1. Azərbaycan Respublikasına əcnəbini və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsi dəvət edən tərəfin kağız daşıyıcıda vəsatəti (nümunəsi əlavə olunur) (2 nüsxədə)
2. Hüquqi şəxs tərəfindən Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq İdarəsinə ünvanlanmış məktub. Məktubda vizanın məqsədi (işgüzar, əmək, elm və ya təhsil, müalicə, humanitar, mədəniyyət və idman), dəvətin müddəti (işgüzar məqsədi 180 günədək, mədəniyyət və idman məqsədi 60 günədək, digər məqsədlər isə 90 günədək müəyyən edilə bilər), vizanın giriş sayı (birdəfəlik və ya çoxdəfəlik), əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin viza verilməsi məqsədilə müraciət edəcəyi Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və konsulluğunun adı qeyd olunmalıdır.
3. Hüquqi şəxs qeyri-dövlət təşkilatı olduğu halda dövlət qeydiyyatı haqqında şəhadətnamənin surəti.
4. Dəvət olunan əcnəbinin və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin pasportunun surəti.
5. Sənədlər hüquqi şəxsin nümayəndəsi vasitəsilə təqdim edildikdə nümayəndənin səlahiyyətlərini təsdiqləyən sənədin surəti (etibarnamə).
6. Sənədlər hüquqi şəxsin nümayəndəsi vasitəsilə təqdim edildikdə nümayəndənin şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti.
7. Dövlət rüsumunun (4 manat) ödənilməsi barədə qəbz.
Qeyd: - “Dövlət rüsumu haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 16.1.5-ci maddəsinə əsasən, əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və konsulluqlarında viza rəsmiləşdirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq İdarəsi tərəfindən müvafiq göstərişin göndərilməsi üçün – 4 manat məbləğində dövlət rüsumu alınır.
Dövlət rüsumunun ödənilməsi aşağıdakı şəkildə həyata keçirilə bilər:
1. Banklarda “Hökümət Ödəniş portalı” vasitəsilə.
Qeyd: Ödəniş edərkən dövlət qurumunun adını (Xarici İşlər Nazirliyi – Büdcə Ödənişləri) və ödəniş növünü (142241- Səfirliklərə və konsulluqlara vizaların verilməsinə dair göstərişlərin göndərilməsinə görə) bildirin.
2. “Hökümət Ödəniş portalı”nın  internet informasiya ehtiyatları (www.gpp.az) vasitəsilə.
Qeyd: Aşağıda göstərilən ardıcıllıqla ödəniş edilir.
• “Hökümət Ödəniş portalı”nın internet informasiya ehtiyatlarına (www.gpp.az) daxil olur.
• “Bütün ödənişlər” → “Büdcə” →”Xarici İşlər Nazirliyi” bölməsinə keçid edir.
• Müraciət edən tərəf müvafiq olaraq VÖEN nömrəsi və ya şəxsiyyət vəsiqəsinin nömrəsini daxil edir.
• “142241 - Səfirliklərə və konsulluqlara vizaların verilməsinə dair göstərişlərin göndərilməsinə görə” bəndini əlavə edir.
• Plastik ödəniş kartının məlumatları daxil edilərək, ödəniş yekunlaşdırılır.
• Qəbz çap edilir.
3. Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin bank hesabı rekvizitləri vasitəsilə (ƏLAVƏ 1).
Sənədlərin qəbul edildiyi ünvan: Xarici İşlər Nazirliyinin inzibati binasının arxa tərəfində yerləşən vətəndaşlar üçün ayrılmış qəbul otağı. (Ş.Qurbanov küç.50, Bakı.)
Sənədlərin qəbulu və  hazır sənədlərin təhvil verilməsi: Bazar ertəsi, Çərşənbə və Cümə günləri (10:00 – 12:30).

Documents required for the invitation of a foreigner or stateless person by a legal entity:
- Application of the party that invites foreigner and stateless person to the Republic of Azerbaijan (an example is attached, 2 copies).
- Letter from the legal entity. The letter is sent to the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs. The purpose of the visa (business, labor, science or education, treatment, humanitarian, culture and sport), duration of the invitation (180 days for business, 60 days for culture and sport, 90 days for other purposes can be defined), visa`s entry numbers (single or multiple), the name of the diplomatic mission that the foreigner or stateless person will apply for visa must be mentioned in the letter.
- Copy of the legal documents of the legal person (registration certificate TIN, Property Deed).
- Passport copy of the foreigner or stateless person who is invited.
- Copy of the document confirming the authority of the representative (power of attorney) when documents are submitted through a representative of a legal entity.
- Copy of the ID card of the representative when documents are submitted through a representative of a legal entity.
- Receipt of the state fee (4 AZN) payment for the invitation.
Note: - According to Article 16.1.5 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On State Duty", for sending foreigners and stateless persons with the relevant order by the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan for visa issuance at diplomatic representations and consulates of the Republic of Azerbaijan - 4 AZN state fee is charged.
Payment of the state fee to be made in the following ways:
- Via the “Government Payment Portal” in a bank.
Note: When making a payment, indicate the name of the state agency (Ministry of Foreign Affairs - Budget Payments) and the type of payment (142241- for instructing Embassies and Consulates on the issuance of visas).
- Via the internet information resources (gpp.az) of the ‘'Government Payment Portal".
Note: Payment to be made in the following consequent steps:
- entering into the internet information resources (gpp.az) of the '‘Government Payment Portal";
- passing through "All payments" → "Budget" → "Ministry of Foreign Affairs” section;
- applicant to enter the Taxpayer Identification Number (TİN) or Identity card number;
- clause "142241- For sending instructions to Embassies and Consulates for the issuance of visas" to be added;
- payment to be completed after entering details of the plastic debit card;
- receipt to be printed.
Via the bank account details of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan (Annex 1).
Documents are received by the following address: the Waiting room for citizens located at the rear side of the Ministry of Foreign Affairs: Sh. Gurbanov street, 50, Baku, AZ1009.
Reception of documents and submission of prepared documents: Monday, Wednesday and Friday (10:00 - 12:30).