Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
Əldə edilmiş razılığa əsasən, 2021-ci il iyunun 12-də Ermənistanın Ağdam rayonu üzrə 97 min tank və piyada əleyhinə minanı özündə əks etdirən xəritələri Azərbaycan tərəfinə təqdim etməsi müqabilində, saxlanılan 15 nəfər erməni Azərbaycan-Gürcüstan sərhədində Gürcüstan nümayəndələrinin iştirakı ilə Ermənistana təhvil verilib.
Bu humanitar aksiyanın həyata keçirilməsində Gürcüstanın baş naziri İrakli Qaribaşvili başda olmaqla, Gürcüstan hökumətinin dəstəyini təqdir edirik. Eyni zamanda, prosesə verdikləri töhfəyə görə, ABŞ dövlət katibi Antoni Blinken başda olmaqla, dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi vəzifəsini icra edən Filip Rikerin, Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin və ATƏT-in İsveç sədrliyinin vasitəçilik rolunu xüsusilə qeyd edirik.
Mina xəritələrinin əldə edilməsi on minlərlə vətəndaşımızın, o cümlədən minatəmizləyənlərin həyatını və sağlamlığını təhlükədən xilas edəcək və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən Ağdamda əsası qoyulan yenidənqurma layihələrini və məcburi köçkünlərin qayıdışı prosesini sürətləndirəcəkdir.

According to the agreement reached, on June 12, 2021, in exchange for providing Azerbaijan with maps of 97,000 anti-tank and anti-personnel mines in the Aghdam region, 15 detained Armenians were handed over to Armenia on the Azerbaijani-Georgian border with the participation of Georgian representatives.
We appreciate the support of the Georgian government headed by the Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili for the implementation of this humanitarian action. At the same time, we especially note the mediating role, first of all, of the US Secretary of State Antony Blinken, Acting Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Philip Reeker, President of the European Council Charles Michel and the Swedish Chairmanship of the OSCE for their contribution to the process.
Obtaining mine maps will save the lives and health of tens of thousands of our citizens, including demining workers, and accelerate the reconstruction projects initiated by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, in Agdam and the return of IDPs.