Nazir Ceyhun Bayramovun ATƏT-in Nazirlər Şurasının 28-ci iclasında iştirakına dair məlumat
2 dekabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ATƏT-in Nazirlər Şurasının Stokholmda keçirilən 28-ci iclasında iştirak edib. İclasda çıxış edən nazir, ötən il 44 gün davam edən müharibədən sonra bölgədə yaranan münaqişə sonrası reallıqlar fonunda mövcud olan vəziyyət və gələcək perspektivlər barəsində danışıb. Çıxışda aşağıdakı əsas fikirlər səsləndirilib:
ATƏT-in xarici işlər nazirlərinin 28-ci iclası Ermənistanla Azərbaycan arasında davamlı sülhün bərqərar olması üçün razılaşdırılmış parametrləri müəyyən edən üçtərəfli bəyanatının birinci ildönümünə təsadüf edir. Bu bəyanat, regionda nəqliyyat kommunikasiyalarının açılması ilə bağlı 11 yanvar 2021-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatla tamamlandı.
30 ilə yaxındır davam edən “Dağlıq Qarabağ münaqişəsi” başa çatıb. Münaqişənin bitməsi ilə Azərbaycan, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə fəal şəkildə genişmiqyaslı quruculuq işlərinə başlayıb. İşğalın izləri aradan qaldırılır və normal həyata qayıtmaq istiqamətində addımlar uğurla davam edir.
ATƏT münaqişədən sonrakı reabilitasiya sahəsində öz təcrübəsi və mövcud alətləri ilə bu prosesə töhfə verə bilər.
Münaqişənin sona çatması həm Ermənistan, həm də Azərbaycan üçün bir-birinin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq sərhədlərin toxunulmazlığının qarşılıqlı tanınması və hörmət əsasında irəliləmək üçün unikal imkan yaradıb. Azərbaycan buna hazır olduğunu dəfələrlə vurğulayıb və münaqişə başa çatdıqdan dərhal sonra bu xüsusda bir sıra birtərəfli praktiki addımlar atıb. Ermənistan isə hələ ki, buna qarşılıq verməyib.
Ermənistanın üçtərəfli bəyanatlar əsasında üzərinə götürdüyü öhdəlikləri pozmaqda davam etməsi ciddi narahatlıq doğurur. Ermənistan 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatı yerinə yetirməli və silahlı qüvvələrini Azərbaycan ərazisindən tamamilə çıxarmalıdır.
Bölgədə bütün iqtisadi və nəqliyyat əlaqələrinin bərpasında gecikmələrə son qoyulmalıdır. Bu, bütün maraqlı tərəflərə geniş iqtisadi fayda verməklə yanaşı, etimadın möhkəmləndirilməsi və münaqişədən sonrakı normallaşma tədbiridir. Zəngəzur dəhlizinin tezliklə işə salınması bölgədə sülh və əməkdaşlığa xidmət edəcək və bütün bölgə ölkələri üçün misli görünməmiş yeni imkanlar yaradacaqdır.
Ermənistan hələ də bütün minalanmış ərazilərin tam və dəqiq xəritələrini təqdim etməyib. Bu, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə münaqişədən sonrakı reabilitasiya və yenidənqurma prosesini ləngidir, məcburi köçkünlərin təhlükəsiz və ləyaqətlə öz evlərinə qayıtmasına ciddi maneə yaradır. 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatın imzalanmasından indiyədək minaların partlaması nəticəsində 180 Azərbaycan vətəndaşı, o cümlədən 71 mülki şəxs, onların arasında jurnalistlər və digər media işçiləri həlak olub və ya ağır yaralanıb. Ermənistana, beynəlxalq humanitar hüquq üzrə öhdəliklərinə uyğun olaraq bütün minalanmış ərazilərin dəqiq xəritələrini təqdim etmək üçün əlavə təzyiq göstərilməlidir.
Ermənistan, həmçinin 1990-cı illərin əvvəllərində baş vermiş silahlı hərbi əməliyyatlar zamanı itkin düşən 4000-ə yaxın azərbaycanlının yerinin müəyyən edilməsi ilə bağlı üzərinə götürdüyü öhdəlikləri hələ də yerinə yetirməyib. Bu, keçmiş münaqişənin yaralarını sağaltmaq üçün vacibdir.
Azərbaycan ərazilərini işğaldan azad edərək, Ermənistanın beynəlxalq hüquq normalarını pozaraq güc yolu ilə yaratdığı qondarma “reallığı” əvəz edən ədalət və asayişi bərpa edir. Bunun nəticəsidir ki, Ermənistan və Azərbaycan arasında təxminən otuz ildən sonra ilk dəfə sülh əldə edilə bilər.
