Azərbaycan Respublikası Miqrasiya Məcəlləsinin 36-cı maddəsinə uyğun olaraq, viza verilməsi üçün aşağıdakı sənədlər tələb olunur:
36.1.1. nümunələri müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən təsdiq edilmiş ərizə-anket (nümunəsi əlavə olunur). Bu ərizə-anket Viza almaq üçün ərizə-anket portalı vasitəsilə doldurula bilər;
36.1.2. pasport və ya digər sərhədkeçmə sənədi (pasportun və ya digər sərhədkeçmə sənədinin etibarlılıq müddəti verilməsi nəzərdə tutulan viza müddətinin bitməsi tarixindən azı 3 ay artıq olmalıdır) və onların əsas səhifələrinin surətləri;
36.1.3. biometrik identifikasiya tələblərinə uyğun iki ədəd rəngli fotoşəkil (3x4sm);
36.1.4. tibbi sığorta şəhadətnaməsinin surəti (dəvət edən tərəf tibbi xidmətləri öz üzərinə götürmədikdə);
36.1.5. viza verilməsi üçün dövlət rüsumunun ödənilməsi barədə sənəd;
36.1.6. nümunəsi müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən təsdiq edilmiş Azərbaycan Respublikasına əcnəbini və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsi dəvət edən tərəfin vəsatəti (nümunəsi əlavə olunur) (tranzit, turizm, rəsmi və şəxsi səfər vizaları üçün bu sənəd tələb olunmur) ;
36.1.6-1. Azərbaycan Respublikasına əcnəbini və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsi dəvət edən tərəf qeyri-dövlət təşkilatı olduğu halda həmin qurumun dövlət qeydiyyatı haqqında şəhadətnaməsinin surəti;
36.1.6-2. dəvətin səbəbini təsdiq edən sənəd (tranzit, turizm və şəxsi səfər vizaları üçün bu sənəd tələb olunmur);
36.1.7. səfərin məqsədindən asılı olaraq, bu Məcəllənin 25–34-cü maddələrində göstərilən müvafiq sənədlər;
36.2. 18 yaşına çatmamış, lakin pasport sahibi olan və valideyni və ya qanuni nümayəndəsi ilə birgə səfər etməyən əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə viza rəsmiləşdirilməsi üçün bu Məcəllənin 36.1-ci maddəsində qeyd olunan sənədlərdən əlavə, notariat qaydasında təsdiq olunmuş doğum haqqında şəhadətnamənin surəti, valideynlərin və ya qanuni nümayəndənin icazəsi və onların şəxsiyyətlərini təsdiq edən sənədlərin surətləri də tələb olunur.
36.3. Viza verilməsi üçün alınan dövlət rüsumunun məbləği Azərbaycan Respublikasının müvafiq qanunu ilə müəyyən edilir. Viza verilməsi üçün ödənilən dövlət rüsumu, müraciətə baxılmanın nəticəsindən asılı olmayaraq, geri qaytarılmır.
Diqqət! Əcnəbinin pasportunun və ya digər sərhədkeçmə sənədinin etibarlılıq müddəti verilməsi nəzərdə tutulan viza müddətinin bitməsi tarixindən azı 3 ay artıq olmalıdır.

In accordance with article 36 of the Migration Code of the Republic of Azerbaijan, the following documents are required for visa issuance:
36.1.1. Sample of application form approved by an appropriate authority of executive power (a sample is attached). This application form can be filled out through Visa application portal;
36.1.2. Passport or another travel document (a validity period of a passport or other travel document should exceed a validity period of an expected visa at least by 3 months) and copies of their main pages;
36.1.3. Two color photographs (3x4cm) matching with biometric identification requirements;
36.1.4. A copy of medical insurance certificate (if a host does not undertake to pay for medical services);
36.1.5. A document certifying payment of a state fee for visa issuance;
36.1.6. Application submitted by a party inviting a foreigner and a stateless person to the Republic of Azerbaijan, a sample (a sample is attached) of which is approved by an appropriate authority of the executive power, a registered copy of a certificate (for non-governmental organizations), a document proving the purpose of an invitation (these documents are not required for transit, tourism, official and personal travel visas);
36.1.6-1. A copy of the state registration certificate if a party inviting a foreigner or stateless person to the Republic of Azerbaijan is a non-governmental organization;
36.1.6-2. A document confirming the reason for the invitation (these documents are not required for transit, tourism and personal travel visas)
36.1.7. Relevant documents set forth in articles 25-34 of this Code, depending on the purpose of travel.
36.2. In addition to the documents set forth in article 36.1 of this Code a notarized copy of a birth certificate, permission of parents or a legitimate representative and copies of identification documents are required for issuance of visa to foreigners and stateless persons under 18 holders of a passport traveling without his/her parent or a legitimate representative.
36.3. An amount of a state fee for visa issuance is determined by an appropriate law of the Republic of Azerbaijan. State fee for visa issuance is not reimbursed regardless of the result of the processing of applications.
Attention! A validity period of a passport or other travel document should exceed a validity period of an expected visa at least by 3 months.