral statement, are not and cannot be considered as POWs in accordance with international humanitarian law and are liable under the criminal law of the Republic of Azerbaijan. Detainees are being treated in accordance with international human rights law, and Azerbaijani law upholding their rights.
To reiterate, Azerbaijan has returned all detainees classified as POWs.
The Government of Azerbaijan calls on HRW to turn its attention to the testimonies of the ill-treatment of Azerbaijani prisoners of war and civilian detainees by Armenia, as well as thousands of missing Azerbaijanis.
As a result of the first Karabakh War, 3890 Azerbaijanis went missing and their fate still remains unknown. These missing people were comprised of 3171 militaries and 719 civilians (including 71 children, 267 women, 326 elderly). According to the witnesses of 1480 former Azerbaijani POWs, in a grave violation of international humanitarian law, including the Geneva Conventions of 1949, the Azerbaijani POWs were tortured, ill-treated and held in degrading conditions. Criminal investigations proved that 35 people were responsible for degrading treatment and torture against the Azerbaijani POWs and detainees. The names of those responsible were presented to Interpol.
There are also numerous evidences, including video materials showing the mistreatment of the Azerbaijani POWs by the Armenian armed forces during the latest military operations, which were widely disseminated in social media.
All POWs and civilians previously detained in Armenia and later returned to Azerbaijan underwent a forensic medical examination and were questioned about the conditions of their detention. Expert opinions, personal statements, and other materials confirmed that the vast majority of detainees were subjected to physical torture and inhumane treatment.
Unlike Azerbaijan, the Government of Armenia has refused to investigate these allegations.
We call the relevant international institutions to refrain from such a one-sided stance and ensure complete impartiality in compiling reports with regard to the post-conflict situation in the region.