Bu baxımdan Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderlərinin noyabrın 26-da Soçidə keçirilən görüşü irəliyə doğru mühüm addımdır. Üç lider əvvəllər razılaşdırılmış parametrlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı ətraflı və əsaslı müzakirələr aparıb, həmçinin münaqişədən sonrakı normallaşma ilə bağlı gələcək addımları müəyyən edib. Bu ilin sonunadək sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası üzrə Rusiya Federasiyasının məşvərətçi rolu ilə ikitərəfli Ermənistan-Azərbaycan komissiyasının yaradılması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycan gözləyir ki, bu sazişlər təxirə salınmadan reallaşacaq və Cənubi Qafqazı daha sabit məkana çevirmək məqsədimizə töhfə verəcək.
Hazırkı çox mühüm bir məqamda təhlükəsizliyin və sabitliyin möhkəmləndirilməsinə kömək etmək üçün bütün beynəlxalq ictimaiyyətin birgə səylərinə ehtiyac var. Beynəlxalq ictimaiyyət yalan gözləntilərin yaranmasına yol verməməli və bütün səylərini üçtərəfli bəyanatların tam şəkildə həyata keçirilməsinə və regionda etimadın və sabitliyin yaradılması üçün Ermənistan və Azərbaycanla praktiki əlaqələrə töhfə verməlidir.
Dəyişən reallıqları nəzərə alaraq, Azərbaycan tərəfdaş ölkələri regionda inkişaf və əməkdaşlıq üçün yeni perspektivli imkanları dəyərləndirməyə və onlardan istifadə etməyə çağırır.

Information on participation of Minister Jeyhun Bayramov in the 28th Ministerial Council of the OSCE
On December 2, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov attended the 28th meeting of the OSCE Ministerial Council in Stockholm. Speaking at the meeting, the Minister informed about the current situation and future prospects in the light of the post-conflict realities in the region after the 44-day war that took place last year. The following main points were voiced in the speech:
The 28th meeting of the OSCE Foreign Ministers coincides with the first anniversary of the trilateral statement defining the agreed parameters for the establishment of durable peace between Armenia and Azerbaijan. This statement was complemented by a trilateral statement dated January 11, 2021, on the opening of transport communications in the region.
“Nagorno-Karabakh conflict”, which has lasted for almost 30 years, is over. After the end of the conflict, Azerbaijan has actively engaged in large-scale reconstruction work in the liberated territories. Traces of the occupation are being eliminated and the return to normal life is well underway.
The OSCE, with its experience and available tools in post-conflict rehabilitation, can contribute to this process.
The end of the conflict presents a unique opportunity for both Armenia and Azerbaijan to move forward on the basis of mutual recognition of and respect for each other’s sovereignty, territorial integrity, and inviolability of international borders. Azerbaijan repeatedly emphasized its readiness, in this regard, and took several unilateral steps in practice immediately after the end of the conflict. Armenia is yet to reciprocate.
Continued violations by Armenia of its commitments under the trilateral statements are source of serious concern. Armenia has yet to comply with the 10 November 2020 trilateral statement and fully withdraw its armed forces from the territories of Azerbaijan.
Delay in the restoration of all economic and transport links in the region must be ceased. It is a significant confidence-building and post-conflict normalization measure, along with its vast economic benefits for all concerned. Soonest operationalization of the Zangezur corridor will serve peace and cooperation, and create new unprecedented opportunities for the whole region.
Armenia has also failed to submit full and accurate maps of all mined areas. This slows down the process of post-conflict rehabilitation and reconstruction in the liberated territories and poses a serious barrier to the return of IDPs to their homes in safety and dignity. Since the signing of the trilateral statement of 10 November 2020, 180 citizens of Azerbaijan, including 71 civilians, among them journalists and other media workers, have been killed or seriously wounded due to explosions of mines. Additional pressure needs to be exerted on Armenia to provide accurate maps of all mined areas, in line with its obligations under customary international humanitarian law.
Armenia has also yet to implement its obligations with regard to identifying the whereabouts of close to 4000 Azerbaijanis missing since the armed hostilities in the early 1990s. This is important for healing the wounds of the former conflict.
With the liberation of territories of Azerbaijan from occupation, justice and order are restored, replacing the so-called “reality” that Armenia had created by force in violation of international law. As a result, peace between Armenia and Azerbaijan is within reach for the first time after nearly three decades.
In this regard, the meeting of the leaders of Azerbaijan, Russia, and Armenia in Sochi on November 26 proved to be a significant step forward. The three leaders held detailed and substantive discussions on the implementation of previously agreed parameters and also identified further steps related to post-conflict normalization. The establishment by the end of this year of a bilateral Armenia-Azerbaijan commission, with the consultative role of the Russian Federation, for border delimitation and demarcation is of particular importance. Azerbaijan expects that these agreements will be realized in practice without delay and contribute to our goal of transforming the South Caucasus into a more stable and predictable space.
At the current critical juncture, joint efforts by the entire international community are needed to help consolidate security and stability. The international community must not allow reinvigorating of false expectations and focus all its efforts towards contributing to the full implementation of the trilateral statements and practical engagement with Armenia and Azerbaijan for building confidence and stability in the region.
In view of changed realities, Azerbaijan calls upon partner countries to assess and take advantage of new promising opportunities in the region for development and cooperation.